نگاهی به مکانیسم شیردهی


نگاهی به مکانیسم شیردهی

نگاهی به مکانیسم شیردهی

 

هجوم استروژن و پروژسترونی که بدن شما در دوران بارداری با آن مواجه می شود، باعث بزرگ شدن سینه های شما گاهی در اندازه ی حیرت انگیزی می شود.

این بزرگی از اوایل شروع می شود، در مدت سه یا چهار هفته از بارداری، که به همین دلیل یکی از اولین نشانه های بارداری برای بسیاری از خانمها التهاب سینه هاست. با پیشرفت بارداری، مقدار کمی مایع سرم مانند از نوک سینه ها می چکد. ولی تولید جدی شیر تا قبل از به دنیا آمدن نوزاد آغاز نمی شود.

که به آغوز یا کلستروم معروف است و حاوی شیر زیادی نیست، ولی از پادتنها و س لولهای محافظ از جریان خون مادر غنی است. این مواد تا زمانی که سیستم ایمنی بدن نوزاد کامل شود و وظیفه ی خود را بر عهده بگیرد، به نوزاد در مقابله با عفونتها کمک می کند. به تدریج آغوز جای خود را به شیر می دهد. اگر به نظر می رسد نوزاد شما در روزهای اول شیر زیادی نمی خورد، نگران نشوید. خود آغوز مزایای زیادی دارد. احتمالا نوزاد شما تا روز سوم یا چهارم حتی اشتهای زیادی ندارد. و احتمالا در روزهای اول به تمرین حرکات مکیدن نیاز دارد.

هنگامی که نوزاد شما شروع به مکیدن سینه هایتان می کند، به مغز علامت می دهد تا سینه ها شیر تولید کند. در حدود سه یا چهار روز بعد از زایمان، تولید شیر آغاز می شود. هنگامی که شیر وارد مجاری شود، سینه ها از شیر پر میشود  این پر شدن می تواند آن قدر زیاد باشد که سینه هایتان مانند سنگ بشود و گاهی اوقات بسیار ملتهب  اما نگران نباشید.

هنگامی که نوزاد به طور منظم شروع به شیر خوردن کند و جریان شیر شروع شود، پر شدن سینه ها دیگر زیاد شدید نیست. واکنش جاری شدن (ورود شیر به مجاری) هر بار که نوزاد شیر می خورد، صورت می گیرد. پس از آنکه برای مدتی ش یر دادید، شاید متوجه شوید که تنها صدای گریه ی نوزاد یا احساس نوزادتان که در کنار شما نوازش می شود، می تواند موجب شروع این واکنش شود.

اما اساسا زنان شیرده در اواخر هفته ی اول بعد از زایمان، روزانه در حدود ۶۰۰ میلی لیتر (۱۰ اونس) شیر تولید می کنند. این مقدار در اواخر هفته ی سوم تقریبا به ۸۰۰ میلی لیتر (۱۴ اونس) می رسد و حداکثر مقدار آن ۱ ۵ تا ۲ لیتر (۲۵ تا ۳۵ اونس) است.


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد