قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / نکاتی جالب درمورد خواص سنبل الطیب
سنبل الطیب
سنبل الطیب

نکاتی جالب درمورد خواص سنبل الطیب

نکاتی جالب درمورد خواص سنبل الطیب 

سنبل الطیب

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی سنبل الطیب است  گیاهی است از خانواده ی Valerianaceae، چند ساله، بلند و عمودی که بلندی آن تا دو متر نیز می رسد. ساقه ی آن استوانه ای دارای شیارهای عمیق و میان تهی و پرزدار است. برگهای آن متقابل باشد که به برگچه های زیادی تقسیم میشود، هر برگ هفت تا یازده و گاهی بیشتر برگچه دارد، برگچه ها بیضی نوک تیز با قاعده ی پهن و دندانه دارند. گل های آن صورتی

به طور گروهی در انتهای ساقه ی گل دهنده در اواخر بهار ظاهر می شود. از تمام اعضای گیاه اعم از اعضای هوایی و ریشه ی آن بوی مطبوعی متصاعد می شود. ریشه های آن به صورت افشان به ساقه های زیرزمینی متصل و به هم پیچیده اند. معمولاً ساقه های زیرزمینی آن که پوشیده از ریشک است به قطعاتیبه طول دو تا پنج سانتیمتر و قطر در حدود یک سانتیمتر می باشد که در بازار عرضه می شود، رنگ آن پس از خشک شدن قهوه ای تیره و طعم آن تلخ و خوشبو و معطر است. این گیاه معمولاً در جنگل ها و حاشیهای جریان های آب و کنار گودال ها می روید، در مناطق مختلف اروپا و آسیا در کشمیر هندوستان و در ایران در بعضی مناطق شمال غربی درمی شوداغ دیده میشود.

نامهای دیگر گیاه سنبل الطیب در طب سنتی عبارت است از : سنبل هندی – سنبل الطیف – علف گربه – علف گربه ها – والریان – سنبل کوهی – نارد – ناردین.

طبیعت آن: گرم و خشک است.

ترکیب شیمیایی: ۰/۸۳ درصد اسانس شامل بورنیل ایزو والریانات، بورنیل فورمات، بورنیل استات، بورنیل بوتیرات، کامفن، بورنئول و پینن می باشد – دو آلکالوئید چاتی نین و والریانین – یک گلیکوزید – رزین – والریک اسید – فورمیک اسید – استیک اسید – تانن۔ قند – آلفا.متیل پیریل کتون – والریانیک – آلبومین – صمغ – پتاس – جوهر لیمو – فسفات.

خواص ریشه سنبل الطیب

داروی گیاهی تقویت قلب

ده گرم از آن را در یک لیتر آب جوش دم کنید و آب صاف کرده آن را به مرور بخورید. عمل خونرسانی به بافت میوکارد قلب و تنظیم کار کرونر قلب را آسان می کند، تقویت کننده  مراکز خودکار قلب است، محرک، ضدعفونی کننده، ضد هیجان و ضدصرع می باشد، برای معالجه ی دالرقص مؤثر است. بازکننده ی انسداد و گرفتگی دماغی، معده و کبد، مقوی دماغ و دهانه ی معده و کبد سرد و گرم کننده ی آنهامی باشد، درخشان کننده ی رنگ چهره است، ترشح ادرار را زیاد میکند و ضد تکرر ادرار است،

داروی گیاهی افزایش نیروی جنسی

مقوی نیروی جنسی و نیروی ماسکه میباشد، عادت ماهانه را باز میکند، سنگ مثانه را خرد میکند، برای خوشبو کردن دهان، رفع سرفه های رطوبی،

داروی گیاهی تسکین درد سینه

تسکین درد سینه، رفع استفراغ بلغمی، تحلیل نفخ و گازها، استسقا، یرقان، درد طحال، برای ورم های داخلی و بواسیر اثر درمان کننده دارد، برای درمان دیابت غیرقندی بسیار مفید است.

درمان گیاهی فشارخون

شصت تا صد گرم، خشک آن را در یک لیتر آبگرم دوازده ساعت بخیسانید، بعد آب آن را صاف کرده و قبل از هر غذا یک فنجان بنوشید. فشارخون را برطرف میسازد، کم خونی را رفع می کند، آسم یا تنگی نفس را درمان میکند، درد پهلو و درد اعصاب را تسکین می دهد، ضداسپاسم، مسکن، آرام بخش، ضد هیجان و در برخی موارد تب بر است و اگر در آب سرد خیسانده شود، برای رفع آشفتگی، خفقان و نفخ معده مفید میباشد.

اگر شب موقع خواب یک فنجان از دم کرده ی آن را بنوشید و بخوابید، دیگر خوابهای وحشتناک نخواهید دید.

درمان گیاهی سردی معده

آن را با بسفایج از هر کدام نیم مثقال مخلوط کرده و پس از جوشاندن آب صاف کرده  آن را بنوشید. برودت و سردی معده را برطرف میکند.

داروی گیاهی اشتها آور

آن را با افسنطین مخلوط کرده دم کنید و آب صاف کرده ی آن را با عسل شیرین کرده بنوشید. مقوی معده و اشتهاآور است.

دود آن در موقع سوختن برای رفع التهاب مفید است.

داروی گیاهی توقیت بینایی

اگر با آب برگ گشنیز تازه به چشم مالیده شود، برای رفع قرمزی چشم، خشک کردن رطوبت ها، تقویت بینایی و رویانیدن مژه ها مفید است.

آن را به صورت گرد درآورید و روی جراحتها بپاشید. اثر درمان کننده دارد.

نشستن در آب دمکرده  آن و گذاردن شیاف آن در مهبل برای باز شدن عادت ماهیانه نافع است.

برای کلیه مضر است.

مصلح آن: کتیرامی باشد.

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *