قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای مخصوص زنان / همه چیز حاملگی وسرطان پستان!!!
حاملگی وسرطان پستان
حاملگی وسرطان پستان

همه چیز حاملگی وسرطان پستان!!!

همه چیز حاملگی وسرطان پستان!!!

حاملگی وسرطان پستان

از آنجا که سن ابتلا به سرطان پستان در کشور ما حدود ۱۰ سال پایین تر از جوامع غربی است، یکی از مسائل مهم در رابطه با سرطان پستان به خصوص در ایران، ارتباط آن با حاملگی و شیردهی است.

احتمال بروز سرطان پستان در طی حاملگی کم است ولی از این نظر اهمیت دارد که از یک طرف تشخیص آن در حاملگی و شیردهی بعلت کم شدن کارآیی برخی از ابزارهای تشخیص، مشکل تر است و از طرف دیگر تغییرات طبیعی پستان در حاملگی می تواند بعضی از علایم سرطان پستان را تقلید کرده و از این نظر یافتن توده ها یا سرطان پستان را مشکل نماید.

بنابراین علایم هشدار دهنده که ممکن است یک خانم را متوجه احتمال وجود سرطان کند، ممکن است در طی حاملگی مخفی بماند. اگرچه به جرات می توان گفت که انجام ماموگرافی در زمان بارداری چنانچه همزمان با بکارگیری محافظ های لازم برای جنین باشد هیچگونه منعی ندارد، اما اغلب پزشکان و بیماران نگران خطرات احتمالی مواجهه جنین با اشعه هستند وحتی المقدور از انجام ماموگرافی خودداری می کنند. با توجه به این مسایل و مشکلات، در اغلب کتاب های پزشکی این نکته مورد تایید قرار گرفته است که در زمان حاملگی و شیردهی، سرطان پستان در مراحل پیشرفته تری تشخیص داده ܧܨ شود. توده های پستانی که در زمان حاملگی و شیردهی لمس می شوند، باید به دقت توسط پزشک بررسی شوند و مورد ارزیابی قرار گیرند. ، سونوگرافی در تفکیک توده های توپر از کیست ها مفید است و به ویژه در مواردی که معاینه بالینی مورد تردید است یا بیمار از درد یا حساسیت پستان شکایت دارد، استفاده می شود. با توجه به بی خطر بودن انجام سونوگرافی در دوران بارداری، از این روش در زمان حاملگی استفاده بیشتری می شود. در مواردی که پزشک به وجود سرطان پستان مشکوک است، ممکن است پس از معاینه اقدام به انجام نمونه برداری توسط سوزنهای با ضخامت بیشتر (COTC) و یا جراحی با انواع بی حسی از بی حسی موضعی تا بیهوشی عمومی کند. بنابراین تمامی اقدامات تشخیص و درمانی در زمان بارداری تقریباً مشابه سایر افراد است با این تفاوت که در انجام ماموگرافی احتیاط بیشتری به کار می رود. تصمیم گیری در مورد اینکه توده های پستانی در زمان حاملگی، نمونه برداری نشوند و فقط تحت نظر قرار گیرند، کار آسانی نیست چرا که با افزایش اندازه پستان و ازدیاد عروق آن (که ناشی از حاملگی است) معاینه بالینی روز به روز مشکل تر می شود. توده لمس شده ممکن است در معاینات دورہ تغییراندازه دهد. این تغییر اندازه می تواند ناشی از بزرگ شدن تومور یا تأثیرات کلیحاملگی باشد و از این روست که بررسی های دوره  در حین حاملگی باید .منظم تر و با دقت و احتیاط بیشتری انجام شود توجه به این نکته مهم است که حتی در زمان شیردهی با توجه به تجمع شیر در پستان و پر عروقی بودن این عضو در طول شیردهی و نیز احتمال ایجاد توده های شیری در هنگام شیردهی، همیشه احتمال خطا در تشخیص سرطانپستان وجود دارد. این پرخونی و تجمع شیر در پستان باعث کاهش دقت ماموگرافی نیز می شود که این موضوع، تشخیص سرطان پستان در هنگام شیردهی را پیچیده تر می کند. بنابراین همانند حاملگی در شیردهی هم لازم است بانوان دقت ویژه را در خصوص معاینات و بررسی های پستان انجام دهند. بسیاری از نویسندگان و محققین معتقدند که با توجه به این موضوعات بهتر است تمام توده های پستانی که در پستان یک خانم وجود دارد قبل ازاقدام به بارداری و شیردهی تعیین تکلیف قطعی شوند.

مطلب پیشنهادی

سرد مزاجی زنان

سرد مزاجی در زنان قسمت چهارم

نقش تغذیه در رابطه جنسی : تغذیه ناکافی از عواملی است که در تحلیل بردن …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *