نیش مار و آمادگی مقابله با آن …


نیش مار و آمادگی مقابله با آن …

نیش مار و آمادگی مقابله با آن ...

نیش مار - از نظر طب جدید

چندین نوع مار زهردار هستند که مهمترین آنها مار زنگی زهردار و زردرنگ که بیشتر در آمریکای شمالی پیدا می شود و در انتهای دم او حلقه های شاخی وجود دارد که وقتی روی زمین میخزد مانند زنگوله صدا میکنند." مار مرجانی و زنگی در ایران مارهای خطرناک بیشتر در بلوچستان و خراسان دیده میشود ولی در بیشتر نقاط ایران مار افعی وجود دارد که بسیاری از اوقات سبب مرگ اهالی می شود. علاوه بر مارهای سمی تعداد زیادی از مارها بی زهر در کنار رودخانه ها و برکه ها وجود دارند که از حشرات و قورباغه و غیره تغذیه می نمایند و رنگهای آنها سبز و زرد و آبی و سیاه است.

علائم نیش مار :

در مورد افعی ها درد فوری و شدیدی در محلی نیش بوجود می آیند و پوست در آن نقطه ورم کرده رنگش ارغوانی میگردد. دو نقطه محل دندان نیش مشخص است مگر آنکه محل گزیدگی انگشت دست و یا پا باشد که به علت نبودن جا فقط یک دندان در پوست فرو میرود یک اثر باقی می گذارد بعد ضعف، تنگی نفس، خستگی فراوان منجر به بی هوشی، تیرگی دید، نبض سریع و تهوع و استفراغ میگردد.

درمان نیش مار:

در مورد همه مارها یکی است. کودک را باید هر چه زودتر به بیمارستان رساند شاید همیشه این کار عملی نباشد. از این جهت باید به یک سلسله اقدامات فوری دست زد.

۱- با یک لوله لاستیکی درست بالای گزیدگی را محکم ببندید. این لوله باید آنقدر محکم باشد که مانع حرکت خون در وریدها و لنف در مجاری لنفاوی شود. زیرا این دو راه زهر را بمرکز میبرند. اما آنقدر هم نباید لوله را محکم کرد که جریان خون در شریان را بند بیاورد.

این نکته مهمی است. بخاطر داشته باشید که در اینجا برخلاف خونریزی ها قصد آن نیست که مانع جریان خون شوید. بجای لوله لاستیکی می توانید از هر چه که دم دست بود مانند کمربند، طناب، جوراب زنانه و غیره استفاده کنید در اینجا سرعت مهمترین عامل موفقیت است.

۲- وقتی لوله را دور محل گزیدگی و اندکی بالاتر از آن بسته مانند یک علامت + بعلاوه با چاقو یا تیغ ریش تراشی که قبلاً روی آتش سترون شده عمیقاً محل گزیدگی را بشکافید بعد خون را بامکید سم و لنف نیز همراه آن از زخم بیرون می آیند. اگر جعبه های کمک های اولیه مارگزیدگی در اختیارتان بود در آن بادکش مکنده مخصوصی برای این کار هست. اگر ندارید با دهان این کار را بکنید. البته شما در این کار مسموم نمی شوید مگر آنکه زخمی در دهان شما باشد .

۳- همینکه ورم دست و یا پای مارگزیده رو به پیشرفت میرود. در محل ورم همین شکاف را با همین ترتیب بدهید. شاید لازم شود سی تا چهل شکاف بدهید. معمولاً خونریزی شدیدی رخ نمی دهد بلکه اندکی لنف زرد روشن و کمی خون از زخمها بیرون می آید. اگر از روی تصادف یک رگ کوچک را بریدید نگران نشوید. خون این محل را با فشار کمپرسی بند بیاورید و بکار خود ادامه دهید. بکوشید پا یا دست مبتلا را اندکی پائین تر از سایر قسمتهای بدن قرار دهید و لولهای را که به آن بسته اید اگر در نتیجه ورم عضو خیلی تنگ شده. اندکی شل کنید اگر ورم از محل بستن لوله گذشته یک لوله لاستیکی دیگر در بالای آن بندید و لوله اول را باز کنید.

۴- هر چه زودتر کودک را به بیمارستان برسانید.

۵- اگر ضد سم مار در دسترس شما است در حدود به ۵ سانتیمتر مکعب آنرا به نسج اطراف زخم و اندکی بالای آن تزریق کنید این کار امکان بهبود کودک را بسیار افزایش خواهد داد.

۶- مراقبت کنید که هر واقعه ای رخ میدهد کودک زیاد تلاش نکند باو هیچ ماده محرکی نخورانید زیرا مواد محرک، گردش خون را در نتیجه، جذب سم افزایش میدهد. الکل را به هیچ شکل به کودک نخورانید زیرا فقط منجر به افزایش جذب سم می شود.


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد