هر بخش از مض یک درمانگر قوی است …!


هر بخش از مض یک درمانگر قوی است …!

هر بخش از مض یک درمانگر قوی است ...!

 

مض چیست ؟

گیاهی است از خانواده Leguminosae، یک ساله و علفی که بلندی آن کمتر از یک متر استو بوی نامطبوع دارد. برگ آن مرکب دارای سه جفت برگچه تخم مرغی شکل است. گل آن به رنگ مایل به سفید یا زرد خیلی کمرنگ شبیه گل انار می باشد. میوه مض غلافی به طول ده تا بیست سانتی متر و قطر چهار تا پنج میلی متر است که بیست و پنج تا سی دانه در آن قرار دارد. دانه آن گردو سیاه در ابعاد دانه ی فلفل و دارای چسبندگی و شیرین می باشد. این گیاه در سرتاسر هند به طور وحشی می روید و در قسمت حاره  چین و ژاپن و سایر مناطق حاره خاور دور نیز انتشار دارد.

نام دیگر مض

قلقل - رمان بری

برگ مض

ترکیبات

یک فلاونول گلوکوزید و نوعی روغن ثابت خوشبو در آن وجود دارد.

درمان با برگ مض

آب جوشانده آن را بنوشید. مسهل است و برای فرونشاندن آشفتگی، تهوع و دلدرد مفید می باشد.مالیدن گرد آن روی سر برای رفع ناراحتی و بی خوابی بچه ها و آرام کردن آنها مؤثر می باشد.

دانه مض

نام دیگر

انار دانه دشتی - حب القلقل - حب القلاقل.طبیعت گرم و تر است.

ترکیبات

هایدروکسی متیل آنتراکینون -یک ماده  عامل او کسی توسیک.

درمان با دانه مض

سی گرم از آن را تفت داده و سرخ کنید، بعد بکوبید و بخورید. تونیک، ملین و مسهل معتدل است، کرم کش می باشد، چشم را تقویت می کند و برای درمان بیماری چشم و ریه و آرتروز مصرف می شود، برای کنترل بیماری هر پس مؤثر است، برای کلیه و مثانه مفید می باشد.اگر با کنجد هر دو جدا جدا کوبیده شده، بعد همه را با عسل مخلوط کرده و خورده شود، برای تقویت نیروی جنسی بسیار مؤثر می باشد.در استعمال خارجی به عنوان مسکن درد و در موارد ضربه خوردگی اعضا و تسکین درد روماتیسمیو درد مفاصل مصرف می شود.

درمان با ریشه مض

آب جوشانده آن را بنوشید. برای رفع ناراحتی پس از زایمان نافع است.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد