قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری و عوامل ایجاد کننده / هشدار درمورد عوارض کم آبی بدن در کودکان
کم آبی بدن در کودکان
کم آبی بدن در کودکان

هشدار درمورد عوارض کم آبی بدن در کودکان

 هشدار درمورد عوارض کم آبی بدن در کودکان

کم آبی بدن 

بدن برای تأمین مواد معدنی ضروری و حفظ سلامتی و فعل و انفعالات نیاز بهمایعات کافی دارد. اگر فرزندتان به علت استفراغ، اسهال و یا تب آب بدنش را از دست داده باشد و برای جایگزینی آب از دست رفته، مایعات کافی دریافت نکند، دچار کم آبی میشود. در نوزادان، به علت ضعیف بودن رودهها و دستگاه گوارش در جذب آب کافی، احتمال ابتلا به کم آبی بیشتر است. اگر اسهال بااستفراغ همراه باشد خطر ایجاد کم آبی بیشتر است. در هنگام تب، به علت بالا رفتن درجه حرارت و تعریق، بدن آب زیادی از دست می دهد که اگر آب و مایعات کافی به بدن نرسد، کودک دچار کم آبی می شود. در هنگام کم آبی، فعل و انفعالات بدن به علت کاهش مواد معدنی ضروری با اشکال مواجهمی شود و گردش خون در بدن به شکل مخاطره آمیزی مختل می شود.

 عوارض کم آبی بدن 

کم آبی بدن بی نهایت خطرناک است و باید موردی اضطراری و اورژانسی به شمار آید.اگر کم آبی پیشرفته شود، موجب صدمات مغزی و حتی مرگ می شود.

علایم  کم آبی بدن

  • خشک شدن دهان و لب
  • بی حالی و سستی
  • فرو رفتن فونتانل ( ملاج ) در کودکتن زیر 18 ماه
  • ادرار غلیظ به رنگ زرد رنگ تیره و یا حتی عدم وجود ادرار

درمان کم آبی بدن

۱) اگر فرزندتان اسهال دارد و یا استفراغ می کند درجه  حرارت بدن او را بگیرید و در صورت بروز تب، به وسیله  اسفنج مرطوب، تب او را پایین بیاورید.

۲) اگر نوزاد تان را هنوز از شیر نگرفته اید و از شیرخودتان تغذیه می کند، به شیردهی ادامه دهید و در بین دفعات شیر، با قاشق یا فنجان به او آب جوشیدهی سرد شده بدهید و در صورتی که از شیر خشک (بطری) استفاده میکند، به مدت ۶ ساعت آن را قطع کنید و در طی این مدت فقط به او آب جوشیده ی سرد شده بدهید. اگر با گذشت ۶ ساعت اسهال یا استفراغ متوقف نشد، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

۳) هر ده دقیقه فرزندتان را به نوشیدن مایعات، حتی به میزان کم ولی به طور مکرر، تشویق نمایید.

۴) از داروخانه پودر و محلول مخصوص ( آر، اس) تهیه کنید و با توجه به دستورالعمل تهیه (به طور مثال اضافه کردن آب) آن را آماده کنید و به فرزندتان بدهید. این محلول ها، حاوی نمک و گلوکزبه اندازه  مورد نیاز می باشند. برای تهیه  آن دقت کنید زیرا مایع حاصل شده نه بایدرقیق باشد و نه غلیظ. گلوکز برای تأمین انرژی و نمک به میزان مناسب یکی از عوامل حیاتی برای بدن به شمار می آیند.

۵) هیچ گاه بدون اجازه پزشک به کودک داروی اختصاصی اسهال و یا استفراغ ندهید.

اگر فرزندتان دچار اسهال شدید، و یا علایمی از قبیل تب شدید و استفراغ شد، فوراً بهپزشک ممکن است در این مورد چه اقداماتی بکند؟

ممکن است پزشک پودرهای مخصوصی (از جمله. آراس) تجویز کند. (باید این پودرها را در آب جوشیده  سرد شده حل کنید و به کودک بدهید.) این پودرها حاوی مواد معدنی ضروری و حیاتی برای بدن میباشند. زیرا در نتیجه  اسهال و استفراغ میزان مواد معدنی بدن کاهش مییابد. در صورتی که کم آبی بدن فرزندتان شدید باشد، پزشک به منظور وصل کردن سرم وریدی او را به بیمارستان میفرستد.

در موارد معدودی ممکن است در نوزاد، کم آبی به علت حساسیت بدن به قند شیر (لاکتوز) ایجاد شده باشد، که پزشک در این صورت شیرخشکی با فرمول متفاوتبرای نوزاد تجویز می کند.

– به رنگ ادرار فرزندتان توجه کنید. ادرار مرتب با رنگ زردکمرنگ نشان دهنده این است که میزان مایعات بدن به حد طبیعی رسیده است.

– پس از برطرف شدن کم آبی، در صورتی که فرزندتان را به وسیله  شیرخشک تغذیهمی کنید، میزان شیر خشک را به تدریج به حالت عادی بازگردانید. به این ترتیب که در ابتدا آب جوشیده  بیشتری به آن اضافه کنید و پس از حدود دو هفته کم کم تناسبشیر خشک و آب جوشیده را به حالت عادی بازگردانید.

– اگر غذاهای جامد را برای فرزندتان شروع کرده اید، میزان آب، و مایعات دریافتی را بیشتر کنید، زیرا شیر مادر و شیر خشک آماده شده درصد بالایی آب دارند و با کم کردنشیر و اضافه کردن غذاهای جامد ممکن است بدون این که متوجه شوید، سطح مایعات بدن کودکتان کاهش بیابد.

 

 

مطلب پیشنهادی

انحراف لگن خاصره 

 انحراف لگن خاصره  / قسمت اول

انحراف لگن خاصره  شاید نزدیک به ۲۰ درصد افراد جامعه دچار چنین مشکلی هستند ولی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *