قالب وردپرس درنا توس
خانه / درمان بیماری ها با داروهای گیاهی / نکات مهم برای بهبودی جوشهای آکنه!!!
آکنه
آکنه

نکات مهم برای بهبودی جوشهای آکنه!!!

نکات مهم برای بهبودی جوشهای آکنه!!!

 جوشهای آکنه

صورت خود را روزی دوبار با یک صابون ملایم و آبی که کمی گرم باشد (ولی نه آب داغ) بشویید. متخصصین پوست اغلب صابون داو (Dove) یا2000 Lever را توصیه میکنند، اما صابون ان جی و صابون خرچنگ و صابون گل ختمی و صابون بابونه نیز مفید خواهند بود. دستهای خود را به دفعات بیشتری در طی روز بشویید و از دست زدن های بی مورد به صورتتان تا آنجایی که میتوانید خودداری کنید

– هیچ گاه جوش های خود را دستکاری نکرده و آنها را فشار ندهید، زیرا با این کار احتمال ایجاد جوشگاه (جای جوش) بیشتر خواهد شد

– حداقل دوبار در هفته موهای خود را با شامپو بشویید

– شبها هنگام خواب، موهای خود را جمع کنید تا بر روی صورتتان نریزد.

همچنین در هنگام روز نیز طوری به موهای تان فرم بدهید که بر روی صورتتان نریزد

– هرچند گفته می شود که رژیم غذایی در ایجاد و یا بدتر شدن جوش ها نقشی ندارد، اما با این حال بعضی از افراد با خوردن بعضی از خوراکی های حاوی چربی زیاد، شکلات، آجیل و چیپس وسس، آکنه شان بدتر می شود. اگر شما هم جزو این دسته از افراد هستید، از خوردن غذاهایی که فکر می کنید باعث بدتر شدن جوش های تان می شوند خودداری کنید

– از کارکردن در آشپزخانه هایی که خیلی گرم و مرطوب بوده و غذاهای روغنی در آن پخته میشود خودداری کنید

– از قرار گرفتن زیاد در زیر نور خورشید پرهیز کنید

– در صورت امکان از بروز استرس های شدید جلوگیری کنید

تمرینات ورزشی منظم انجام دهید و بعد از این تمرینات، دوش بگیرید. ضمناً باید توجه داشت که اگر جوش ها تحت فشار قرار گیرند جای آنها روی پوست باقی میماند، لذا نبایستی آنها را دستکاری کرد. علت جوش در صورت یا سینه و پشت در اثر چربی پوست یا به علت کثیفی خون یا از اثر تراشیدن با تیغ یا به علت ازدیاد شهوت می باشد. اگر در اثر تراشیدن ریش جوش عارض می شود، باید پس از تراشیدن صورت بر پوست صورت ادکلن یا الکل بزنید و یا یک قطعه زاج سفید درشت را با آب خیس کنید و روی صورت بسیار مالش دهید و خانم ها نیز پس از بند انداختن یا کندن مو با وسایل دیگر، باید چنین عمل کنند. اگر در اثر چربی پوست است، با صابون هایمخصوصی که چربی پوست راکم میکنند شستشو دهید و از داروهای تمیزکننده و جلا دهنده مثل آرد گرسنه،ارد باقلا و پوست تخم مرغ ساییده شده به عنوان مالیدنی و شستشو استفاده کنید، اگر به علت ازدیاد شهوت باشد، به مرور باید دفع شهوت کنید اگر از کثیفی خون باشد، باید با حجامت یا انداختن زالو خون راکم کرده و بدن را نیز به وسیله  ایارج فیقرا و غیره پاکسازی کنید تا بهبودی حاصل شود. اگر دچار این بیماری شده اید ضمن پرهیز از خوردن گوشت گوسفند و گاو، گوشت جوجه کبوتر، غذاهای سرخ کرده، تخم مرغ، مغز گردو، چربی جات، گوجه فرنگی، شکر، نان قندی، شیرینی های قنادی؛ باید غذاهای رقیق و خنک و ساده، آبلیمو، آب هویج، آب زردک، ترشیجات، شلغم خام، جگر سیاه گوسفند، مایعات و خوراکهایی که طبیعت آن ها خنک هستند زیاد مصرف کنید.

به عنوان درمان باید چند روز پشت سر هم روزی یک مرتبه عسل را روی صورت بمالید و آنقدر مالش دهید تا بدون شستن آثار آن از بین برود و معلوم نباشد.

گوگرد زرد و ساقه های گیلاس کوبیده را با پیه مذاب مخلوط کنید و بمالید

هر شب سفیدآب قلع را در سرکه حل کنید و بمالید.

شبها سکبینج، صمغ انجدان و اوشق را در سرکه حل کنید و بمالید.

سیاهدانه را کوبیده و با سرکه شب بمالید و صبح با آب گرم بشویید.

هر شب عناب و زرشک را بخیسانید و صبح ناشتا آب آن را بنوشید.

نشادر را ساییده و با آبلیمو حل کنید و بر صورت بمالید

شبها خربق و ریشه  اریسا کوبیده را با سرکه مخلوط کرده، بمالید.

هر شب مازو، گلنار فارسی، پوست انار، گل ارمنی و صندل را نرم کوبیده و با گلاب و آبلیمو مخلوط کرده و بمالید.

سفیدآب قلع، گوگرد زرد، زاج سبز و نشا در را ساییده با آبلیمو مخلوط کنید و بمالید و پس از ۳ ساعت صورت را بشویید، بعد الکل سفید روی آن بمالید.

بادام تلخ، آرد نخود خام، کنجد، آرد باقلا و گل خطمی، همه را نرم کرده و با سرکه حل کنید، بعد گلاب هم با آن مخلوط کرده و شب ها به صورت بمالید.

گلنار فارسی، سماق، پوست انار و مردار سنگ را نرم کوبیده، با آبلیمو مخلوط کنید و شب هاروی آنها بمالید.

آب شنبلیله یا آب جوشانده میوه کاج یا آبی که کندر در آن حل شده یا آب گلپر و یا روغن، آنها را بر صورت بمالید۔

مصطکی و بوره ارمنی از هر کدام ۵ گرم، انزروت ۱۰ گرم، نشاسته ۱۵ گرم و نخود خام و عدس از هر کدام ۲۵ گرم، همه را نرم بسایید و هر شب مقداری از آن را با آبگرم مخلوط کنید و بمالیدو صبح با آب گرم بشویید.

زاج، مردار سنگ و گلنار فارسی از هرکدام ۵ گرم و مازو ۱۰ گرم، همه را نرم بسایید، بعد در یک فنجان سرکه و یک فنجان آبلیمو ترش مخلوط کنید و روزی چهار مرتبه بمالید و هرگاه میخواهید صورت را بشویید، از اب جوشانده اویشن شیرازی یا اب جوشانده مریم گلی یا آب جوشانده سبوس برنج و یا آب جوشانده سبوس گندم استفاده کنید. این دارو مال کسانی است که پوستشان چرب است، ولی اگر پوست خشک باشد باید به جای سرکه و آبلیمو هربار کمی شیر برداشته و استفاده کنید.

خون سیاوشان، مرکوروژ، حنا، سرنج، سفیدآب قلع، کات کبود و زاج سبز از هر کدام ۱۰ گرم و گل ارمنی، تخم مورد و گلنار فارسی از هر کدام ۲۰ گرم، همه را نرم بسایید، بعد با یک لیوان سرکه مخلوط کنید و هر شب، اول صورت را با آب چغندر خام یا آب حنا بشویید، بعد مقداری از دارو را بر جای جوش ها بمالید تا آنها را خشک و درمان کند

هر روز صبح و شب صورت را با آب جوشانده بابونه بخور بدهید، بعد آب صاف کرده  آن را به صورت بمالید و تا صورت رطوبت دارد کمی سفیدآب کف را بر پوست مالش دهید.

کف دریا ۱۰ گرم، گل ارمنی، سیاه دانه و تخم ترب از هر کدام ۲۰ گرم و ریشه  اریسا، ریشه  انجبار و تخم کتان از هر کدام ۴۰ گرم، همه رانرم بسایید، بعد در مقداری آبلیمو ترش و به همان اندازه سرکه مخلوط کنید و هر بار کمی از آن را روی جوش ها بمالید.

توت فرنگی را له کنید، بعد با شراب مخلوط کرده و شبها بر پوست بمالید. به سه قاشق غذاخوری اسید بوریک را در دو لیتر آب گرم حل کنید و نگهدارید و هربار پس از شستشو و حوله یا دستمالی را به آب اسید بوریک آغشته کنید و روی آنها بمالید

پنج گرم مردار سنگ را نرم بسایید و در یک لیوان گلاب حل کرده و در طول روز چندین مرتبه بر پوست

ریشه نی، قسط تلخ و تخم خربزه را به میزانمساوی بکوبید و به اندازه  هر یک از آنها آرد جو و آرد باقلا مخلوط کنید، شبها با آب گرم خمیر کرده و بر پوست بمالید و صبح با آب جوشانده مریم گلیبشویید.

سفیدآب کف و مردار سنگ از هر کدام ۱۰ گرم رادر یک فنجان سرکه مخلوط کنید و روزی سه مرتبهبمالید

مطلب پیشنهادی

درمان یبوست

دوای یبوست از نسخه های طب سنتی

دوای یبوست از نسخه های طب سنتی   پیوست از یک جانشینی و خوردن غذای …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *