هدف از پانسمان چیست؟!


هدف از پانسمان چیست؟!

هدف از پانسمان چیست؟!

هدف از پانسمان

۱- کنترل خونریزی ۲- جلوگیری از عفونت و خشک نگه داشتن زخم ۳- بی حرکت سازی محل زخم و جلوگیری از تورم برای پانسمان باید شرایط از بین رفتن میکروب های زخم و عار بودن پوشش از آلودگی به میکروب ها رعایت شود، بانداژ نیز این پوشش را ثابت و محکم میکند بانداژ باید به حد سفت بسته شود که علاوه بر ثابت کردن پانسمان جلوی خونریزی را هم بگیرد ولی مانع گردش خون بافتی نشود.

هدف از پانداز:

۱ - ثابت کردن پانسمان ۲- جلوگیری از خونریزی

حداقل وسایل مورد نیاز برای پانسمان و بانداژ:

۱- گاز استریل ۲- سرم شستشو ۳- محلول ضد عفونی کننده ۴- باند نواری ۵- باند ۳ گوش ۶- پنبه ۷- پنس و پنسبت ۸- رسیور و گالی پات۹- قیچی۱۰- چسب هند پلاست و لوکوپلاست

اصول پانسمان و بانداژ

۱- قبل و بعد پانسمان حتماً دستهای خود را بشوید و در صورت امکان از دستکش استفاده کنید. ۲- پانسمان و بانداژ باید خونریزی را بند بیاورد. ۳- پانسمان باید تمام زخم را بپوشاند. ۴- تمام لبه ها پانسمان باید توسط بانداژ محکم شود. ۵- بانداژ باید به طرز مناسب بسته شود به طوری که نه خیلی سفت باشد که خون رسانی را مختل کند و نه خیلی شل که روی زخم بلغزد. ۶- نوک انگشت دست و پا نباید هنگام بانداژ پوشانده شود. ۷- بانداژ باید از منظرهای مناسب و منظم برخوردار باشد و انتهای باند را هیچگاه آزاد نگذارید. ۸- پس از باز کردن پانسمان و بانداژ، نباید بخشی از پانسمان یا بانداژ روی محل زخم باقی بماند. ۹- بانداژ نباید به صورت حلقوی و فشارنده باشد زیرا در این صورت عروق خونی را مسدود میکند. ۱۰- هنگام بانداژ باید از انتهای اندام شروع به بانداژ کنید و برای باند اژ تکیه گاهی پیدا کنید و این عمل را به صورت ضربدری یا ۸ انگلیسی میتوانید دور دست یا پا انجام دهید . ۱۱- سعی نکنید پس از بانداژ مفاصل، آن را زخم کنید. ۱۲- از مصدوم نیز در مورد سفت یا شل بودن بانداژ سوال کنید.

علائم سفت و محکم بسته شدن بانداژ

۱- کبودی و بی رنگی پوست۲- سردی انتهای انگشتان۳- بی حسی، مورمور و گزگز شدن انگشتان۴- درددر صورت بروز این علائم سریع بانداژ را شل نموده و پس از برقراری مجدد گردش خون بانداژ را کمی شل تر می بندید.

طریقه پانسمان:

بین انجام پانسمان در زخم های بدون خونریزی و همراه با خونریزی کمی فرق وجود دارد.۱- ابتدا محل زخم (از مرکز زخم به اطراف آن) را به طور کامل با سرم شستشو و در صورت نبود با آب پاک شستشو می دهید طوری که تمام آلودگی که به چشم داده می شود از زخم زدوده شود. البته مسلم است در زخم هایی که خونریزی شدید دارند این کار امکانپذیر نیست.۲- ضد عفونی کردن اطراف زخم با محلول های ضد عفونی کننده که بهترین آنها بتادین می باشد.هیچگاه نباید بتادین را داخل زخم های عمیق ریخت زیرا باعث از بین بردن بافت می شود. در ضمن بتادین وقت اثر میکروب کشی داد که روی بدن خشک شود الکل اتیلیک (اتانول) در درجه های ۸۰-۵۰ درصد فقط قدرت میکروب کشی دارد و بیشترین قدرت را نیز در درجه ۷۰٪ دارد.الکل ۷۰ درصد را میتوان با افزودن ۱۶۰ میلی لیتر آب جوشیده سرد شده یا آب مقطر به ۶۰۰ میلی لیتر عفونی کردن اطراف زخم باید پنبه آغشته به بتادین را در یک گوشه پوست و نزدیک به زخم قرار داده و با حرکت دورانی دور زخم، از زخم دور شویم و سپس پنبه را به دور انداخته و پنبه دیگر را آغشته به بتادین کرده و در یک گوشه بالای زخم گذاشته و با فشار به سمت دیگر زخم هدایت میکنیم تا بتادین از آن روی زخم جاری شود. (این کار فقط برای زخم های سطحی مثل خراشیدگی و..... کاربرد دارد.)۳-گذاشتن پوشش عاری از میکروب روی زخم (گاز استریل، پارچه، و البسه تمیز و....) ۴- ثابت کردن پوشش با چسب لوکوپلاست یا باند.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد