قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای غدد درون ریز و اختلالات هورمونی / همه چبر درباره اختلالات پارا تیروئید
همه چبر درباره اختلالات پارا تیروئید
همه چبر درباره اختلالات پارا تیروئید

همه چبر درباره اختلالات پارا تیروئید

همه چبر درباره اختلالات پارا تیروئید

غدد پاراتیروئید چهار عضو به اندازه نخود سبز هستند که پشت غده تیروئید قرار دارند. این غدد هورمون پاراتیروئید را ترشح می کنند که همراه با ویتامین D و هورمون کلسی تونین کهاز تیروئید ترشح می شود به ساخت استخوانها و دندانهای سالم کمک می کند. اختلالات پاراتیروئید شامل ترشح زیاد یا کم هورمون پاراتیروئید است.

پرکاری پارا تیروئید

تولید بیش از حد هورمون پاراتیروئید معمولاً در اثر تومور خوش خیم (آدنوم پاراتیروئید) یا بزرگی یکنواخت (هیپرتروفی) یک یا تمام این غدد است. هورمون پاراتیروئید اضافی باعث کم شدن کلسیم استخوانها و نهایتاً موجب ضعف و مستعد شدن آنها به شکستگی می شود. کلسیم افزایش یافته خون باید توسط کلیه ها دفع شود که این موضوع شرایط را برای ایجاد سنگ کلیه مساعد می کند شروع ایجاد این سنگها اغلب اولین نشانه بیماری پاراتیروئید است.

درمان: خارج کردن پاراتیروئیدهای بزرگ شده از طریق جراحی معمولاً بیماری را درمان می کند.

کم کاری پارا تیروئید

در عارضه نادری که تحت عنوان کم کاری پاراتیروئید شناخته می شود، غدد پاراتیروئید هورمون کافی تولید نمی کنند و این مسئله منجر به کاهش سطح خونی کلسیم میگردد. در نتیجه اغلب انقباضات دردناک عضلانی دست و پا بروز می کند که به آن تتانی (Tetany) گویند.

درمان: مصرف کلسیم و ویتامین D از راه خوراکی معمولاً از بروز تتانی جلوگیری میکند و سطح خونی کلسیم را به حد عادی می رساند. درمان باید تا آخر عمر ادامه یابد.

مطلب پیشنهادی

درمان دیابت

دیابت وابسته به انسولین

دیابت وابسته به انسولین   این بیماری معمولا هنگام کودکی یا نوجوانی تشخیص داده میشود. …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *