قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای پوست و مو و ناخن / هر مشکل ناخن نشان از یک بیماری دارد!!!
ناخن ها
ناخن ها

هر مشکل ناخن نشان از یک بیماری دارد!!!

هر مشکل ناخن نشان از یک بیماری دارد!!!

ناخن ها

ناخن ها از انواژیناسیون اپیدرم تشکیل میگردد که از سومین ماه روی پوست جنین قابل تمیز است. ماتریکس در زیر چین ناخن قرار دارد. صفحه ناخن از ناحیه ماتریکس ناخن به طرف خارج رشد نموده و بر روی بستر ناخن قرار میگیرد. نسج نرمی که کناره ناخن را احاطه می کند پارونی چیوم نامیده می شود. بخش زاینده با چشم دیده می شود و هلالی نام دارد.
ناخن روی طبقه روپوستی یا بستر ناخن قرار میگیرد و استحکام آن با رشته های همبند متراکمی تأمین میگردد و اپیتلیوم را به ضریع انگشت مجاور مربوط میکند. قسمت پیشین ناخن ماهک بوده که به علت فقدان بافت همبند زیرین کم رنگ تر از قسمت پسین ناخن می باشد.
کوتیکول غشای نازک محافظی بر روی بخش ماهک میباشد که فقدان آن منجر به عفونت خفیف مزمن اطراف بستر ناخن میگردد.
ناخن نیز مانند مو در تمام زندگی به رویش خود ادامه می دهد و بستگی به بخش زایندهٔروپوستی خود دارد و اگر به این بخش زاینده آزاری برسد باعث ناهنجاریهای نازیبا میگردد و برای درمان آن باید اول علت را برطرف نمود تا ناهنجاری از بین برود.
سرعت متوسط رشد ناخن روزانه ۰/۱ میلیمتر است. به طور تقریبی ۱۰۰ تا ۱۵۰ روز طول میکشد تا یک ناخن انگشت دست ساخته شود، در صورتی که برای ساخته شدن یک ناخن انگشت پا ۳ برابر این مدت زمان لازم

است. رشد ناخن ممکن است تحت تأثیر بیماریهای مختلف قرار گیرد. بیماریهای مزمن با سوء تغذیه و عدم سلامتی افراد اغلب در حالت ناخنها منعکس می شود از جمله: زود شکستن، مخطط شدن، ترک خوردن، شکافتن، از هم جدا شدن و نداشتن برق و جلاء. در بعضی علت واضحی برای این نوع ضایعات در ناخن وجود ندارد و سرعت رشد ناخن با جویدنناخن زیاد می شود. مانند مو در هنگام تابستان رشد ناخن نیز افزایش مییابد. ماهی، باقلا، لوبیا، آجیل، حبوبات، تخم مرغ، پنیر، میوه های خام و سبزیجاتکمی پخته یا کمی سرخ شده مقادیر فراوانی پروتئین دارند که میتوانید مصرف نمائید. در ضمن مصرف ویتامین های گروه B که در نان، مخمر و جو مخمر آبجو نیز مفید میباشد.

عمل جالب توجه ناخن ها کمک به برداشتن اشیاء ریز میباشد. ناخن ها است نشان دهنده یک اختلال داخلی باشند.

مطلب پیشنهادی

پرپشت کردن موها

دراز و پرپشت کردن موها قسمت اول

دراز و پرپشت کردن موها   ۱) با برگ های گیاه کنجد و برگهای بوته …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *