قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای امیزشی / هر آنچه که باید از بیماری سیفلیس بدانید…
هر آنچه که باید از بیماری سیفلیس بدانید...
هر آنچه که باید از بیماری سیفلیس بدانید...

هر آنچه که باید از بیماری سیفلیس بدانید…

هر آنچه که باید از بیماری سیفلیس بدانید…

در اثر اسپیروکت ترپونما پالیدوم ایجاد می شود. سیفلیس تحت عنوان «مقلد بزرگ» شناخته می شود زیرا میتواند بسیاری از اعضای بدن را گرفتار کند و در مراحل مختلف خود از بیماریهای متعدد دیگر تقلید نماید. این بیماری بویژه در حال حاضر روندی تدریجی و مخفیانه دارد زیرا میزان وقوع نسبتاً اندک آن (در عصر عرصه پنی سیلین) باعث شده است که پزشکان و عامه مردم آن را کمتر در نظر داشته باشند. در واقع شیوع این بیماری در افرادی که از نظر جنسی فعالند در حال افزایش است.

سیفلیس اولیه

ضایعه اولیه در سیفلیس شانکر خوانده می شود. این ضایعه یک زخم کوچک بدون درد است که به صورت یک زخم قرمز با حاشیه سفت روی جسم آلت، فرج، لبها، مقعد، مهبل،

یا دهان (بسته به موضع تماس جنسی) تظاهر می کند این ضایعات اولیه ظرف بعد از تماس ظاهر می شود و معمولا طی ۴ تا ۸ هفته بهبود مییابد. غدد لنفاوی موضعی اغلب بزرگ می شوند ولی دردناک نیستند. چون شانکر خونریزی نمیکند و بدون درد است اغلب مورد بی توجهی قرار میگیرد و به این ترتیب زمینه برای شروع مرحله دوم فراهم می شود.

سیفلیس ثانویه

بثورات پوستی بعد از ظهور شانکر ایجاد می شوند و هنگام بروز آنها شانکر در حال بهبودی است. این بثورات که بدون خارش هستند اغلب روی کف دستها، کف پاها، بازوها، تنه و داخل دهان بروز میکنند. آنها به رنگ قهوه ای روشن یا مسی (در سیاه پوستان به صورت رنگدانه)، اندکی برجسته و گرد هستند. مو ممکن است بریزد و نواحی گرد بدون مو شبیه بید خوردگی باقی بماند. در طی مرحله دوم که ۳ تا ۴ هفته طول میکشد تب، دردهای عضلانی، درد مفصلی و سفتی گردن شایع است. تقریباً هر عضوی از بدن ممکن است گرفتار شود.

ضایعات پوست و لب ممکن است ظرف دو سال اول بعد از عفونت سیفلیس دوباره ظاهر شوند و اینها نیز عفونی هستند. با وجود این بعد از گذشت دو سال ضایعات پوستی معمولاً دوباره ظاهر نمی شوند و عفونی بودن بیماری خاتمه می یابد.

سیفلیس دیررس یا ثالثیه

حدود یک سوم بیماران درمان نشده اغلب چندین سال بعد از عفونت اولیه دچار سیفلیس ثالثیه می شوند. هر عضوی از بدن ممکن است مبتلا شود ولی عروق خونی و مغز شایعترین نقاط درگیر هستند. آسیب مغزی با زوال عقل، ضعف، و گام های نامتعادل مشخص می شود به همین دلیل نام دیگر آن فلج خفیف عمومی است. در این مرحله تشخیص بیماری ممکن است مشکل باشد.

تشخیص: سیفلیس اولیه با یافتن اسپیروکت در زخم شانکر تشخیص داده می شود. در سیفلیس ثانویه و ثالثیه آزمایش های خونی قابل اعتماد متعددی برای نشان دادن ترپونما پالیدوم وجود دارد.

درمان: درمان کلیه مراحل سیفلیس پنی سیلین است. اگر به پنی سیلین حساسیت دارید میتوان اریترومایسین را جایگزین آن کرد. اکثر بیماران مبتلا به مراحل ابتدایی سیفلیس ۶ تا ۱۲ ساعت بعد از شروع دوره درمان آنتی بیوتیکی دچار عارضه ای به نام «واکنش هرکس هایمر» می شوند. علائم آن عبارتند از: تب، سردرد، تعریق، و دردهای عضلانی که حدود ۲۴ ساعت طول میکشد. علت بروز این عارضه نابودی گسترده اسپیروکت های عفونت زا توسط آنتی بیوتیک است.

بیماران درمان شده باید تحت نظر دقیق پزشک باشند تا از بهبودی کامل آنها اطمینان حاصل شود. به کلیه افرادی که تازگی با فرد بیمار تماس جنسی داشته اند باید اطلاع داده شود که معاینه و درمان آنها ضروری است. فعالیت های جنسی باید تا درمان کامل به تعویق افتد. بیماران مبتلا به سیفلیس ثالثیه ممکن است نیاز به معاینات ادواری در طول زندگی خود داشته باشند.

مطلب پیشنهادی

سیفلیس

 همه چیز در مورد بیماری مقاربتی سیفلیس و  علایم آن

 همه چیز در مورد بیماری مقاربتی سیفلیس و  علایم آن   سیفلیس یک عفونت باکتریایی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *