قالب وردپرس درنا توس
خانه / دانستنیهای مفید پزشکی و رژیم غذایی / هر قدر گوشت قرمز کمتر خورده شود بهتر است…
گوشت قرمز
گوشت قرمز

هر قدر گوشت قرمز کمتر خورده شود بهتر است…

هر قدر گوشت قرمز کمتر خورده شود بهتر است…

تحقیقات زیادی نشان میدهد که گوشت قرمز صرفنظر از چربی آن که خود مسأله زاست، مجتمائل دیگری دارد که ضرر آنها برای بدن بیشتر از ضرر چربی است.

مثلا مردان نروژی که در خوردن فرآوردههای گوشت قرمز زیاده روی میکنند بیشتر از سایرین به سرطان کولون مبتلا می شوند. دریای تحقیقی که در مدت ۱۴ سال باپی گیری در مورد مردان سوئدی انجام شده است، گوشت قرمز (اعم از گوشت گاو یا گوسفند) تنها ماده غذائی بوده که شدیداً ابتلای به سرطان کولون را افزایش داده است. مهمترین نتیجهٔ ناراحت کننده از تحقیقی گرفته شده که به مدیریت دکتر والتر ویلت مدیر دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه هاروارد در مدت ۶ سال در مورد ۹۰۰۰۰زن انجام شده است. در این تحقیق نشان داده شده است که حتی خوردن کمترین مقدار گوشت قرمز نیز در مورد سرطان کولون بی ضرر نیست. دکتر ویلت و همکارانش در این تحقیق دریافتند زنانی که هر روز یالی وعده غذای کامل گوشتی شامل حدود ۱۵۰ گرم گوشت گاو یا گوسفند می خوردند در مقایسه با زنانی که کمتر از یالی بار در ماه گوشت قرمز میخوردند، ۲۵۰ درصد بیشتر احتمال دارد به سرطان کولون مبتلا شوند و هر چقدر که بیشتر خورده شود خطر ابتلای به سرطان کولون بیشتر میشود. بعلاوه حتی زنانی که معمولاً کم گوشت میخورند یعنی یا بار در هفته یا یا بار در ماه از گوشت قرمز استفاده می کنند در مقایسه با زنانی که کمتر از یا بار در ماه گوشت میخورند باز ۴۰ درصد بیشتر احتمال دارد به سرطان کولون مبتلا شوند، در حقیقت حتی کمترین مقدار گوشت قرمز نیز بیضرر نیست. برعکس خوردن گوشت ماهی و جوجه به نظر میرسد که با سرطان کولون مبارزه می کند. و اگر ۴-۲ بار در هفته ماهی خورده شود، احتمال سرطان کولون ۲۵ درصد کاهش مییابد. در یابی بررسی مشاهده شده است که خوردن گوشت جوجه بدون پوست در هر روز خطر سرطان کولون را ۵۰ درصد کاهش داده است.

یا توجیه احتمالی برای عکس العمل مفید گوشت ماهی و جوجه به نظر دکتر ویلت این است که نوع چربی موجود در ماهی و جوجه تعادل سرطان کولون را در هم میریزد. خوردن مقدار بیشتری فایبر نیز احتمال سرطان کولون راکم می کند.

دکتر ویلت خودش گوشت نمی خورد و توصیه او به مردان و زنان این است کهحتی الامکان از خوردن گوشت قرمز پرهیز کنید.

مطلب پیشنهادی

درد زایمان

تعیین زمان درد زایمان

تعیین زمان درد زایمان   چه موقع این بچه را خواهم داشت؟» این سؤال را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *