هر آنچه که در مورد مغز نمی دانید ….؟؟


هر آنچه که در مورد مغز نمی دانید ….؟؟

  هر آنچه که در مورد مغز نمی دانید ....؟؟

 بافتی است که کنترل کننده سیستم اعصاب مرکزی در بدن است و توسط جمجمه محافظت می شود. ده بیلیون سلول در این بافت کار کنترل پیام های دریافتی از بدن، ذخیره پیامها،تجزیه و تحلیل و ارسال دستورات عصبی را به عهده دارند.  دستگاههای مهمی نظیر هیپوتالاموس که تنظیم کننده خواب و بیداری، تشنگی و گرسنگی و نیز درجه حرارت بدن میباشد و یا دستگاه لیمبیک که مرکز احساسات روحی فرد مثل شادی، غم و خشم و ... میباشد و یا مخچه که مسئول کنترل و حرکات ظریف انگشتان و نیز حفظ تعادل بدن است در ساختمان مغز جای دارد. از لحاظ تشریحی ساختمان مغز را به دو نیمکره چپ و راست تقسیم می کنند. بخش قشری بافت مغز را لایه ای خاکستری رنگ که حاوی بدنه سلول های عصبی است تشکیل می دهد و در زیر آن لایه ای سفید رنگ شامل رشته های عصبی دیده می شود. کنترل قسمت راست بدن توسط نیم کره چپ انجام می گیرد و بالعکس. هر کدام از حس های پنج گانه در بافت مغز قسمتی مخصوص به خود دارند مثل حس بینائی که مرکز تجزیه و تحلیل آن در قسمت پس سری جای دارد. مغز انسان از مغز تمام جانداران دیگر کاملتر و پیچیده تر می باشد.از دید فیزیولوژی و تکاملی زیستی، کار مغز کنترل متمرکز بر روی سایر اندام‌های بدن است. مغز با تولید الگوهای فعالیت ماهیچه‌ها یا با هدایت مواد شیمیایی تراوشی که هورمون نام دارند، بدن را کنترل می‌کند. این کنترل متمرکز سبب پاسخ سریع و هماهنگ به تغییرات محیط می‌شود. برخی انواع پایه‌ای از پاسخ مانند بازتاب یا رفلکس عصبی می‌تواند توسط طناب نخاعی یا گره‌ها ایجاد شود، اما کنترل پیچیده و هدفمند بر رفتارها بر پایهٔ حس‌های ورودی پیچیده نیازمند توانایی یکپارچه‌سازی اطلاعات یک مغز متمرکز است.بتازگی محققان دانشگاه نورت وسترن در آمریکا درحین مطالعه اثرات یک داروی ضد افسردگی بر روی موش‌ها به این نتیجه رسیدند که عملکرد مغزهای دو جنس نر و ماده در سطح مولکولی متفاوت است. دراین مطالعه یک تفاوت شیمیایی در میان مغزهای نر و ماده کشف شد و محققان دریافتند که این اختلاف در سطح مولکولی و در تعامل میان مولکول‌های ERalpha and mGluR1 است.از نظر فلسفی نیز آنچه که مغز را متمایز از بقیه اندام‌ها می‌کند، ایجاد ارتباط فیزیکی بین بدن و ذهن است. امروزه دانسته‌های دقیقی در مورد کار هریک از سلول‌های مغز وجود دارد اما درک همکاری همزمان و روش عمل میلیون‌ها سلول مغزی با هم هنوز نیاز به مطالعه دارد.

کالبدشناسی

برش عرضی از پیاز بویایی یک موش که همزمان به دو روش رنگ‌آمیزی شده. در تصویر یاختهٔ عصبی و نیز گیرنده گابا قابل دیدن است.شکل و اندازه مغز در جانوران مختلف بسیار گوناگون و یافتن ویژگی‌های یکسان در آن‌ها نیز دشوار است.
با این حال، تعدادی از اصول معماری مغزی در طیف گسترده‌ای از گونه‌ها به شکل برابر وجود دارد و حتی برخی از جنبه‌های ساختاری مغز تقریباً در تمام طیف‌های گونه‌های جانوری مشترک می‌باشد. شاید بهترین راه برای مطالعه مغز، روش مشاهده مستقیم باشد، هرچند امروزه بسیاری تکنیک‌های نوین نیز به خدمت گرفته می‌شود. از آنجاکه بافت مغز، بافتی نرم است در ابتدا باید درون الکل و ماده فیکساتور یا ثبات قرار گیرد و پس از آماده شدن بافت، می‌توان آنرا به برش‌های عرضی برای مشاهده آماده نمود.در اولین نگاه می‌توان دو لایه جدا از هم را مشاهده نمود. بافتی تیره که با نام ماده خاکستری شناخته می‌شود و نیز بافتی با رنگ روشن که به آن ماده سفید می‌گویند. اطلاعات بیشتر را می‌توان توسط رنگ‌آمیزی برش‌هایی از بافت مغز با انواع مختلف مواد شیمیایی به دست آورده و با میکروسکوپ قادر به مشاهده محل‌های اتصال درونی در ریزساختارهای مغزی خواهیم بود.[۶]

ساختار

مغز مهمترین بخش دستگاه عصبی مرکزی است و در تمامی جانداران از یاخته عصبی یا نورون و یاخته گلیال یا نوروگلیا تشکیل شده است. سلول‌های گلیال انواع گوناگونی داشته و انجام تعدادی از عملکردهای مهم ازجمله پشتیبانی ساختاری، پشتیبانی متابولیک یا سوخت‌وساز یاخته، عایق و همچنین هدایت را به عهده دارند. نورون‌ها، اما، معمولاً مهم‌ترین یاخته‌های در مغز انگاشته می‌شوند. ویژگی یگانه یاختهٔ عصبی در ایجاد و انتقال پیام به دورترین نقاط بدن است .در انسان از بخش های مختلفی مانند مخ، تالاموس، هیپوتالاموس، پل مغزی، بطنهای مغز، ساقه مغز، بادامه مغز، عقده‌های قاعده‌ای تشکیل شده است.

عواملی که باعث پیری زودرس مغز می‌شوند

  1. رژیم غذایی پرچرب و پرکالری
  2. زندگی در مجاورت بزرگراه و خیابانهای شلوغ
  3. استرس مزمن
  4. کم خوابی
  5. نشستن طولانی مدت در طول روز
  6. تنبل کردن مغز
  7. دخانیات
  8. مواد مخدر
  9. الکل
 

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد