قالب وردپرس درنا توس
خانه / دانستنیهای مفید پزشکی و رژیم غذایی / نقش خنده در سلامت جسمانی!!
خنده
خنده

نقش خنده در سلامت جسمانی!!

نقش خنده در سلامت جسمانی!!

خنده

ضربان قلب با خنده افزایش مییابد و در این حالت اکسیژن گیری مغز هم بیشتر می شود؛ لذاشخص احساس آرامش روحی و جسمی بیشتری میکند. یک دقیقه خنده از ته دل باعث ۴۵ دقیقه آرامش روحی می شود، خطر بیماری قلبی را کم کرده و محرکی برای اشتها و هضم مواد غذایی مصرف شده است.

تحقیقات علمی نشان داده است، افسردگی به دستگاه ایمنی بدن در برابر بیماری، آسیب می رساند و خنده با کاهش کورتیزول، دستگاه ایمنی را تقویت می کند. پژوهشگران سوئیسی معتقدند که پس از هر خنده یا فعالیت شادی بخش تا نیم ساعت قدرت دفاعی بدن بیشتر می شود. در بدن افراد شاد این نوع گلوبولین که از عوامل دفاعی بدن است بیشتر تولید میشود. این ماده بدن را در برابر عفونتهای تنفسی محافظت میکند.

خنده باعث جلوگیری ازپرفشاری خون می شود 

. دانشمندان دریافتند، خانمها بیشتر از آقایان از فواید خنده سود میبرند –

.و اثر بیشتری بر سلامتی آنان دارد

. خندیدن عمیق و مرتب، باعث می شود ریه های شما بیشتر از هر وقت دیگر از هوا خالی شود و این کار باعث تخلیه و تمیزشدن بهتر ریه ها میشود. انگار که چندین بار پشت سرهم نفس عمیق کشیده باشید. این حالت خصوصا برای بیماری آمفیزم یا دیگر بیماریهای ریوی بسیار مفید است.

جالب است بدانید کسی که میخنداند بیشتر از شنونده، اثر مفیدی در بدن خود به جای می گذارد. همچنین روایات و احادیث زیلادی دربارهٔ شادی و نشاط، خندیدن و خنداندن آمده است. حضرت محمد(ص) میفرمایند: «بعد از نماز بزرگترین پاداش از آن کسانی است که دل مؤمنان را شاد کنند.» و حضرت علی(ع) بیان میکنند: «بعد از سلامتی بزرگترین نعمت لبخند است.»

خنده بر هر درد بی درمان دو است  هر که میخندد ثناگوی خداست

. با خندیدن یکی از اندام بزرگ و مهم بدن، یعنی کبد شروع به فعالیت قند گلیکوژن در خود ذخیره میسازد تا وقتی که بدن نیاز به انرژی داشت قند را بسوزاند و تبدیل به انرژی کند و به خون تحویل دهد. همچنین کبد محل ذخیرهٔ پروتئینهای خون و ویتامین ها و عناصر معدنی است.

همچنین تحقیقات نشان میدهد که خنده در زمانی که در یک گروه هستید، سی برابر زمانی است که شما تنها مثلا جلوی تلویزیون نشسته اید.

در اثر خندیدن نوعی ماده شیمیایی خاص به نام آندروفین تولید می شود که در شخص اعتماد به نفس و سرخوشی ایجاد می کند.

مطلب پیشنهادی

علل بروز اهنجاری های فکی و دندانی

تاثیر عوامل محیطی بر ناهنجاری های فکی و دندانی

تاثیر عوامل محیطی بر ناهنجاری های فکی و دندانی   -عوامل محیطی عنوان کلیه عواملی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *