نکات کلی برای انجام آزمایش ادرار


نکات کلی برای انجام آزمایش ادرار

نکات کلی برای انجام آزمایش ادرار 

برای انجام آزمایش ادرار بایستی نکات کلی زیر را رعایت نمود

• از نوشیدن بیش از حد مایعات در روز قبل از آزمایش خودداری کنید. • اگر هدف از آزمایشی، انجام کشت ادرار و یا اندازه گیری پروتئین و نیترات ادرار باشد، نمونه اول صبح گرفته شود ( اولین ادرار پس از برخاستن از خواب). • ظرف نمونه ادرار تمیز و پاک نگه داشته شود و اگر آزمایش کشت ادرار نیز مورد نیازباشد حتماً درب ظرف تا زمان تهیه نمونه ادرار و نیز پس از تهیه نمونه تا رسیدن به آزمایشگاه بسته بماند. . ۰ اگر نمونه در خارج از آزمایشگاه تهیه میشود، در کمتر از یکی دو ساعت به با آزمایشگاه برده شود و اگر تا رسیدن به آزمایشگاه زمان بیشتری لازم باشد (مثلاً در آزمایش ادرار ۲۴ ساعته) نمونه در جای خنک (قسمت پایین یخچال) نگهداری شود. . برای انجام آزمایش کامل ادرار و کشت ادرار معمولاً مقدار ۱۵-۱۰ میلی لیتر (وترجیحاً ۳۰ میلی لیتر) ادرار لازم است.

 آزمایش کامل ادرار )urinalysis اختصار ua) را میتوان در هر زمانی از شبانه روز و با هر قسمتی از ادرار انجام داد ولی مناسبترین نمونه برای . آزمایش، اولین ادرار دفع شده پس از برخاستن از خواب است.

یک نمونه ظرف تهیه نمونه ادرارنحوه تهیه نمونه ادرار در مردان:تهیه نمونه ادرار در آقایان آسانتر از زنان و کودکان بوده و شامل مراحل زیر است: " ۱- پس از شستشوی دستها، درب ظرف ادرار را باز کنید. مواظب باشید انگشتتان با .جدار داخلی ظرف تماس پیدا نکند ۲- نوک آلت تناسلی خود را با کمی آب بشویید و با یک تکه پارچه یا دستمال تمیز .یکبار مصرف خشک کنید۳- اجازه دهید چند سیسی اول ادرارتان تخلیه و خارج شود و آنگاه بدون اینکه نوک آلت تناسلی تان با ظرف تماس بگیرد، مقدار ۱۰ تا ۱۵ میلی لیتر ادرار به داخل ظرف آزمایش تخلیه کنید.۴- درب ظرف نمونه را بسته و آن را در اسرع وقت به آزمایشگاه تحویل دهید. توجه: مواظب باشید در موقعی که دستهای خود را شستشو.می دهید، آب یا قطرات مواد شوینده به داخل ظرف ریخته نشوند نحوه تهیه نمونه ادرار در زنان: بدلیل اینکه دهانه پیشابراه در خانمها در داخل دستگاه تناسلی قرار دارد، لذا تهیه نمونه نیازمند دقت بیشتری است: ۱- دستهای خود را با آب و صابون بشویید. ثانیه از جلو به عقب بشویید و آنگاه با یک تکه پارچه یا گاز تمیز ناحیه را خشک کنید. ۳- درب ظرف آزمایش را باز کنید. ۴- به کمک دو انگشت سبابه و شست یک دست لبهای بزرگ فرج را باز کنید ( آنها را از هم دور کنید).۵- پس از اینکه مقداری از ادرارتان خارج شد، با دست دیگر دهانه ظرف آزمایش را بدون اینکه با جایی تماس داشته باشد زیر ادرار بگیرید تا مقدار ۱۰ تا ۱۵ میلیلیتر ادرار در آن جمع شود.۶- درب ظرف را بسته و در اسرع وقت تحویل آزمایشگاه دهیدتهیه نمونه ادرار در کودکان کم سن و سال: در کودکان کم سن و سالی که توانایی همکاری را ندارند، معمولاً از ظروف پلاستیکی موسوم به کیسه اررار (urine bog)استفاده می شود کسی دارای دو نوع پسرانه و د خترانه است. روش کار به قرار زیر است. ۱- دستهای خود را با آب و صابون بشویید و در صورت امکان دستکش یکبار مصرف بهدست کنید. آنگاه با پارچه یا گازی تمیز ناحیه را کاملاً خشک کنید.  ۳- در روی کیسه ادرار یک دهانهٔ کمی بزرگتر از دستگاه تناسلی کودک وجود دارد، بر چسب آن را بکنید و لبه دهانه کیسه را که چسبناک است بر روی پوست اطراف دستگاه تناسلی کودک به خوبی بچسبانید. برای اینکه نشتی وجود نداشته باشد موقع چسباندن کیسه ادرار پاهای کودک را به اندازه کافی از هم باز کنید تا چین پوستی در موقع چسباندن کیسه ادرار وجود نداشته باشد4- پس از جمع آوری ادرار به میزان کافی (حداقل ۱۰ تا ۱۵ میلی لیتر) کیسه ادرار را باز کرده و دهانه کیسه را بسته و نمونه ادرار را در اسرع وقت به آزمایشگاه تحویل دهید

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد