قالب وردپرس درنا توس
خانه / دسته‌بندی نشده / نقش بینی در حیات انسان ….
بینی
بینی

نقش بینی در حیات انسان ….

بینی چیست ؟

از دیدگاه کالبدشناسی به برآمدگی‌ در بدن مهره‌داران که جای قرار گرفتن منخرها است بینی یا دماغ گفته می‌شود.

شاخک بینی

در هر فرد به طور طبیعی، در هر طرف بینی سه بر آمدگی استخوانی در داخل بینی (دیواره طرفی) وجود دارد که در فارسی شاخک و در اصطلاح پزشکی توربینت یا کونکا بینی (TURBINATES OR CONCHAE) نامیده می‌شوند. هر شاخک استخوان نازک و پهنی است که روی آن را نسج نرم و مخاط می‌پوشاند و به ترتیب شاخک فوقانی، میانی و تحتانی نامیده می‌شوند

استخوان بینی

در انسان استخوان خیش (Vomer) بخش پشتی (خلفی) زیرین، تیغه بینی را ایجاد می‌کند. استخوان ومر یکی از استخوان‌ فرد جمجمه است. خیش در خط میان‌پیکانی midsagittal line قرار گرفته و با استخوان‌ پروانه‌ sphenoid، پرویزنی ethmoid، کامی palatine چپ و راست، و بَرواره‌ maxillary چپ و راست مفصل می‌شود.

بخش قدامی تیغه بینی غضروفی است.

بخش خارجی بینی ناحیه برآمده و سطحی است که در وسط صورت قرار دارد و شامل دو بخش است بخش استخوانی، شامل استخوان بینی و زایده پیشانی فک بالا و بخش غضروفی که شامل تعدادی غضروف بهم چسبیده است.

عمل بینی

عملکرد اصلی بینی این است که هوا را قبل از رسیدن به نی و ریه ها از نظر درجه  حرارت، رطوبت و پاکیزگی تهویه و آن را از وجود ذرات آلاینده پاکسازی می کند. بینی طبیعی، تمام اعمال فوق را به طور کامل انجام می دهد. درجه  حرارت هوا، میزان رطوبت و تمیزی آن اهمیت بسیاری در انجام تنفس درست دارد. به طور کلی بینی عضوی حساسی است و هنگامی که نتواند وظایف فوق را به خوبی انجام دهد، سینوس ها و دستگاه تنفس استعداد بیشتری برای ابتلا به عفونت پیدا می کنند. در اثر سرماخوردگی و زکام وظایف بینی مختل و در اثر آن عفونت سینوس مبدأ و محل زایش اکثر بیماری  ریوی می گردد. به طور کلی بینی در معرض تغییرات مداوم حرارت، رطوبت و همچنین ذرات موجود در هوا قرار دارد. به همین دلیل اعمال مختلفی را باید انجام دهد که به کمک شاخک  صورت می گیرد.

اگر هنگام دراز کشیدن و خوابیدن از یک طرف بدن دچار انسداد بینی شدید باید مجدداً به طرف دیگری بخوابیدتا رفع شود.

مطلب پیشنهادی

بلوز زنانه

ترفند هایی برای ست کردن لباس هایی با مد روز

ترفند هایی برای ست کردن لباس هایی با مد روز   شاید شما دوست داشته …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *