هر انچه که باید در مورد شیمی درمانی و عوارض آن بدانید ….؟؟/قسمت اول


 هر انچه که باید در مورد شیمی درمانی و عوارض آن بدانید ….؟؟/قسمت اول

 هر آنچه که باید در مورد شیمی درمانی و عوارض آن بدانید ....؟؟

 شیمی درمانی اغلب بعد از عمل جراحی انجام میشود و ممکن است در این مورد هم اطلاعات کمی به بیمار داده شود. در اینجا برخی پرسش ها و پاسخ ها درباره شیمی درمانی بیان می شود.

شیمی درمانی به طور دقیق چطور انجام می شود؟

شیمی درمانی در همه سنین انجام می شود، و رایج ترین شیوه در درمان سرطان است. معمولترین روش دادن این داروهای سمی، تزریق سرمی ان به رگ مج دست یا پشت دست است، گرچه روش های دیگری هم برای آن وجود دارد.نخست یک سرم نمکی به بدن وصل شده و بعد یک داروی ضد تهوع و یک استروئید خفیف به بیمار داده می شود. سپس مواد شیمیایی سمی برای کشتن سلولهای سرطانی تزریق شده و سرانجام مسیر لوله با سرم نمکی شسته میشود. مقدار زیادی مایع و مواد شیمیایی از طریق لوله وارد خون می شود. طول درمان و نوع دارو بستگی به نوع سرطان، شدت بیماری و توان بدنی بیمار دارد.

آیا شیمی درمانی بدون درد است؟

نه. سوزن های مورد استفاده در شیمی درمانی بزرگتر از سوزنهای تزریق مواد دیگر است. معمولاً به طور مستقیم در درون سیاهرگ پشت دست یا مچ دست قرار داده می شوند. درد این فرایند درمانی تا حد زیادی بستگی به مهارت پزشک یا پرستار آن دارد. همیشه، یا لااقل در دفعات اول، پرستاری ماهر و همدل برای تزریق دارو درخواست کنید.  اگر داروی شیمی درمانی به دلیل درست قرار نگرفتن سوزن نشت کند، احساس سوزش و درد خواهید کرد. بیشتر از درد، ممکن است از بسیاری عوارض جانبی آن احساس ناراحتی داروهایی هم برای مقابله با این عوارض جانبی داده می شود، ولی اینها هم خود عوارض جانبی دارند.  به دنبال جایگزین های طبیعی برای تسکین عوارض جانبی شیمی درمانی و روش های طبیعی برای تسریع درمان باشید. گلوتامین، که یک اسید آمینه قوی است، در کاهش عوارض جانبی و درد ناشی از شیمی درمانی بسیار مؤثر است.

آیا شیمی درمانی عوارض جانبی زیادی دارد؟

بله. عوارض جانبی عموماً شامل تهوع، استفراغ، بی اشتهایی، کاهش یا افزایش وزن، احتباس مایعات، آزردگی مفاصل، احساس زبری در دهان، سوزش، ضعف ایمنی، ریزش مو، تحری کپذیری، ناراحتی های روحی، زخم های دهانی و جوش های پوستی می شوند.  عوارض جانبی بلندمدت هم شامل ناباروری، سرطان های ثانویه، آسیب کلیوی و آسیب ریوی است (گرچه اینها نادر هستند، چون امروزه بیمار بیشتر تحت نظر است و شیمی درمانی هم مانند سابق شدید نیست). بیشتر داروهای شیمی درمانی، اعمال مغز استخوان و تشکیل گویچه های خونی را سرکوب میکنند، که منجر به کمخونی (کمبود آهن) و لوکوپنی (کمبود گویچه های سفید خون) می شود.

قطعاً در شیمی درمانی موها میریزند؟

نه، موهای همه بیماران نمیریزد. ریزش مو بستگی به مقدار و نوع دارو و طول درمان دارد. اثرات شیمی درمانی روی هر فرد متفاوت است. هیچ قاعده ای وجود ندارد که معلوم کند کدام عارضه جانبی بروز میکند. اگر بیمار جوان باشد، پزشک اغلب برنامه شیمی درمانی شدیدتری را در پیش میگیرد، و در این موارد، احتمالاً ریزش موها بیشتر است.  داروی اتوپوزید یا ۱۶-Vp رایج در شیمی درمانی، باعث ریزش موقتی موها میگردد. خوشبختانه این ریزش مو گذراست و موها پس از پایان درمان باز هم میرویند.هر انچه که باید در مورد شیمی درمانی و عوارض آن بدانید ....؟؟ /قسمت دوم   

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد