هر انچه که باید در مورد شیمی درمانی و عوارض آن بدانید ….؟؟/قسمت دوم


 هر انچه که باید در مورد شیمی درمانی و عوارض آن بدانید ….؟؟/قسمت دوم

اگر موها بریزند، آیا دوباره مثل سابق میرویند؟

نه به طور دقیق، اغلب موهایی که دوباره درمی آیند ضخیم تر، براق تر، سالمتر و اغلب با بافتی متفاوت هستند. بسیاری اوقات مجعدتر رشد میکنند، چون شیمی درمانی بر فولیکولهای مو اثر گذاشته و آنها را تغییر می دهد، و گاهی رنگ مو را به طور کامل تغییر می دهد. در آغاز، درست مثل موی نوزادان رشد دوباره می کنند. به هر حال، بعد از پایان شیمی درمانی، ظاهر کلی پوست و مو شبیه به کودک تازه به دنیا آمده است.

بعد از شیمی درمانی می توانم باز هم بچه دار شوم؟

در بیشتر موارد بله، گرچه تضمینی وجود ندارد. در گذشته، داروهای شیمی درمانی بسیار سمی بودند و اغلب به ناباروری منجر میشدند. درمان های امروزی کمتر شدت دارند و با گذشت زمان، همه چیز به حالت طبیعی بازمیگردد. سعی کنید در طول شیمی درمانی، اندام های تولیدمثل خود را با مکمل های مناسب تغذیه ای محافظت کنید. به احتمال زیاد، یکی دو سال بعد از شیمی درمانی بارور نخواهید بود.درمان میتواند بر انتقال تخمک به لوله های فالوپ اثر بگذارد و پزشکان اغلب روش IVF (لقاح درون لوله آزمایش) را برای آبستنی موفق پیشنهاد میکنند. برای مردان و زنان، پیشنهاد می شود پیش از شیمی درمانی نمونه هایی از اسپرماتوزوئید و تخمک ها را سالم نگاه دارند. توصیه می شود قبل، هنگام و بعد از شیمی درمانی دستگاه تولیدمثل را با مکملهای تغذیهای و رژیم غذایی سالم محافظت کنید.

در طی شیمی درمانی باید زیاد آب بخورم؟

بله ، چون یکی از شایعترین عوارض جانبی شیمی درمانی آسیب دیدگی کلیه هاست. با شستشوی کلیه ها با آب کافی، از آسیب دیدن آنها جلوگیری کنید. شیمی درمانی بدن را پر از مایعات میکند، ولی همزمان آب بدن را کم می کند.

چیز دیگری هست که در طی شیمی درمانی باید مواظب آن باشم؟

بله، حفظ ایمنی بدن در طی درمان مهم است. شیمی درمانی گویچه های سفید خون را همراه با سلول های سرطانی میکشد، و دستگاه ایمنی بدن را مستعد ابتلا به عفونت، تب و سایر بیماریها میکند. با پرهیز از چیزهایی که دستگاه ایمنی را ضعیف میکنند، مثل تنش، الکل، سیگار، مواد مخدر، چربیها و قند  را قوی نگاه دارید. رژیم غذایی سالم و متنوع غنی از مواد مغذی و مکملها را حفظ کنید.

آیا کارهای دیگری هم در طی شیمی درمانی انجام می شود که باید بدانم؟

بله، پرستار هر روز خون شما را از نظر میزان مواد مغذی، شمارش گویچه های سرخ و سفید خون و کارکرد کلیه ها آزمایش میکند. ممکن است احساس کنید بالشتک سوزن شده اید. این بخشی از روند کار برای جلوگیری از عوارض جانبی بلندمدت است. شاید بگویند معتاد به سوزن می شوید. من شک دارم؛ بیشتر به تحمل آن عادت میکنید، ولی این بدان معنا نیست که از آن خوشتان بیاید- این طور نیست؟هر انچه که باید در مورد شیمی درمانی و عوارض آن بدانید ....؟؟/ قسمت  اول

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد