قالب وردپرس درنا توس
خانه / دمنوش های گیاهی شفابخش / نگهداری گیاه برای آماده کردن دمنوش های گیاهی شفابخش
نگهداری گیاه برای آماده کردن دمنوش های شفابخش

نگهداری گیاه برای آماده کردن دمنوش های گیاهی شفابخش

 نگهداری گیاه برای آماده کردن دمنوش های گیاهی

گیاهان باید خشک و دور از هر گونه رطوبت نگه داشته شوند. زیرا رطوبت، طعم و مزہ آن را تغییر می دهد. هر مادهٔ شیمیایی می تواند در کیفیت گیاه مورد استفاده تأثیر گذار باشد. چه گیاه مفرده (تکی) و یادمنوش های مخلوط از گیاهان دارویی مختلف، باید ابتدا بر اساس مواد موثره و شفابخش، مزه و سازگاری آنها مصرف کنندهٔ دمنوش مورد استفاده قرار گیرند. بدون اطلاع  و داتش  مربوط به شناخت گیاهان نباید اقدام به آماده سازی  تهیه دمنوش ترکیبی نمایند.

دمنوش های ترکیبی باید به گونه ای تهیه و آماده شوند که حاوی اثرات مشترک و کمکی هم باشند، رعایت اصلی طبع و مزاج گیاه در ترکیب دمنوشها نیز مهم است. در بسیاری از دمنوش های ترکیبی فقط یک یا دو گونه مواد موثره و همسان مد نظر قرار گرفته است و گروه دیگر گیاهان استفاده شده در ترکیبات صرفا نقش سازگاری و تغییر طعم و مزه را ایفا می کنند. در اصطلاح علمی، گیاهانی که مواد موثره آنها مورد نظر است CREMEDIUM CARINALE نامیده می شوند. گیاهانی که به عنوان تقویت، تشدید  و یا رقیق شدن مواد موثره گیاه و مضر با گیاهان اصلی انتخاب می شوند  به عنوان ADIUVANS ذکر می شوند. از واژه CORRIGENS برای نوعی دمنوش مخلوط به کار میبرند. که دو واژه قبلی به هنگام تهیه دمنوش مورد نظر رعایت شده باشد. در مرحلهٔ آخر در نظر داشتن ConstituenS یا مادهٔ پر کننده مطرح است. این مواد عمدتاً نقش خوش آیند از نظر رنگ، بو، مزه را در دمنوش ترکیبی ایفا می کنند. بنابراین:

نباید بدون دانش کافی خود سرانه اقدام به مخلوط کردن گیاهان دارویی نمود. شناخت مراحل چهارگانهٔ تهیهٔ دمنوش های ترکیبی متضمن تجربیات زیاد و ویژه میباشد. برای تهیه و آماده سازی دمنوشهای ترکیبی از گیاهان شفابخش، علاوه بر شناخت خواص آنها آگاهی از اوزان دقیق هم ضرورت دارد.

شناخت مقیاس و اوزان مورد نیاز در تهیه دمنوشها

یک قاشق چایخوری از پودر خشک گیاه حدود ۱/۵ گرم

یک قاشق غذاخوری از پودر ریشهٔ گیاه ۱۰ تا ۶ گرم

یک قاشق غذاخوری از پودر خشک برگ و گل و شکوفه ۴ تا ۳ گرم

یک قاشق غذا خوری از بذر گیاه حدود 5 تا 10 گرم

یک فنجان دمنوش حدود ۱۵۰ و یک لیوان دمنوش ۲۵۰ میلی لیتر آب وزن دارند.

 

مطلب پیشنهادی

شربت فواکه ضدتومورمغزی

شربت فواکه ضدبواسیر

شربت فواکه ضدبواسیر تصفیه کننده خون، پاک کننده کبداز اخلاط غیرطبیعی، ملین طبع وضدشقاق میباشد. …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *