قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای پوست و مو و ناخن / هر مشکل ناخن نشان از یک بیماری دارد!
ناخن
ناخن

هر مشکل ناخن نشان از یک بیماری دارد!

هر مشکل ناخن نشان از یک بیماری دارد!

رشد ناخن ها 

اگر میخواهید رشد ناخن هایتان زیاد شود، مرتبناخنها را کوتاه کنید و از خوراکی هایی که باعث رشد ناخن ها می شوند زیاد استفاده کنید، مانند: روغن های نباتی، روغن حیوانی، روغن ماهی و روغن کوهان شتر

ناهنجاریهای ناخن

ناهنجاریهای ناخن تغییراتی در شکل و رنگ یا بافت ناخن ها است که اغلب به دلیل آسیب، عفونت یا بیماری زمینه ای به وجود می آید. ناخنها به ویژه مستعد آسیب دیدگی هستند. آسیب دیدگی شایعترین علت ناهنجاری های شکل، رنگ یا بافت ناخن هاست. همچنین تغییرات در وضعیت سلامت عمومی و سلامت پوست در محل بستر ناخن، ممکن است منجر به ناهنجاریهایی شوند. به علاوه خود عفونت ناخن هم ممکن است ظاهر آن را تغییر دهد.

انواع آن کدامند؟

بعضی اشکال ناهنجاری های ناخن فقط در صورتی که ظاهری ناخوشایند داشته یا دردناک باشند نیازمند در مانند، بعضی دیگر هم ممکن است نشانه ای از مشکلات زمینه ای سلامتی باشند که احتمال دارد به بررسی پزشکی نیاز داشته باشند.

لکه های سفید: نشانه های کوچک سفید که روی یک یا تعداد بیشتری از ناخنها ظاهر می شوند،معمولاً به طور طبیعی رخ میدهند و به دلیل آسیب جزءی مثل یک ضربه بوجود می اید

ضخیم شدگی ناخن

ضخیم شدگی و بدشکل شدگی ناخن ها حالتی است که تحت عنوان او نیکو گریفوزیس خوانده می شود و ممکن است به دلیل بی توجهی یا عفونت قارچی باشد و گاهی بدون هیچ دلیل واضحی به وجود آید. ناخن های پا بیشتر احتمال دارد که درگیر شوند.

ستیغ ها

ایجاد خطوط ستیغ مانند که از قاعده ناخن تا انتهای آن ایجاد می شوند، در افراد مسن طبیعی است، ولی در افراد جوانتر این ستیغ ها ممکن است علامتی از آرتریت روماتوئید یا بیماریهای پوستی مثل لیکن پلان و اگزما باشند.

چاله دار شدن ناخن

چاله های متعددی با اندازه یک سر سوزن بر روی سطح ناخنها اغلب نشان دهنده یک بیماری عمومی مثل پسوریازیس یا اگزما است. چاله دار شدن ممکن است همراه با بیماری مو، آوپسی آره آتا رخ می دهد

جداشدگی ناخن

اگر ناخنی طی حادثه ای آسیبببیند ممکن است از بستر خود جدا شود (حالتی که او نیکولیز نام دارد) و نهایتاً بیفتد. همچنین ممکن است جدا شدن ناخن از بستر خود در بعضی افراد مبتلا به پسوریازیس یا لیکن پلان یا آن هایی که دچار انواعخاصی از مشکلات تیروئیدی هستند ایجاد شود.جداشدگی ناخن، بستر آن را مستعد عفونت می سازد که باعث میشود ناخن بلند شده سبز رنگ به نظر برسد.

زرد شدن ناخن 

ناخن های زرد و شکننده ممکن است است به دلیل یک عفونت قارچی اونیکومایکوزیس به وجود آیند. بعضی اوقات سیگار کشیدن زیاد باعث تغییر رنگ ناخنها می شود.

چماقی شدن ناخن

افزایش انحنای ناخن ها وپهن شدگی انتهای انگشتان چماقی شدن نام دارد، این وضعیت اغلب نشان دهنده یک اختلال زمینه ای

جدی ریوی به ویژه سیستیک فیروزیس،برونشکنازی ویا سرطان ریه  میباشد. از طرف دیگر کبدی، بیماری مادرزادی قلب، بیماریهای تیروئید و یا اختلالات دورهای خاص مثل بیماری کرون باشد.

 ناخن های قاشقی شکل

در این شکل از ناهنجاری که کویلونشیا نام دارد ناخن ها دارای یک تقعر و ظاهر قاشقی شکل هستند. این حالت معمولاً در اثر کمبود شدید آهن به وجود می آ ید.

مطلب پیشنهادی

پرپشت کردن موها

دراز و پرپشت کردن موها قسمت اول

دراز و پرپشت کردن موها   ۱) با برگ های گیاه کنجد و برگهای بوته …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *