نگران نباشید…!بیماری شقاش مقعد درمان دارد…!!


نگران نباشید…!بیماری شقاش مقعد درمان دارد…!!

نگران نباشید...!بیماری شقاش مقعد درمان دارد...!!

مقعد ناراحتی (شقاش)و مقابله با آن

خروج مدفوع سفت و حجیم در مقعد شکاف هایی ایجاد می کند که شقاق مقعدنام دارد، گرچه شکاف ها کوچک اما بسیار دردنا کند.شقاق مقعد فقط یکی از ناراحتی این ناحیه است. از ناراحتی های دیگردمل های چرکی در داور، عفونت های دردناکی هستند که باعث تخریبماهیچه های حلقوی مقعد می گردند که با درد بسیار و خارش همراه است.ناراحتی های مذکور طاقت فرسا ولی قابل کنترل و درمان می باشند.

شقاق مقعد

شقاق، پارگی های کوچک در پوست اطراف مقعد است که دردناک است و .تغذیه مناسب یک راه ساده است  پیشگیر ی از آن   به نظر دکتر دیوید. ایی. بک (رئیس دپارتمان جراحی روده و مقعد کلینیک اکثر در نیواورلئان)شقاق مقعد جراحتی است که در اثر خروج مدفوع خیلی سفت یا خیل شلایجاد می گردد. مدفوع سفت باعث خراشیدن مقعد و پارگی پوست خارج ازآن می شود که بسیار دردناک است زیرا بخش خارجی مقعد دارای الیاف عصبی است که نسبت به درد بسیار حساس هستندسهال هم ضمن خروج ناگهانی و سریع از بدن جراحت و پارگی مشابه ایجاد می کند.دکتریک (مولف دو کتاب دربارهٔ جراحی رودهٔ بزرگ و مقعد) ضمن تأکیدبر نکتهٔ فوق معتقد است در بسیاری از موارد، شکایت بیماران از سوزش مقعدبعد از اسهال به دلیل ایجاد شکاف های مذکور است نه سوزش حاصل از اسهال. فرد مبتلا به شقاق از ۲ نوع درد رنج می برد. درد بسیار شدید ناشی از تخلیهٔ ܚ روده و به دنبال ان درد خفیف حاصل از اسپاسم ماهیچه حلقوی مقعد که اینحالت احتمال دارد ساعت ها ادامه یابد.دکتراولاف * يوهانسن (جراح مقعد در ایندیانا پولیس) معتقد است اغلب افراددرد مقعد راهموروئید (بواسیر) نسبت دهند که احتمالا یک سوم دردهای شقاق مقعد گاه باعث خونریزی به میزان یک قاشق سوپ خوری خون روشن از بدن می گردد. خونریزی به سرعت متوقف می شود و لازم نیست اقدامی جهت - توقف آن انجام داد. مردان بالای ۶۰ سال باید به خونریزی مقعد حساس باشند و با دکتر خود مسئله را در میان بگذارند زیرا خونریزی می تواند مربوط به سرطان - - کولون (رودهٔ بزرگ) باشد. در ادامه به نکات مهم در مقابله با ناراحتی مذکور اشاره می گردد:

مصرف غذایی سالم :

دکتریک معتقد است اولين درمان، مدفوع نرمال است که با افزودن مواد فیبردار بیشتر در رژیم غذایی حاصل می شود. به عبارت دیگر با خوردن موز، هویج، سیب، سبوس غلات، نان کامل گندم و هر نوع مواد غذایی فیبردار دیگر می توان به نرم شدن مدفوع کمک کرد. توصیه می شود در .طول روزه وعده میوه و سبزیجات استفاده گردد- استفاده از مکمل های فیبردار : جهت عادی ساختن مدفوع می توان - از مکمل های فیبردار چول متامیوسیالی، سیترو سیل و فایبرکن استفاده کرد. به عقیدهٔ دکتر یوهانس میزان ایده آل فیبر مورد نیاز بدن ۲۵ تا ۳۰ گرم در روز است

مصرف مایعات :

جهت جلوگیری از ابتلاء به یبوست سعی کنید ۹ تا ۱۰ .لیوان مایعات در روز بنوشیدنشستن در آب گرم :قرار دان مقعد در آب گرم ساده و بسیار مؤثر است تسکین می دهد. متخصصان توصیه می کنند این عمل هر بار به مدت ۲۰ دقیقه و.چند بار در روز انجام شود.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد