همه چیزدر مورد  سیاتیک و علت آن


 همه چیزدر مورد  سیاتیک و علت آن

 همه چیزدر مورد  سیاتیک و علت آن

 عصب سیاتیک از پنجمین ریشه قطنی و اولین و دومین ریشه عجزی مهره تشکیل می شود. از لگن کوچک عبور می کند و از بریدگی بزرگ سیاتیک بیرون میآید و از زیر عضله پیرامیدل می گذرد و در پشت ران ها قرار می گیرد. بیماری سیاتیک دردی است که در عصب سیاتیک بوجود می آید و علت تمام دردهای سیاتیکی مرکز عارضه یعنی در ستون مهره های کمر می باشد. این درد همیشه در فرد مبتلا باعث آزار و اذیت وی می شود.بیماری سیاتیک بر دو نوع است: سیاتیک اصلی و سیاتیک ثانوی. سیاتیک اصلی که بیشتر در جنس مذکر دیده می شود، عواملی مانند سرما، خستگی، رطوبت، آرتریت مفاصل، سلولیت و بلند کردن وزنه های سنگین در پیدایش آن بسیار مؤثر است. سیاتیک ثانونی یعنی سیاتیکی که علتش نامعلوم است. تومورهای نخاع و پرده های مغز یا مننژیت، سرطان و آسیب های عصبی شدید در این نوع سیاتیک نقش بسیار مهمی دارند. درد از مهمترین علامتهای این بیماری است و در ابتدا بصورت تدریجی می باشد.بیمار با احساس سنگینی در پاها و گزگز شدن آنها با این بیماری مواجه میشود. شدت درد در مسیر عصب بیشتر می باشد و درد آن بقدری زیاد است که مانع از انجام دادن بعضی حرکات مانند تکان و حرکت پاها می شود، این درد حتی با عطسه و سرفه بیشتر می شود. حرکت کردن برای این بیماران بسیار سخت است و آنها دچار درد شدیدی می شوند و بالا رفتن و پایین آمدن از پله ها برای آنها دشوار است. برای درمان آن بایستی حتماً به پزشک مراجعه کنید و از دستورات ایشان پیروی کنید تا بهبود یابید.

علت سیاتیک

سیاتیک بیشتر در سنین 50-30 سالگی بوجود میاید و علت عمده آن پاره شدن دیسک بین مهره ای است. بدنبال وارد شدن فشار بیش از حد به ستون مهره، قسمت حلقوی محیطی دیسک ( آنولوس فیبروزوس) پاره شده و قسمت مرکزی ( نوکلئوس پولپوزوس) از بین شکاف پارگی به بیرون راه پیدا می کند. این قسمت بیرون زده را هرنی یا فتق می گویند.

مهمترین مشکلی که در فتق دیسک بوجود می اید اینست که قسمت بیرون زده به  ریشه های عصبی که در حال بیرون آمدن از نخاع و مهره هستند فشار وارد می کند. هم چنین تماس مواد شیمیایی تشکیل دهنده قسمت ژلاتینی دیسک با ریشه های عصبی موجب تحریک و التهاب آنها می شود. این فشار و التهاب عصب موجب بروز علائم سیاتیک میگردد. در ستون مهره کمری این تغییرات بیشتر در دیسک بین مهره های 3 و 4 و دیسک بین مهره های 4 و 5 ایجاد میشود.هرنی یا فتق دیسک معمولاً بعد از فعالیت هایی مانند بلند کردن یا هل دادن جسم سنگین یا خم شدن یا چرخیدن ناگهانی بوجود میاید. بطور متوسط از هر 50 نفر یک نفر در طول عمرش دچار هرنی دیسک میشود و از این تعداد در 25-10 درصد آنها علائم بیماری ممکن است بیش از شش ماه ادامه یابد.


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد