هر انچه که باید در مورد الکل بدانید …؟؟


هر انچه که باید در مورد  الکل  بدانید …؟؟

 هر انچه که باید در مورد  الکل  بدانید ...؟؟

 ماده ای شیمیائی است که از تخمیر قند بدست آمده و نوع شایع مصرفی آن الکل اتیلیک میباشد. الکل در بعضی جوامع بصورت مشروبات الکلی مورد استفاده قرار میگیرد و با خاصیت کاهش فعالیت سیستم اعصاب مرکزی باعث اثرات ظاهری در اعمال فرد می شود. مصرف این ماده در مقادیر کم منجر به حالت شلی عضلات و آرامش و کاهش کنترل مغز میگردد. دوزهای بالاتر می تواند باعث حالت تخدیر، عدم کنترل عضلات و نیز اشکال در صحبت کردن شود. مصرف مقادیر زیاد آن میتواند کنترل مغزی را کاملاً از بین برده و حتی باعث مرگ شود. الکل روی اعضاء دیگر بدن نیز اثراتی از قبیل افزایش ترشحات معده و تحریک اشتهاء، تحریک حالت استفراغ در زمان مصرف بالای الکل و نیز افزایش ادرار دارد. کسانی که به مدت طولانی این ماده را با مقادیر زیاد مصرف کنند شانس ابتلا به سیروزکبدی و به دنبال آن سرطان کبدی را دارند.

کاربردها

برخی از کاربردهای الکل:
  • سوخت خودرو
  • حلال
  • کاربردهای پزشکی و گندزدایی (به دلیل نفوذ فوق‌العاده به داخل منافذ و حفره‌ها و از بین بری باکتری‌های گرم مثبت و منفی و باکتری‌های مقاوم به اسید با غلظت ۷۰ تا ۸۰ درصد)
  • ...

سم‌شناسی

الکل‌ها بیشتر بویی تند و زننده دارند و اتانول از دوران پیش از تاریخ به دلیل‌های گوناگون بهداشتی، رژیمی، مذهبی و تفریحی به عنوان نوشیدنی الکلی به کار می‌رفته‌است. هرچند استفادهٔ کم و گهگاه الکل می‌تواند بی‌زیان باشد، اندازه‌های بیشتر آن سبب مستی شده و در مقدارهای بیشتر می‌تواند به اختلالات تنفسی و حتی مرگ نیز بینجامد.الکل‌های دیگر سمی‌تر از اتانول هستند، که این نیز بیشتر به دلیل نیاز به زمان بیشتر برای تغییر در فرایند سوخت و ساز است و حتی گاه در فرایندهای دگرگشت (متابولیسم) ماده‌هایی سمی می‌سازند. برای نمونه متانول، که همان الکل چوب است، به وسیلهٔ آنزیم‌ها در جگر اکسایش می‌یابد و مادهٔ سمی فرمالدهید تولید می‌کند که می‌تواند سبب کوری یا مرگ شود.یکی از راه‌های کارا در پیشگیری از سمیت فرمالدهید، فراهم آوردن اتانول در کنار آن است چون آنزیم‌های هیدروژن‌زدایی که از متانول فرمالدهید می‌دهند بر اتانول اثر بیشتری دارند، بدین گونه از پیوند و عمل بر روی متانول پیشگیری می‌کند. در این زمان متانول باقی‌مانده وقت دفع از راه کلیه‌ها را پیدا کرده و فرمالدهید باقی‌مانده نیز به فرمیک اسید تبدیل می‌شود.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد