قالب وردپرس درنا توس
خانه / دانستنیهای مفید پزشکی و رژیم غذایی / نکات مهم در مصرف قرص ضد بارداری
قرص ضد بارداری
قرص ضد بارداری

نکات مهم در مصرف قرص ضد بارداری

نکات مهم در مصرف قرص ضد بارداری

۱- معمولاً ۱ تا ۴ روز پس از مصرف آخرین قرص، خونریزی رخ میدهد. اگر قاعدگی تا چند روز رخ نداد به پزشک مراجعه کنید (احتمال حاملگی وجود دارد).

۲- اگر یک روز مصرف قرص را فراموش کردید، طی ۲ روز بعد روزی ۲ قرص مصرف کنید ولی اگر چند روز مصرف را از یاد بردید بهتر است همراه با مصرف قرص از یک روش ضد بارداری دیگر نیز برای این دوره استفاده کنید تا عادت ماهیانه بعدی فرارسد. باید مصرف قرص را ادامه دهید چرا که قطع مصرف موجب خونریزی می شود.

۳- در اولین ماه مصرف قرص، به ویژه نوع LD، بهتر است از یک روش ضد بارداری دیگر (مثل کاندوم یا آمیزش ناپیوسته) نیز استفاده شود چرا که در ماه اول ممکن است اثر دارو به حد کافی نرسیده باشد و حاملگی رخ دهد.

۴- مصرف داروهای زیر موجب کاهش اثر قرص ضد بارداری می شود و در صورت استفاده از این داروها بهتر است از یک روش ضد بارداری دیگر استفاده شود: آمپی سیلین، کلرامفنیکل، پنیسیلین  (خوراکی)، کوتریموکسازول، سولفی سوکسازول، تتراسیکلین، نئومایسین خوراکی، دی هیدروارگوتامین، دیازپام (والیوم)، کلردیازوپوکساید، اوکسازپام، تری فلوئوپرازین، هالوپریدول، کلر پرومازین،

۵- به محض مشکوک شدن به حاملگی، مصرف قرص را قطع کنید و به پزشک مراجعه کنید چرا که مصرف قرص در زمان حاملگی بر جنین اثرات سویی دارد.

۶- از کشیدن سیگار حتی الامکان خودداری شود، چراکه عوارض قلبی-عروقی قرص ضد بارداری و سیگار، هردو تشدید خواهد شد. در صورتی که ترک سیگار برای شما امکان ندارد از قرص LD یا لوونورژسترل استفاده کنید.

۷- هر زن مصرف کننده قرص ضدبارداری باید هر ۶ ماه و یا حداکثر هر ۱ سال یک بار این آزمایشات را انجام دهد تا از وضعیت سلامت خود مطمئن گردد: اندازه گیری فشارخون، معاینه دستگاه تناسلی و پستان ها و آزمایشات پاپانیکولا به وسیله یک چوب پنبه دار ترشحات دهانه رحم،برای بررسی میکروسکوپی وضعیت سلولهای رحم و مهبل مورد آزمایش قرار گیرد).

۸- برای کاهش تهوع، دارو را همراه با غذا یا بلافاصله پس از غذا مصرف کنید.

۹- در صورتی که از فنی توئین (دیلانتین)، فنوباربیتال، یا ریفامپین استفاده می کنید از قرص نوع HD استفاده کنید چون نوع LD ممکن است به خاطر این داروها بی اثر شود.

۱۰- مصرف همزمان قرص های ضدبارداری با هریک از داروهای زیر جایز نیست مگر آنکه پزشک صلاح بداند: دی کومارول، اسنوکومارول، ایمی پرامین، آمی تریپتیلین، پردنیزولون یا پردنیزون،

۱۱- پس از قطع مصرف قرص، حدود ۰/۳ تا ۲/۷ درصد خانم ها دچار عدم قاعدگی می شوند که حداکثر ۶ ماه طول میکشد که اهمیتی ندارد. تخمک گذاری (باروری) نیز ممکن است تا مدتی پس از قطع قرص برقرار نشود که حداکثر ۳ سال طول میکشد.

۱۲- درصورتی که هر نوع عمل جراحی قرار است بر روی شما انجام شود باید از ۱ ماه قبل از عمل، مصرف قرص ضد بارداری را قطع کنید و تا ۲ هفته پس از عمل یا تا راه افتادن و از سرگیری فعالیت کامل، از مصرف قرص ضد بارداری خوداری شود.

مطلب پیشنهادی

مصرف کوکائین یا کوکائین کراک در زنان

    استفاده از داروهای روان گردان / موادغیرقانونی مطالعات متعددی اثرات استفاده از مواد …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *