هر انچه که باید درباره سیفلیس این بیماری مقاربتی بدانید ….


هر انچه که باید درباره سیفلیس این بیماری مقاربتی بدانید ….

هر آنچه که باید درباره سیفلیس این بیماری مقاربتی بدانید ....

 مرض مهلکی است که بطور فراوان مخصوصاً در شهرهای بزرگ شیوع کامل یافته متعجب نشوید اگر بگویم هر سیفلیس تا سه نسلش را مبتلا به این مرض خانمان سوز می کند زیرا این مرض شخصی نیست و بواسطه ارث منتقل با ولاد می شود.مینویسند و ادعا میکنند که این مرض در همه جا شیوع دارد. متهم به گزاف گویی میکنند. معهذا بعد از کشف طریقه سرایت این مرضی بوسیله امتحان خون و باید دانست که سیفلیس سرزمینهائی بی نهایت وسیعی را مورد تاخت و تاز خود قرار میدهد. امراض عصبی، نزف الدم دماغی،  ورم ام الشرائین و لوکوپلازی زبانی، ریزش مو و غیره.این مرض موذی را همیشه نمیتوان معالجه کرد. زیرا پزشک باید تحقیقات و مداوای خود را بدون اطلاع مریضی انجام دهد. و این احتیاط از این نقطه نظر است که گذشته از کسانی که زندگانی فساد آلود و هرزه آمیزی دارند به شخص مبتلا خیلی گران و خجلت اورتمام نشود،اگر شما آدم عفیفی هستید و زندگانی هوشیارانه طی میکنید. ممکن است هنوز هم خطر این آسیب دامن گیر شما بشود... برای بروز این مرض خراش مختصری کافی است. پدران دور که شاید نام آنان را هم نمیدانید میتوانند این بلارا از راه ارث تا چندین نسل دیگر یعنی اعقاب شما را هم گرفتار سازند. علل سرایتش کاملا محسوس و نیازی به شرح و بسط ندارد.مقداری از داروها در صورتی سودمند است که زود بکار برده شود. در این اواخر ترقیات شایانی در مداوا با پروفیلاکی کرد.بیماری واگیر که میکروب آن از طریق مقاربت و معاشرت با مبتلایان به سیفلیس سرایت میکند. عوارض آن عبارت از زخم روی آلت تناسلی که بفاصله ۱۰.۴۰ روز پس از سرایت میکروب ظاهر می شود. و آن دانه ای سرخ رنگ کوچکی است که کمکم بزرگ می شود. اما چرک و جراحت ندارد. غده های بیخ ران ورم میکند. گاهی زخم سیفلیس در دهان بروز میکند و لکه های سفیدرنگ روی لب و زبان یا حلق ظاهر می شود و غده های گردن ورم میکند اگر معالجه نشود  عوارض دیگری از قبیل: اوجاع مفاصل، امراض دماغی و قلبی و فلج و کری و کوری نیز تولید می شود معالجه آن با تزریق پنیسیلین صورت میگیرد.سیفلیس‌ دو نوع‌ دارد:نوزادان‌ (2-0 هفته‌) به‌ دنیا آمده‌ از مادران‌ مبتلا به‌ سیفلیس‌ (نوع‌ مادرزادی‌) و نوعی‌ كه‌ افراد، از تمام‌ سنین‌ و هر دو جنس‌ را مبتلا می‌كند كه‌ از طریق‌ تماس‌ جنسی‌ آن‌ را كسب‌ می‌كنند (نوع‌ مسری‌).

علایم‌ شایع‌

مرحله‌ اول‌ (مسری‌؛ 6-3 روز پس‌ از تماس‌ ظاهر می‌شود):یك‌ زخم‌ قرمز و بدون‌ درد (شانكر) بر روی‌ دستگاه‌ تناسلی‌، دهان‌ یا مقعد. این‌ زخم‌ معمولاً در مردان‌ آلت‌ تناسلی‌ و در زنان‌ مهبل‌ یا گردن‌ رحم‌ را درگیر می‌كند.مرحله‌ دوم‌ (مسری‌؛ 6 هفته‌ یا بیش‌ از 6 هفته‌ پس‌ از ظهور شانكر آغاز می‌گردد):بزرگی‌ غدد لنفاوی‌ در گردن‌، زیر بغل‌ یا كشاله‌ ران‌، سردرد، بثور بر روی‌ پوست‌ و غشاهای‌ مخاطی‌ آلت‌ تناسلی‌، مهبل‌ یا دهان‌. بثور برآمدگی‌های‌ كوچك‌، قرمز و پوسته‌دهنده‌ دارد. تب‌ (گاهی‌ اوقات‌)مرحله‌ سوم‌ (غیرمسری‌؛ ممكن‌ است‌ سالها پس‌ از مراحل‌ اول‌ و دوم‌ ظاهر شود):زوال‌ ذهنی‌، ناتوانی‌ جنسی‌، عدم‌ تعادل‌، عدم‌ احساس‌ یا تیركشیدن‌ درد در اندام‌های‌ تحتانی‌، بیماری‌ قلبی‌.

علل‌ بیماری

میكروب‌ عامل‌ عفونت‌ در هر دو نوع‌، تروپونما پالیدوم‌ است‌. نوع‌ مادرزادی‌ از طریق‌ جریان‌ خون‌ به‌ جنین‌ منتقل‌ می‌گردد. نوع‌ مسری‌ با تماس‌ جنسی‌ نزدیك‌ با فرد مبتلا به‌ سیفلیس‌ در مراحل‌ اول‌ و دوم‌ منتقل‌ می‌شود.

 عوامل‌ افزایش‌دهنده‌ خطر

شركای‌ جنسی‌ متعدد، فعالیت‌ جنسی‌ بین‌ مردان‌ همجنس‌ باز.

پیشگیری‌

در اوایل‌ بارداری‌، آزمون‌ سرمی‌ خون‌ از لحاظ‌ سیفلیس‌ را انجام‌ دهید. از بی‌بندوباری‌ جنسی‌ اجتناب‌ كنید. از تماس‌ جنسی‌ با هر فرد مشكوك‌ به‌ ابتلا، خودداری‌ كنید.

 عواقب‌ مورد انتظار

با درمان‌ معمولاً در عرض‌ 3 ماه‌ قابل‌ علاج‌ است‌. در 10% بیماران‌، علی‌ رغم‌ درمان‌، سیفلیس‌ در عرض‌ یك‌ سال‌ عود می‌كند. در این‌ صورت‌ درمان‌ مجدد الزامی‌ است‌.

عوارض‌ احتمالی‌

بدون‌ درمان‌، تخریب‌ گسترده‌ نسج‌ و مرگ‌ رخ‌ می‌دهد.

درمان‌

آزمون‌های‌ تشخیصی‌ می‌توانند شامل‌ بررسی‌های‌ آزمایشگاهی‌ مثل‌ آزمون‌ سرمی‌ خون‌ جهت‌ سیفلیس‌، بررسی‌ میكروسكوپی‌ ترشح‌ حاصل‌ از شانكرو بررسی‌ مایع‌ نخاعی‌ باشند. بعد از درمان‌، آزمونها تكرار می‌گردند. تمام‌ افراد درگیر باید درمان‌ دریافت‌ نمایند. پس‌ از درمان‌ هر ماه‌ به‌ مدت‌ 6 ماه‌ بررسی‌های‌ آزمایشگاهی‌ را برای‌ كنترل‌ عود، تكرار كنید.

داروها

در صورت‌ نداشتن‌ آلرژی‌، پنی‌سیلین‌ تزریقی‌ و اگر نتوان‌ از پنی‌سیلین‌ استفاده‌ كرد، سایر آنتی‌بیوتیك‌ها می‌توانند اثر بخشی‌ یكسانی‌ داشته‌ باشند. در صورت‌ لزوم‌ داروهای‌ موضعی‌ جهت‌ علایم‌ پوستی‌.

در این‌ شرایط‌ به‌ پزشك‌ خود مراجعه‌ نمایید

اگر شما یا یكی‌ از اعضای‌ خانواده‌تان‌ علایم‌ سیفلیس‌ را داشته‌ باشید. اگر در حین‌ یا پس‌ از درمان‌، موارد زیر رخ‌ دهند: تب‌، بثور پوستی‌، گلودرد یا تورم‌ مفاصل‌ مثل‌ مچ‌پا یا زانو. اگر دچار علایم‌ جدید و غیر قابل‌ توجیه‌ شده‌اید. داروهای‌ مورد استفاده‌ در درمان‌ ممكن‌ است‌ عوارض‌ جانبی‌ ایجاد كنند. اگر یك‌ بار دچار سیفلیس‌ شده‌اید و در سال‌ گذشته‌ چكاب‌ (معاینه‌ كامل‌) پزشكی‌ نكرده‌اید. اگر با فرد مبتلا به‌ سیفلیس‌ تماس‌ جنسی‌ داشته‌اید.  

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد