قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای ریه و دستگاه تنفس / هر آن چیزی که درباره بیماری آمفیزم نمیدانید….
هر آن چیزی که درباره بیماری آمفیزم نمیدانید....
هر آن چیزی که درباره بیماری آمفیزم نمیدانید....

هر آن چیزی که درباره بیماری آمفیزم نمیدانید….

هر آن چیزی که درباره بیماری آمفیزم نمیدانید….

امفیزم تقریبا همیشه همراه با التهاب نایژه مزمن است و این دو عارضه تحت عنوان بیماری انسدادی ریه شناخته می شوند. التهاب نایژه مجاری تنفسی را از طریق ضخیم کردن دیواره نایژه ها و ترشحات مخاطی بیش از حد که این مجاری را مسدود می کنند، تنگ می نماید.

این پدیده به نوبه خود بازدم را مشکل می کند زیرا مقاومت نسبت به جریان هوا افزایش مییابد. ترشحات ریوی قادر به تخلیه شدن نیستند و این مسئله باعث ورود سلولهای سفید خون به محل می شود. این سلولها آنزیم های مخربی آزاد میکنند که در نهایت باعث پارگی کیسه های هوایی می شوند. با پاره شدن کیسه های هوایی مبادله اکسیژن و دی اکسیدکربن از ورای غشای مویرگی آلوئولی (کیسه هوایی) کارآیی لازم را نخواهد داشت.

علائم اصلی آمفیزم عبارتند از: تنگی نفس، سرفه و خس خس سینه. در موارد پیشرفته و با پر هوا شدن بیش از حد ریه ها قفسه سینه شبیه بشکه میشود. حتی عفونت ریوی خفیف ممکن است به کندی بهبود یابد و به طور قابل توجهی علائم آمفیزم را تشدید نماید. بسیاری از افراد مجبورند در وضعیت نیمه نشسته بخوابند زیرا تنگی نفس از دراز کشیدن آنها جلوگیری میکند. در آمفیزم شدید پوست و لبها ممکن است کبود شوند (سیانوز) زیرا خون کافی اکسیژن دار برای حفظ ظاهر صورتی رنگ وجود ندارد.

با پیشرفت آمفیزم سایر دستگاه های بدن نیز گرفتار می شوند. قلب ممکن است بزرگ شود زیرا کاهش اکسیژن خون عروق خونی ریه را منقبض میکند و این مسئله کار قلب را برای تلمبه کردن خون به ریه ها بیشتر میکند. این عارضه به قلب ریوی (Cor polmonale) موسوم است و معمولاً به شکل یک نارسایی قلبی تظاهر میکند

تورم پاها و افزایش خستگی پذیری از علائم زودرس هستند. نامنظمی ضربان قلب، اتساع وریدهای گردنی، و حتی سیانوز ممکن است بعداً بروز کنند. تعداد گلبولهای قرمز ممکن است افزایش یابد (پلی سیتمی). کاهش خونرسانی به مغز ممکن است باعث سردرد، بی خوابی، منگی، و تحریک پذیری شود. در آمفیزم شدید خطر ورود هوا به فضای جنب (پنوموتوراکس) افزایش مییابد. در این عارضه ریه ها در اثر پارگی روی هم میخوابد و هوا به فضای جنب که بین ریه ها و قفسه سینه قرار دارد، وارد می شود.

درمان آمفیزم

توسط داروهای مختلف و اقداماتی که هدف آن افزایش تهویه و پاک کردن ریه از ترشحات اضافی است، درمان می شود. این داروها عبارتند از گشادکننده های نایژه، آنتی بیوتیکها، کورتیکواستروئیدها (برای مهار خس خس سینه)، و خلط آورها. پزشک ممکن است شما را در مورد چگونگی پاک کردن ترشحات ریه توسط تغییر وضعیت های خاص و سرفه مهار شده، راهنمایی کند. اگر از کمبود مزمن اکسیژن در خونتان رنج می برید، تجویز درازمدت اکسیژن ممکن است ضروری باشد.

مطلب پیشنهادی

خم کردن ستون مهره ها به جلو

تمرین های باز و بسته کردن قفسه سینه

تمرین های باز و بسته کردن قفسه سینه   این تمرین ها بسیار مفید بوده …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *