قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری و عوامل ایجاد کننده / هر آنچه باید درمورد التهاب کلیه بدانید!!!
التهاب کلیه
التهاب کلیه

هر آنچه باید درمورد التهاب کلیه بدانید!!!

هر آنچه باید درمورد التهاب کلیه بدانید!!!

التهاب کلیه

التهاب کلیه معمولاً در اثر عفونت های استرپتوکوکی، از قبیل عامل تورم لوزه ها ایجادمی شود به این طریق که بدن برای مبارزه با این عفونت پادتن (آنتی بادی) هایی را تولیدمیکند تا سیستم دفاعی بدن قادر به دفاع از بدن باشد، که البته امکان دارد پس از برطرف شدن عفونت تولید پادتنها ادامه پیدا کند و به کلیهها صدمه بزند، در این حالت ممکن است به کلیه ها فشار وارد شود در نتیجه دچار تورم و التهاب شوند. کودک مبتلا به نفریت (التهاب کلیه) به طور ناگهانی دچار علایمی از جمله تغییر رنگ ادرار به رنگ قرمزمایل به قهوه ای و تورم صورت، زانوها و شکم میشود.

آیا التهاب کلیه خطرناک است؟

اگر التهاب کلیه (نفریت) به موقع درمان نشود، ممکن است فرد مبتلا دچار اختلال خطرناکتری به نام سندروم نفروزی (دفع پروتئین از طریق کلیه ها و ورم بافت های بدن)شود

در ابتدا چه باید بکنم؟

۱) اگر فرزندتان اخیراً دچارگلودرد یا تورم لوزه ها شده است و متوجه تغییر رنگ ادراراو به رنگ قرمز مایل به قهوه ای شده اید، علت را بررسی کنید و به خاطر آورید که آیا از مواد غذایی رنگی از جمله چغندر (لبو) استفاده نکرده است؛ زیرا بعضی از مواد غذایی رنگ ادرار را تغییر می دهند.

– اگر صورت فرزندتان پف آلود و ورم کرده است، زانوها و شکم او را از نظر وجود ورم بررسی کنید.

آیا باید به پزشک مراجعه کنم؟

اگر فرزندتان اخیراً گلودرد و یا ورم لوزه داشته است و رنگ ادرار او به قرمز مایل به قهوه ای تغییر کرده است و این تغییر رنگ به تغذیه  او مربوط نمی شود و یا اگر صورت، زانوها و شکم او هم ورم کرده است فوراً او را نزد پزشک ببرید.

اقدامات پزشکی

– پزشک به منظور تشخیص قطعی برای کودک آزمایش ادرار و خون مینویسد وفشارخون او را میگیرد.

-در صورت تشخیص قطعی التهاب کلیه، پزشک ممکن است کودک را در بیمارستان بستری کند و نمک، پروئیتن و مایعات را در رژیم غذایی او محدود کند.

اگر هنوز عفونت استرپتوکوکی در کودک وجود داشته باشد، پزشک برای کودک آنتی بیوتیک تجویز می نماید و فشار خون او را به طور مکرر اندازه گیری میکند.

به محض بازگشت کلیه ها و ادرار به حالت عادی، کودک می تواند از بیمارستان مرخص شود و به خانه بازگردد. معمولاً با گذشت یک تا دو هفته پس از بازگشت کلیه به وضعیت عادی، کودک به طور کامل بهبود مییابد.

مطلب پیشنهادی

انحراف لگن خاصره 

 انحراف لگن خاصره  / قسمت اول

انحراف لگن خاصره  شاید نزدیک به ۲۰ درصد افراد جامعه دچار چنین مشکلی هستند ولی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *