قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای امیزشی / نشانگان نقص ایمنی اکتسابی (ایدز)
نشانگان نقص ایمنی اکتسابی (ایدز)
نشانگان نقص ایمنی اکتسابی (ایدز)

نشانگان نقص ایمنی اکتسابی (ایدز)

نشانگان نقص ایمنی اکتسابی (ایدز)

حال به ترسناکترین بیماری مقاربتی یعنی ایدز میرسیم. اگرچه تعداد کل قربانیان ایدز در هرسال مشخص، مثلاً بسیار کمتر از مبتلایان به سوزاک است، ولی به علت عواقب بسیار ویرانگر (معمولاً کشنده)، و درمان بسیار گران قیمت و طولانی، و عدم علاج قطعی، این بیماری به یکی از مهمترین مشکلات بهداشتی که در حال حاضر با آن مواجه هستیم، درسراسر دنیا تبدیل شده است

ویروس ایدز

علت ایدز یک رتروویروس است که به نام ویروس نقص ایمنی انسانی معروف است (HIV). این ویروس دارای یک پوشش خارجی است. این پوشش یک هسته پروتئینی را احاطه کرده است که از مواد وراثتی ویروس (اسید ریبونوکلئیک – RNA) محافظت می کند. این ویروس برای آلوده کردن سلول به سطح آن میچسبد و وارد سلول می شود سپس پوشش خارجی خود را می اندازد و RNAی خود را آزاد می کند. رتروویروسها دارای آنزیمی به نام آنزیم نسخه بردار معکوس هستند که RNAای ویروسی را در داخل سلول آلوده به DNA (اسید داکسی ریبونوکلئیک) تبدیل میکند. در ضمن این ویروس می تواند باعث اتصال این DNA به DNAی میزبان شود. این قابلیت موذیانه دو پیامد دارد.

اولاً هر سلولی که از تقسیم سلول آلوده تغییر شکل یافته به وجود میآید حامل DNAی ویروسی است. ثانیاً سلول حاوی DNAی ویروسی در یک لحظه (هنوز به میزان زیادی ناشناخته است) شروع به ساختن نمونه های جدیدی از ذرات ویروس می کند. در نتیجه سلول به کارخانه تولید ویروسهای جدید تبدیل می شود. سپس این ویروسها سلول را مجبور می کنند که به آنها پوشش پروتئینی جدیدی بدهند. آنها با تخریب سلول آن را ترک می کنند تا سلولهای جدید میزبان را مورد حمله قرار دهند و چرخه تخریب را تکرار کنند. .

همچنین رتروویروسها احتمالاً می توانند از طریق تحریک انکوژن های (ژنهای مولد سرطان که در هر سلولی یافت می شوند) سلول میزبان، سلولهای آلوده را سرطانی کنند. سلول اصلی مورد تهاجم ویروس ایدز نوعی سلول سفید خون به نام لنفوسیت T4 است که سلول T4 کمک کننده نیز خوانده می شود. این سلول یکی از اولین سدهای دفاعی علیه بیماریهای مهاجم است و مسئول تولید پادتن علیه اجرام خارجی مثل ویروسها و باکتریها می باشد رمز موفقیت ویروس ایدز، توانایی آن در نابودی همان سلولی است که دفاع بدن در مقابل ویروس را سازمان می دهد. در نتیجه ویروس مرکز فرماندهی را منهدم می کند.

ویروس ایدز ماکروفاژها (سلولهای ایمنی مسئول حمله و بلع باکتریهای مهاجم) را نیز مورد حمله قرار می دهد. در واقع کلیه قسمتهای دستگاه ایمنی توسط ویروس ایدز متأثر .می شوند سلولهای دیگری که توسط ویروس ایدز مورد حمله قرار می گیرند سلولهای عصبی مغز و نخاع هستند. صدمه به این سلولها باعث بروز مخربترین علائم ایدز می شود.

گسترش ایدز

ویروس ایدز هنگامی منتقل می شود که مایعات عفونی بدن از یک فرد آلوده به طور مستقیم وارد جریان خون فرد دیگر شود. در نتیجه هر مایعی از بدن که حاوی لنفوسیتها باشد میتواند دارای ویروس ایدز باشد. این مایعات عبارتند از خون، منی، اشک، بزاق، شیر مادر، و ترشحات مهبل، با این حال انتقال از طریق اشک یا بزاق عملاً نشان داده نشده است.

عوامل عمده ای که در امریکا باعث انتقال ایدز میشوند عبارتند از: آمیزش جنسی مقعدی در میان مردان همجنس باز یا دارای تمایلات دوجنسی، و استفاده از سوزنهای مشترک در میان معتادان به مواد مخدر تزریقی، با وجود این انتقال از طریق آمیزش با جنس مخالف به عنوان یک روش اصلی سرایت رو به افزایش است (همانگونه که همیشه در افریقا بوده است). انتقال توسط فرورفتن اتفاقی سوزن اثبات شده است، اگرچه به نظر میرسد که میزان آن بسیار کمتر از انتقال ویروس التهاب کبدی نوع B از این طریق باشد. ویروس ایدز میتواند در زنان حامله مبتلا به ایدز از طریق جفت و هنگام زایمان منتقل شود. ویروس ایدز در شیر پستان نشان داده شده است و این نیز یکی از راههای نادر انتقال است.

مطلب پیشنهادی

سیفلیس

 همه چیز در مورد بیماری مقاربتی سیفلیس و  علایم آن

 همه چیز در مورد بیماری مقاربتی سیفلیس و  علایم آن   سیفلیس یک عفونت باکتریایی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *