قالب وردپرس درنا توس
خانه / دانستنیهای مفید پزشکی و رژیم غذایی / نظر طب سنتی درباره زالو..!!
زالو
زالو

نظر طب سنتی درباره زالو..!!

نظر طب سنتی درباره زالو..!!

تعریف زالو

برای زالو در متون طب سنتی نامهای زرو، زروک، علق، زالو و دیوچه بهکار رفته است و به هندی به آن جونک، و به ترکی سلوک می گویند. در زبان انگلیسی برای زالو واژه leech به کار میرود که به دو معنا به کار رفته است:

۱. کرم خونخوار

۲. پزشک

زالو جزء اعجازهایی است که در جهان معاصر وجود دارد. این موجود خارق العاده مشهور به جراح کوچک است. این حیوان که ظاهری مشمئز کننده دارد، دارای وزنی حدود یک گرم می باشد و از گروه نرم تنان آبزی به شمار می رود.

محل زندگی آن در شالی زارها و مرداب می باشد و در درمان بیماری هایی چون گرفتگی عروق قلبی، سکته، میگرن عفونی، جوش های عفونی، ضعف بینایی، عوارض قند (حتی بعد از کوری)، واریس، ورم پا، نقرس، تومور مغزی و… بسیار مؤثر است.

تا کنون حدود ۶۵۰ نوع زالو شناسایی شده است که برخی از آنها بسیار سمی و خطرناک می باشد و بعضی از انواع زالوها مفید و آثار درمانی باارزشی دارند که مختصراً به معرفی آنها می پردازیم. بعد از آن به طور گذرا به برخی از بیماری هایی که تا کنون با زالو درمانی بهبود یافتهاند میپردازیم.

تاریخچه زالو درمانی

زالو از ۲۵۰۰ سال قبل در هند، یونان، روم، ایران و سپس در اروپا مورد استفاده پزشکی قرار گرفته است. در کشور روسیه نیز بیماری های مختلف (سردرد و امراض قلبی و پوستی و ضعف قوای جنسی) با زالو معالجه می شد.

محققان هندوستان طی بررسیهای علمی متوجه شدند که زالو، خون سیاهرگی مملو از دی اکسید کربن را به خون شریانی حاوی اکسیژن ترجیح می دهد و در مکیدن خون، عروقی را انتخاب می کند که دارای غلظت بالاتر و خون فاسد تر باشند.

زالوهای طبی در درمان بیمارها، سابقه ای به قدمت مصر باستان داشته و در طب نوین نیز در سال های ۱۹۳۰ تا ۱۹۴۰ به کار گرفته می شده است. در دو دهه اخیر جهت درمان بسیاری از بیماری ها از جمله مشکلات قلبی – عروقی، واریس پاها و جراحی های بسیار ظریف از این کرم خونخوار استفاده های فراوانی شده است. همچنین استفاده از خواص ضد التهابی، ضد دردی و ضد عفونی کننده بزاق آن نیز در مشکلات اسکلتی و مفاصلمورد توجه قرار گرفته است.

مطلب پیشنهادی

مصرف کوکائین یا کوکائین کراک در زنان

    استفاده از داروهای روان گردان / موادغیرقانونی مطالعات متعددی اثرات استفاده از مواد …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *