قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای دستگاه گوارش دهان و دندان / نکاتی که شما را از شر نفخ شکم دور می کند!
نفخ شکم
نفخ شکم

نکاتی که شما را از شر نفخ شکم دور می کند!

نکاتی که شما را از شر نفخ شکم دور می کند!

نفخ شکم

در واقع یک ناراحتی و مشکل بی خطر و گذرا است، که البته در فرد احساس ناخوشایندی به وجود می آورد؛ به خصوص در محیط کار که ایجاد بوی ناخوشایند دفع گاز در فرد احساس شرم و ناراحتی می کند. تولید گاز در روده ها یک امر طبیعی است، اما زمانی که این گاز تولید شده از حد طبیعی بیشتر باشد به آن نفخ گفته می شود.17119841010218150910244150248115248173186

از مشخصه های آن درد پیچشی و انقباض در شکم یک شکم متورم و صدای شکم است، این در صورتی است که گاز تولید شده از شکم در رنج است، باید حتما با پزشک مشاوره نماید. در مورد شیرخواران این یک مشکل و ناراحتی گوارشی کاملا طبیعی است. درد پیچشی نوزادان در شکم به علت محبوس بودن باد یا گاز در روده ها است. برخی از افراد نیز در هنگام غذا خوردن هوای زیادی را با غذا فرو می دهند و این باعث نفخ می شود و برخی از خانم ها نیز در خلال و یا قبل از قاعدگی دچار نفخ شدید می شوند. کلم ها، موز، تربچه، نان و مرکبات ازلحاظ هضم مشکل هستند، مصرف زیاد مکمل های غذایی نیز باعث فشار بر روده ها می شوند. در صورت عفونت غشای مخاطی معده و یا روده نیز امکان ایجاد نفخ شدید وجود دارد، بیماریهای کیسه صفرا نیز باعث نفخ به خصوص بعد ازصرف غذاهای چرب می شود.

چگونه میتوان از بروز آن جلوگیری نمود؟

نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند به ندرت دچار نفخ میشوند. به مادران پیشنهاد میشود که از مصرف غذاهایی که ایجاد نفخ می کنند، خودداری کنند، زیرا میتواند در شیر مادر تأثیر گذار باشد. غذای خود را با آرامش بجوید، از مصرف غذاهای چرب و سنگین خودداری کنید، زیرا از لحاظ هضم سخت هستند و همین باعث نفخ می شود. در غذاهای خود از ادویه جاتی مانند گشنیز خشک یا تازه استفاده کنید. از نوشیدنی ها مانند دمنوش های گیاهی، و آب و آب میوه جاتبدون گاز استفاده کنید. از نوشیدن آب پرتقال چشم پوشی کنید. پیاده روی و ورزش، شنا، دوچرخه سواری باعث تقویت . گردش خون و بهبودی وضع روده ها میشود.

مطلب پیشنهادی

برفک دهان

برفک دهان نشانه خوبی نیست!!

برفک دهان نشانه خوبی نیست!! برفک دهان برفک دهان در واقع نوعی بیماری قارچی است …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *