قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای استخوان مفاصل و ماهیچه ها / نقرس و راه درمان آن در طب سنتی
نقرس
نقرس

نقرس و راه درمان آن در طب سنتی

نقرس و راه درمان آن در طب سنتی

نقرس

نقرس (gout) بیماریی است که در اثر خطای درونزاد متابولیسم اسیداوریک ایجاد می شود. خطای مزبور موجب افزایش تولید اسیداوریک می شود و یا دفع اسیداوریک را مختل میسازد. اسیداوریک اضافی تبدیل به بلورهای اورات سدیم میشود. این بلورها در مفاصل یا سایر بافت ها رسوب می کنند. آقایان بیش از خانم ها به نقرس مبتلا میشوند. انگشت شست پا، شایعترین محل تجمع رسوب های اورات سدیم است، نقرس میتواند موجب تورم بسیار دردناک یک مفصل، همراه با تب و لرز شود. نشانه های بیماری عود کننده است و حملات آن هر سال طولانی تر می شود. بیماری در صورت عدم درمان،طاقت فرسا است و میتواند موجب تغییرات تخریبی مفاصل شود. درمان عبارت است از تجویز داروی کلشی سین، فنیل بوتان، ایندومتاسین یا کورتون و رژیم غذایی بدون پورین (شامل حذف گوشت احشام حیوانات).

راه و روش درمان بیماری نقرس

برای درمان نقرس باید میزان اسید اوریک را در بدن کاهش داد. برای تسکین دردهای شدید نقرس، پزشک مربوطه می تواند مسکن هایی مثل ایبو پروفن، تزریق کورتیکوستروئید یا سایر داروها مثل کولچی سین تجویز کند. اگر بتواند این حملات را کنترل کند، پزشک می تواند داروهایی نیز برای جلوگیری از تولید اسید اوریک یا کمک کننده به دفع اسید اوریک از بدن تجویز کند.

راه های پیشگیری از بیماری نقرس

می توانید با داشتن یک برنامه غذایی سالم و متعادل از ابتلا به این بیماری جلوگیری کنید. از خوردن غذاهای حاوی پورین پرهیز کنید. کاهش وزن نیز می تواند به این مسئله کمک کند چرا که چاقی یکی از عوامل اصلی ابتلا به نقرس است.

همچنین، به خاطر داشته باشید که مقدار زیادی آب بنوشید—نوشیدن روزانه ۶ تا ۸ لیوان آب می تواند به دفع اسید اوریک از بدن کمک کند.

عصاره های گیاهی مثل گیلاس، کرفس و ریشه ی زردچوبه نیز به درمان این بیماری کمک می کند. تحقیقات نشان داده است که بسیاری از بیماران مبتلا به نقرس بعد از استفاده از این عصاره ها بهبودی یافته و قابلیت انعطاف مفصل هایشان بیشتر شده است.

مطلب پیشنهادی

راشیتیسم

 چه عواملی باعث بیماری راشیتیسم می شوند….؟؟

 چه عواملی باعث بیماری راشیتیسم می شوند….؟؟   راشیتیسم عبارت است از نقص و خلل …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *