قالب وردپرس درنا توس
لنفوم
لنفوم

همه چیر درباره لنفوم

همه چیر درباره لنفوم

لنفومها سرطانهای غدد لنفاوی هستند. شایعترین آنها بیماری هوچکین (Hodgkin) و لنفوم غیرهوچکینی است. لنفومهای نادرتر عبارتند از لنفوم بورکیت (Burkitt) و مایکوزیسو فونگوئیدز.

بیماری هوچکین

این سرطان در اثر تغییر شکل بدخیم یکی از سلولهای غده لنفاوی ایجاد میشود که بعداً رشد آن غیرقابل کنترل میگردد و به طحال و غدد لنفاوی سراسر بدن گسترش مییابد. این عارضه عمدتاً بیماری بالغان جوان است و علت آن ناشناخته است.

علائم: علامت اصلی تورم پایدار غدد لنفاوی بویژه در گردن، کشاله ران، یا زیر بغل است. با گسترش بیماری تب، عرق ریزش شبانه، کاهش وزن، و خارش شدید بروز می کند. تب آن به پل اپشتین (Pel-Epstein) موسوم است که در آن چند روز تب بالا و به دنبال آن

چند روز یا چند هفته درجه حرارت عادی به طور متناوب و منظم تکرار میشود. اگر تومور به استخوان تهاجم پیدا کند ممکن است در استخوان مبتلا بویژه در مهره ها درد ایجاد شود. شروع درد بسرعت بعد از مصرف نوشابه های الکلی یک علامت غیرمعمول است که ممکن است نشانه وجود بیماری هوچکین باشد.

تشخیص بیماری هوچکین با نمونه برداری از یکی از غدد لنفاوی مبتلا داده می شود.

درمان و پیش آگهی: اگر بیماری در مراحل اولیه کشف شود پرتودرمانی ۸۰ تا ۹۰ درصد موارد را درمان می کند. اگر در مراحل پیشرفته تر به این بیماری پی برده شود تلفیق پرتودرمانی و داروهای ضد سرطان به کار میرود و در بیش از نیمی از بیماران درمان شده بیماری به طور کامل ریشه کن میگردد.

لنفوم غیرهوچکینی

این عارضه مشابه بیماری هوچکین است با این تفاوت که انواع مختلف سلولی مسبب رشد تومور هستند و درمان آن براحتی بیماری هوچکین نیست.

علائم: اولین نشانه بیماری اغلب تورم غدد لنفاوی گردن، زیر بغل و کشاله ران است. بی ا شتهایی، بی حالی، خستگی، و کاهش وزن، و عرق ریزش شبانه نیز بروز می کند. تشخیص با نمونه برداری از غدد لنفاوی مبتلا داده میشود.

درمان و پیش آگهی: پرتوتابی و داروهای ضد سرطان برای درمان لنفوم غیرهوچکینی به کار میرود. انتظار میرود ۵۰ درصد از افراد در مراحل اول بیماری درمان شوند. در بیماری پیشرفته تر انتظار می رود که حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد بیماران درمان شوند.

مطلب پیشنهادی

بیماریهای قلبی

بیماریهای قلبی چه می کند؟ /قسمت اول

بیماری های قلبی چه می کند؟   بسیاری از کارشناسان و پزشکان با تجربه قلب، …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *