نکات کلیدی در مورد کمک های اولیه به مصدوم دچار  گرمازدگی


 نکات کلیدی در مورد کمک های اولیه به مصدوم دچار  گرمازدگی

 نکات کلیدی در مورد کمک های اولیه به مصدوم دچار  گرمازدگی

  اگر دما بدن، بیشتر از ۳۷/۸ درجه سانتی گراد باشد تب محسوب می شود. در جریان گرمازدگی به این افزایش دماتب نمی توان گفت. (تب منشأ عفونی دارد.)

حمله گرمایی:

که اغلب آن را آفتابزدگی نیز می نامند، یک عامل تهدیدکننده حیات محسوب می شود. وقتی فرد به مدت طولانی در محیط داغ و گرم قرار میگیرد به علت عرق کردن فراوان مکانیزم های طبیعی خنک کننده بدن از کار می افتد و مصدوم دیگر عرق نمی کند لذا دمای داخلی بدن به شدت بالا رفته و موجب آسیب های شدید مغزی، معلولیت، نارسایی قلبی، کلیه، کبد و مرگ می شود. در افراد مسن و بیماری های مزمن تعریق کمتر است و یا اصلاً وجود ندارد. حملهٔ گرمایی در افراد مسن و کودکان خطرناک تر است.

علائم و نشانه ها حمله گرمایی:

۱- پوست داغ و خشک و قرمز ۲- مردمک تنگ ۳- درجه حرارت بالا ۴- نبض تند، سردرد، سرگیجه، تهوع و استفراغ، ضعف و اغماء

اقدامات و کمک های اولیه:

۱- مصدوم از محیط گرم یا در معرض آفتاب خارج کنید.2-ABC  کنترل  ۳-لباس هایش را درآورید و سپس او را به روش های ممکن خنک کنید: - مصدوم را درون وان آب سرد قرار دهید (دهان و بینی اش از آب خارج باشد) - کمپرس سرد رو پیشانی، بازو، دور گردن، پهلوی شکم و روی پاها مصدوم انجام دهید. هدف از آن، سرد کردن عروق خونی بزرگ است. - استفاده از آب سرد به یخ ارجحیت دارد.  - پیچدن یک ملحفه مرطوب و سرد و قرار دادن او مقابل پنکه و کولر، چنانچه مصدوم شروع به لرز کرد، سرد کردن او را متوقف کرده و یا به کندی انجام می دهید. - عمل خنک کردن را تا رسیدن دمای مصدوم به حد نرمال ادامه دهید، اگر موفق به پایین آوردن ۴-۳ درجه از حارت مصدوم در عرض یک ساعت شدید این عمل را متوقف کنید و فقط مصدوم را به مرکز درمانی منتقل کنید، زیا بدن خود به خود به کاهش حرارت ادامه می دهد. - به مصدوم آب و املاح بدهید؛ دوغ، آب میوه، سرم خوراکی و ORS- دادن داروهای ضد تب بی فایده است.- مراقب استفراغ مصدوم باشید که باعث خفگی او نشود.- مصدوم را هر چه سریع تر به مرکز درمانی منتقل کند حتی اگر دمای بدنش کاهش یافته باشد.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد