قالب وردپرس درنا توس
خانه / دانستنیهای مفید پزشکی و رژیم غذایی / نگرانی و استرس و تأثیر آن بر سلامتی
نگرانی و استرس
نگرانی و استرس

نگرانی و استرس و تأثیر آن بر سلامتی

نگرانی و استرس و تأثیر آن بر سلامتی

افرادی که با خود و با محیط اطراف خود در صلح و آرامش زندگی میکنند از مشکلات و بیماری های زیادی در امانند. افکار و احساسات تأثیر فراوانی بر تک تک یاخته ها و نهایتاً سلامتی ما دارند، برخی از محققین نشان داده اند که شرایط مملو از نگرانی و استرس (مثل از دست دادن شغل، ورشکستگی، شکست در عشق و غیره) حتی ریسک ابتلا به سرماخوردگی را هم دو برابر می کند.

بررسی های ۳۵ ساله در دانشگاه هاروارد نیز نشانگر آنست که افراد بدبین و نگران در سنین بعد از ۴۵ سالگی بیشتر از افراد مثبت و خوش بین به بیماری ها مبتلا می شوند. خوش بینی فرد را در مقابل بیماری های قلبی نیز مصون می دارد. در عوض مرگ و میر به علت بیماریهای قلب و عروق در افرادی که دائماً از همه چیز گله مند هستند و نسبت به همه چیز با دید منفی نگاه می کنند و به اصطلاح بدبین می باشند، بسیار بیشتر است.

افکار بد و تصورات بیهوده سیستم ایمنی را تضعیف و سلامتی را مختل میسازد و بدن را نسبت به ابتلا به عفونت های مختلف باکتریایی، قارچی، ویروسی و غیره مستعد می نماید. همچنین باعث سوء تغذیه، بی خوابی، تجمع چربی در بافت ها و در عروق خونی (آترواسکلروزیس)، زخم معده، تشویش، افزایش فشار خون، کم شدن اسپرم، بی میلی جنسی و افسردگی می شود. بر عکس افکار مثبت، عشق، محبت، گذشت، نشاط و بخشندگی پشتوانه سلامتی است.

باید همواره از افرادی که باعث نگرانی و ناراحتی و تشویش ما می گردند دوری گزینیم، و اگر اجباراً در چنین موقعیتی قرار می گیریم با نفس های عمیق آرامش خود را حفظ کنیم و نگذاریم تأثیر منفی بر سلامتی ما داشته باشد.

به منظور کم کردن و تقلیل استرس روش های مؤثر بسیاری وجود دارد که عبارتند از: مشاوره، دعا کردن، مراقبه، درمان، تمرینات ورزشی، یوگا و غیره. باید دانست کدام روش بیشتر مؤثر است و کاربرد بهتری دارد تا با توسل به آن آرامش و سلامتی را برای خود و خانواده به ارمغان آوریم.

یکی دیگر از روش های رسیدن به آرامش محبت، عشق و ایجاد روابط دوستی و فامیلی افرادی که روابط اجتماعی قوی تری دارند سالم ترند و نسبت به افراد گوشه گیر و تنها، سریع تر از بیماری ها بهبودی مییابند. ویلیام ردفورد نویسنده کتاب «Anger kills» مینویسد خشم و نگرانی همانند سمی است که روزانه اندک اندک بر روح و جسم ما اثرگذاشته و تدریجاً ما را به هلاکت خواهد رساند.

پس مراقب افکار خود باشیم. ذهنمان را از افکار مثبت و شاد پر کنیم، نفرت، کینه، بدخواهی، حسادت و انزجار را از خود دور نمائیم، به دعا رو آوریم و به خدای بزرگ توکلکنیم. زندگی در نیایش، دلسوزی و یاری به ثمر میرسد، خوبی ها را با دیگران سهیم شویم، با عشق با فقرا، محرومان و از پا افتادگان پیوند بر قرار کنیم تا به شادی و آرامش جاودانی د ست یابیم

مطلب پیشنهادی

مواد بی حس کننده دندان

کاربرد مواد بی حس کننده دندان در دندانپزشکی 

کاربرد مواد بی حس کننده دندان در دندانپزشکی    اغلب کارهای دندانپزشکی همراه با کاربرد …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *