نوروپاتی چیست و چگونه درمان می شود ؟؟


نوروپاتی چیست و چگونه درمان می شود ؟؟

نوروپاتی چیست و چگونه درمان می شود ؟؟

 هر وضعیت غیرطبیعی را که سبب التهاب، تورم یا تحلیل رشته عصبی شود نوروپاتی گویند. بدنبال نوروپاتی تمام فعالیتهای اختصاصی اعصاب نظیر حس لامسه، درد، حس حرارت، قدرت عضلات و رفلکسی تاندون ها دچار اختلال شده و عضلات دچار آترونی (تحلیل رفتن) می شوند. برای درمان از مسکن ها جهت رفع درد، استراحت توام با محافظت از عضلات برای جلوگیری از تحلیل رفتن بیشتر و گرم کردن اندامها استفاده می شود فیزیوتراپی و تغذیه مناسب بخصوص در مواردی که نوروپاتی ناشی از کمبود بعضی از ویتامینهاست بسیار مؤثر خواهد بود.

عوامل به وجود آورنده نوروپاتی

  • دیابت ملیتوس(دیابت شیرین)DM
  • شینگلز(نورالژی پس از هرپس)
  • کمبود ویتامین به ویژه ویتامین B12 و فولات
  • الکل
  • بیماری های اتوایمون از قبیل لوپوس، آرتریت روماتوئید یا سندرم گیلن باره
  • بیماری های توارثی از قبیل نفروپاتی آمیلوئید یا بیماری بیماری شارکو-ماری-توث (بیماری ارثی نورولوژیکی)
  • ایدز خواه بر اثر بیماری به وجود آمده باشد یا از داروهای مورد استفاده در درمان آن منشا گرفته باشد، سفلیس و نارسایی کلیوی
  • قرار گرفتن در معرض سموم از قبیل فلزات سنگین، ترکیبات طلا، سرب، آرسنیک، جیوه و آفت کش های ارگانوفسفره
  • داروهای مورد استفاده در درمان سرطان از قبیل وینکریستین(Vincasar, Oncovin) و سایر داروها ( به عنوان مثال آنتی بیوتیک هایی از قبیل مترونیدازول(Flagyl) و ایزونیازید(Nydrazid, Laniazid)
  • مصرف طولانی مدت داروی یدوکینول

نشانه های نوروپاتی

علائم بیماری، متفاوت و به درگیری نوع عصب وابسته است. اگر اعصاب حرکتی درگیر شده باشد بیمار دیگر قادر به انجام اعمال حرکتی خود نخواهد بود؛ یعنی قدرت عضلات کاهش می یابد و بیمار در راه رفتن مشکل پیدا می کند یا با دست نمی تواند شیء را بردارد و حتی گاهی نمی تواند دست را حرکت دهد.اختلال در اعصاب حسی به کاهش حس لمس منجر می شود و بیمار با شکایاتی از قبیل مورمورشدن یا گزگزشدن دست و پا مراجعه می کند و گاه بی حسی آنقدر شدید است که سوختن پا را متوجه نمی شود. این حالت را در بیماران دیابتی زیاد مشاهده می کنیم. اختلال در اعصاب اتونوم یا خود مختار باعث مشکلاتی در عملکرد قلب، مثانه و دستگاه گوارشی خواهد شد.

مشاهدات بالینی پزشک

وقتی بیمار را معاینه می کنیم، قدرت اندام های انتهایی دچار ضعف است و بیمار براحتی نمی تواند انگشت ما را فشار دهد. در این هنگام تستی انجام می دهیم که نشان می دهد رفلکس های رتری کاهش یا از بین رفته است.در مواردی که اعصاب حسی درگیر است، تست حسی به عمل می آید. یک سوزن را به آرامی روی دست یا پای بیمار فشار می دهیم تا میزان حس او را مشاهده کنیم. در این بیماران واکنشی به تماس جسم نوک تیز دیده نمی شود.

بیماری پیشرونده است یا متوقف شونده

قضاوت در این باره به نوع درگیری و بیماری وابسته است. در بیماران دیابتی اگر قند کنترل نشود قادر به کنترل بیماری نخواهیم بود و قطعا بیماری پیشرونده خواهد بود.در این موارد باید عامل بیماری کنترل شود یعنی در فرد دیابتیک، قند کنترل و داروهای کمکی تجویز شود. 

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد