قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای غدد درون ریز و اختلالات هورمونی / نگران کم کاری تیروئید نوزادتان نباشید …
کم کاری تیروئید نوزاد
کم کاری تیروئید نوزاد

نگران کم کاری تیروئید نوزادتان نباشید …

نگران کم کاری تیروئید نوزادتان نباشید …

 علت کم کاری تیروئید نوزاد

ابتلا مادر به عارضه  کم کاری تروئید و وجود آنتی باد بلوک کننده (سدکننده) درخون مادر که از طریق جفت به جنین منتقل می شود.

علائم کم کاری تیروئید نوزاد

کمبود میزان هورمون تیروکسین در خون نوزاد که با گرفتن آزمایش خون در بدو تولد آشکار می شود.

درمان کم کاری تیروئید نوزاد

این عارضه معمولاً به صورت خودبه خود طی مدت کوتاه پس از تولد برطرف می شود. فقط در موارد خاص ممکن است دارو حاوی هورمون تیروکسین برای نوزاد تجویز شود.

عدم درمان کم کاری تیروئید نوزاد

در گذشته کم کار مادرزاد تیروئید یکی از علت‌ اصلی عقب ماندگی ذهنی در کودکان به شمار می‌رفت. کمبود هورمون تیروئید در کودک باعث جلوگیری از رشد درست و کامل مغز می‌شود و می‌تواند رشد فیزیکی کودک را نیز مختل سازد. تا قبل از آنکه آزمایش خون پاشنه پا در نوزادان رایج شود، از هر 4000 نوزاد، یک نفر محکوم به تحمل عواقب کم کاری تیروئید می‌شد.

خوشبختانه امروزه موارد کم کاری تیروئید نوزادان که به صورت درمان نشده باقی می‌ماند، در کشوردر حال توسعه بسیار نادر است. شما در مورد کودک خود حتماً از طریق پرسنل بیمارستان مطمئن شوید که آزمایش غربالگرکم کاری تیروئید به طور صحیح و دقیق انجام گیرد. علاوه بر آن اگر شما سابقه ابتلا به بیماری‌ غده تیروئید در بین افراد خانواده و فامیل را دارید، اکیداً به شما توصیه می‌شود که علائم و نشانه‌ کم کاری تیروئید در کودکان با سن بالا را فرا بگیرید و کودکان خود را در فواصل زمانی منظم مورد آزمایش غربالگری برای این بیماری قرار دهید.

مطلب پیشنهادی

درمان دیابت

دیابت وابسته به انسولین

دیابت وابسته به انسولین   این بیماری معمولا هنگام کودکی یا نوجوانی تشخیص داده میشود. …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *