قالب وردپرس درنا توس
خانه / درمان بیماری ها با داروهای گیاهی / هر آنچه لازمه دانستن درباره بیماری آبله مرغان است؟
آبله مرغان
آبله مرغان

هر آنچه لازمه دانستن درباره بیماری آبله مرغان است؟

 هر آنچه لازمه دانستن درباره بیماری آبله مرغان است؟

آبله مرغان

آبله مرغان یا آبله فرنگی ، بثورات پوستی آب داری هستند که در جریان بیماری مراحلی را طی می کنند، به نامهای (پاپول، یزیکول و پوستول) و پس از طی این مراحل دانه ها کم کم خشک می شوند و میریزند. اگر مبتلا به این بیماری هستید از دستکاری کردن آنها وکندن دانه ها پرهیز کنید چون اگر روی دانه هاکنده شود جای آنها بر پوست تا ابد باقی می ماند.

برای درمانآنها خوبست به مدت ۲۱ روز، هر روز صبح ناشتا شربت بنفشه یا عرق شاه تره یا آب جوشانده عناب میل کنید.

• تاجریزی، سنامکی، تخم خطمی، شاه تره، سه پستان، پوست هلیله  زرد، زرآوند و گل محمدی از هر کدام ۱۰ گرم، ریشه کبر ۲۰ گرم و ریشه  کاسنی ۵۰ گرم، همه را نیم کوب کرده، بعد به بیست قسمت مساوی تقسیم کنید و صبح و عصر، هربار یک قسمت از آن را بجوشانید و آب صاف کرده  آن را بنوشید.

• شاهدانج سنگی، کندر وانزروت از هر کدام ۵ گرم، همه را نرم بسایید، بعد با ۵ گرم موم، در ۵۰ گرم، روغن گل مخلوط کرده و حرارت دهید تا حل شود و به صورت مالیدنی از ان استفاده کنید

پرسیاوشان، سه پستان و گل خطمی سفید از هر کدام ۱۰ گرم، مرزنجوش ۲۰ گرم، ریشه  کاسنی، برگ کاسنی، تخم کاسنی و بادرنجبویه از هر کدام ۳۰ گرم و پودر شیرین بیان، مغز ناخنک، خارخاسک و ریشه اریسا از هر کدام ۴۰ گرم، همه را نیمکوب کرده، بعد به بیست قسمت مساوی تقسیم کنید و هر قسمت را شب در یک ونیم لیوان آب بخیسانید و صبح در همان آب بجوشانید و آب صاف کرده  آن را بنوشید و تفاله آن را مجدداً بخیسانید و شب باز هم بجوشانید و آب آن را  کهیر می نامند در این مورد اول پاک کردن معده و هم چنین پاکسازی خلط، غالب لازم است. مصرف داروهای ضدحساسیت (آلرژی) در کاهش بیماری کمک  میکند. همچنین پرهیز از بعضی غذاها لازم و مؤثر خواهد بود که عبارتند از: نمک، ادویه جات، انواع فلفل، گوشت، چربی جات، ماهی، تخم مرغ، گوجه فرنگی، خرما، ارده، شکلات، پنیر، توت فرنگی و غذاهای شور و شیرین و مقوی، همچنین پرهیز از تزریق پنی سیلین، کار زیاد، فکر زیاد، ترس، ناراحتی و عصبانیت، ضمنا خوراکی هایی که به بهبودی کهیر کمک می کنند را باید زیاد مصرف کنید، مانند: خرفه، گشنیز، برگ چغندر، هندوانه، کاهو، آب انگور، شیرشیرهای همدان، خیار، ماست کم چربی، قدومه  شیرازی، لعاب اسپرزه، تربچه (صبح ناشتا)، ترنجبین (صبح ناشتا)، آب دم کرده  رقیق شاه تره، خاکشیرجوشانده شده و اب فراوان و مایعات

درمان گیاهی آبله مرغان

  •  به عنوان درمان باید روی ان ها سرکه بمالید
  •  با آب دمکرده  چوبک روی آن ها را شستشو ( به روزی چند مرتبه موضع را در آب سرد نگهدارید و یا زیردوش آب سرد بروید
  • روزی سه مرتبه بمالید.
  • گل و برگ همیشه بهار تازه را بکوبید و بر آن ضماد کنید
  • مقداری آب تمرهندی مخلوط کنید و میل فرمایید.
  •  هر روز صبح قبل از صرف صبحانه ۷۵ گرم خاکشیر شن شور شده را با یک سیر سکنجبین مخلوط کنید
  •  هر صبح، ظهر و شب یک قاشق غذاخوری گل گاوزبان را در یک لیوان آب جوش دم کنید و آب آن را بنوشید
  • هر روز آب لیمو و آب نارنج و آبغوره از هر کدام ۱۰۰ گرم را با هم مخلوط کنیدوبنوشید. اول کهیر شدت مییابد و بعد فروکش می کند.

مطلب پیشنهادی

درمان یبوست

دوای یبوست از نسخه های طب سنتی

دوای یبوست از نسخه های طب سنتی   پیوست از یک جانشینی و خوردن غذای …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *