قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای دستگاه گوارش دهان و دندان / نگران نباشید, بیماری آشالازی درمان دارد
آشالازی
آشالازی

نگران نباشید, بیماری آشالازی درمان دارد

نگران نباشید, بیماری آشالازی درمان دارد

آشالازی چیست؟

آشالازی (achalasia)، لغتی یونانی به معنی «بدون استراحت» است و به نوعی اختلال حرکت مری گفته می شود که در اثر آن، حرکت های طبیعی پریستالسیس (حرکاتپایین برنده  غذا) در لایه  عضله صاف مری از بین میرود و اسفنکتر تحتانی مری(lower eSophageal Sphincter :LES) قادر نیست در پاسخ به بلع به طور صحیح وکامل شل شود و در حالت اسپاسم باقی می ماند.

علایم بیماری آشالازی 

که به آن کاردیو اسپاسم (cardi0SpaSm) یا دیس سینرژی مری (dySSynergia به معنی عدم هماهنگی عضلانی) هم گفته می شود عبارتند از: اشکال در بلع جامدات و مایعات، پس زدن غذای هضم نشده از معده به مری (رگورژیتاسیون؛ regurgitation)، گاهی درد قفسه سینه، سرفه (به ویژه در وضعیت دراز کشی)، کاهش وزن ناشی از نخوردن مقدار کافی غذا.

تشخیص بیماری آشالازی

بیماری با استفاده از رادیوگرافی بلع باریم (barium SWalloW) و مانومتری یعنی اندازه گیری فشار داخلی مری صورت می گیرد و سی. تی اسکن قفسه سینه و آندوسکوپی مری به منظور رد احتمال سرطان انجام میشود. معمولاً در آندوسکوپی، بافت داخلی مری طبیعی است. مانومتری مری به دلیل حساسیت بالا، آزمایش کلیدی تشخیص بیماری به شمار میآید.

برای انجام مانومتری، لوله ای نازکی از راه بینی وارد مری می شود و از بیمار خواسته می شود چند بار عمل بلع انجام دهد. حسگر تعبیه شده در لوله، میزان انقباض های عضلانی را در بخش های مختلف مری در هنگام بلع اندازه گیری می کند. معمولاً در آشالازی، تشخیص به وسیله  نمونه برداری در هنگام آندوسکوپی ضروری نیست ولی در صورتی که انجام شود، هیپرتروفی (افزایش رشد) بافت عضلانی و فقدان سلولهای عصبی شبکه مینتریک (شبکه رشته های عصبی کنترل کننده ی حرکات مری) را نشان میدهد.

 درمان بیماری آشالازی

عبارت است از مصرف داروهای کاهش دهنده ی فشار اسفنکتر تحتانی مری به ویژه داروهای مسدود کننده کانال کلسیم (مثل نیفدیپین، با نام تجارتی Adalat) ونیترات ها (مانند ایزوسور باید دی نیترات با نام تجارتی ISOrdil و نیتروگلیسیرین (با نام تجارتی Nitrostat). متأسفانه این داروها غالباً چند ماه پس از مصرف بی اثر می شوند و عوارض جانبی ناخوشایندی مانند سردرد و تورم پاها را به همراه دارند. تزریق سم میکروب بوتولیسم موسوم به بوتولینوم (با نام تجارتی Bot0X) به داخلی اسفنکتر تحتانی مری میتواند موجب فلج عضلات آن شود ولی این اثر موقتی است و موجب بروز اسکار (بافت جوشگاهی) در اسفنکتر می شود. از این درمان فقط در افرادی که قادر به تحمل جراحی نیستند (مثلاً اشخاص مسن و بیمار) استفاده میشود.

متسع کردن مری با استفاده از قرار دادن بالون در سطح داخلی اسفنکتر تحتانی مری و دمیدن هوا در آن و همچنین عمل جراحی هلر (Heller) که عبارت است از بریدن مری در سطح طولی از قسمت بالای اسفنکتر تحتانی و ادامه دادن برشی تا روی معده روش های درمانی دیگر به شمار می آیند. در عملی هلر، فقط لایه های بیرونی عضلانی مری بریده میشود و لایه داخلی مخاطی آن دست نخورده باقی میماند. سپس چین هایی در سطح فوندوس (قعر معده) در اطراف اسفنکتر تحتانی مری ایجاد می شود (فوندو پلیکاسیون؛ تا fundoplication) تا از برگشت اسید معده به مری که میتواند با گذشت زمان موجب تخریب جدی مری شود جلوگیری نماید. این عمل که به آن میوتومی هلر (برش عضله به روشی هلر) گفته می شود بهبود ۹۰٪ بیماران مبتلا به آشالازی را به همراه دارد.

مطلب پیشنهادی

برفک دهان

برفک دهان نشانه خوبی نیست!!

برفک دهان نشانه خوبی نیست!! برفک دهان برفک دهان در واقع نوعی بیماری قارچی است …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *