همه چیز درباره آب مروارید و درمان آن…!


همه چیز درباره آب مروارید و درمان آن…!

همه چیز درباره آب مروارید و درمان آن...!

آب مروارید 

دیر یا زود همهٔ ما به بیماری آب مروارید دچار می شویم که طی آن رنگ ها در مقایسه با گذشته کم رنگ تر شده و درخشندگی و شادابی خود را از دست می دهند. شفافیت آسمان کمتر و مناظر تیره تر از گذشته به نظر می رسند ودرنهایت چهره افراد موردعلاقه نا مشخص و به گونه ای دیده می شوند که گویی از پشت یک شیشه تار به آن ها نگاه میکنیم.بیماری آب مروارید یا تاری عدسی چشم هزاران سال است که همراه با کهولت سن روی میدهد و غیر قابل اجتناب است. با آغاز قرن بیستم و به کمک تکنیک های مدرن و تکنولوژی ماوراء صوت این مصیبت قدیمی ناشی از کهولت سن شیوع کمتری یافته و به راحتی قابل درمان گردیده است .دکتر ریچارد بن سینگر (چشم پزشک و سخنگوی آکادمی چشم پزشکی آمریکا) می گوید امروزه روش های درمان آب مروارید (کاتاراکت) نسبت به گذشته پیشرفت زیادی کرده است. در گذشته نتیجهٔ درمان هرچه بود هرچند ناقص قابل قبول به نظر می رسید زیرا درمان زمانی صورت می گرفت که قدرت بینایی فرد به کلی کم می شد. بنابراین بهبود قدرت بینایی با هر میزان قابل قبول بود.امروزه افزایش قدرت بینائی فرد بیماردرمدت کوتاهی پس از عمل جراحی چشمگیر است. به واسطهٔ پیشرفت های زیاد روش های جراحی آب مروارید و ارتقاء نتایج حاصل از آن، امروزه جراحی آب مروارید یکی از رایج ترین شیوه های درمان در آمریکا محسوب می شود.

علت آب مروارید

افزایش سن مهم ترین فاکتور زمینهٔ بروز آب مروارید در افراد است. اکثر افراد مبتلا و متقاضی درمان را زنان و مردان در سنین پنجاه سالگی تشکیل می دهند. شیوع بیماری با افزایش سن شدت بیشتری می یابد و تمامی افراد مسن به درجات-متفاوتی ان دچار می شوند.ارتباط بروز بیماری با افزایش سن واضح بوده ولی رابطه علت و معلولی در این باره به طور دقیق معین نشده است .دکتربن سیگر میگوید عوامل بسیار دیگر چون ضربه، عفونت، دیابت و سرخک می توانند باعث بروز بیماری آب مروارید گردد ولی ارتباط آن با افزایش سن تا به امروز شناخته نشده است. شاید دلیل آن اختلال در سیستمی باشد که برایعدسی چشم پروتئین می سازد و یا دلایل دیگر، در هر صورت بیماری در اکثر موارد در سنین پیری روی می دهد.عموماً هردو چشم به بیماری مبتلا می شوند ولی معمولا وضعیت بیماری در یک چشم شدیدتر از چشم دیگر است که دلیل این امر هم مشخص نیست.چه چیزی منجر به بروز این واقعیت اندوهبار آب مروارید می شود؟ گر چه امری ناگوار نیست چرا که هیچ کس قادر به پیشگیری از آن نیست و به عبارتی دیگر همه به آن دچار می شوند. دکتر بن سیگر می گوید تعداد زیادی در سنین شصت سالگی به آن مبتلا می شوند و در سنین هفتاد سالگی معلوم نیست کدام یک (مرگ یا آب مروارید) زودتر رخ می دهد!مدارکی وجود دارد که احتمال تاثیرالکل و سیگار را در شیوع زود هنگام بیماری نشان می دهد.البته تأثیر مستقیم این عوامل هنوز اثبات نگردیده است.مدارک مربوط به مطالعات انجام شده روی ماهی گیران نشان می دهد قرارگرفتن در معرض آفتاب مستقیم و شدید، شیوع بیماری رادر گروه های سنی مختلف تشدید می کند و به همین دلیل چشم پزشکان استفاده از عینک آفتابی را در اماکن سر باز ( هوای آزاد) توصیه می کنند. مدارکی دال بر تاثیر تغذیه در بروز بیماری وجود ندارد. نظریه ای وجود دارد که طبق آن رادیکال های آزاد باعث تخریب پروتئین های عدسی های چشم و بروز بیماری می گردد. بعضی از پزشکان مصرف آنتی اکسیدان - بتاکراتین، ویتامین های C و E و مواد معدنی روی و سلینیوم را در روز توصیه می کنند.

درمان آب مروارید

در اواسط دهه هفتاد (۱۹۷۰) بیماری از طریق جراحی (خارج کردن عدسی های کدر چشم و استفاده از عینک های قطور) درمان می شد. گرچه درمان مؤثر و با نتایج نامطلوب نادری همراه بود که امروزه مورد قبول چشم پزشکان نیست. تکنولوژی های جدید تغییرات گسترده و چشم گیری را در روش درمان به وجود آورده است. در مطلوب ترین نوع جراحی، جراح چشم شکافی کوچک ۳ میلیمتری را در طول سطح چشم ایجاد می کند. شکاف به قدری کوچک است که نیاز به بخیه ندارد و خود به خود ترمیم می گردد.چشم پزشک وسیله ای را در چشم قرار می دهد که با استفاده از امواج صوتی با فرکانس بسیار بالا باعث گداختن عدسی های کدر در پوشش خود می شود. سپس عدسی های مذکور را تخلیه و عدسی های پلاستیکی کوچکی را جایگزین می کند که دارای شکافی است که توانایی انعکاس نور در چشم بیمار را ممکن می سازد. در پایان بیمار مجدداً به دنیای نور و روشنایی برمی گردد.دکتر کالمن کراف (رییس مؤسسه چشم کراف در شیکاگو) معتقد است روز بعد از جراحی بیماردارای دید و بعد از یکی دو هفته دید کامل خود را به دست می آورد.دکترین سیگر معتقد است روشی که امروزه استفاده می شود بینایی کامل و خارق العاده حدود ۹۵ درصد را به ارمغان می آورد که در مقایسه با شیوه گذشته بیماران مجبور نیستند سال ها پس از بروز بیماری وتار شدن چشم ها در انتظاردرمان باشند. به عبارت دیگر در صورت رویایی با مشکل آب مرواریدیا کاتاراکت در اغلب موارد بیماری به سرعت قابل درمان است.میزان شیوع : شیوع بیماری با افزایش سن بیشتر می گردد. به عبارت دیگر همه به آن دچار می شوند. آمار مربوط به افراد مبتلا در سال ۱۹۹۲ عبارت است از ۱۳۰۰۰ نفر زیر ۱۸ سال، ۲۹۹۰۰۰ نفر در سنین ۱۸ تا سال، ۱۲۹۰۰۰ نفر در سنین ۵ تا ۹۶ سال و بیش از ۵۰۰۰۰۰۰ نفر بالای ۹۵ سالعوامل مؤثر: مهم ترین عامل، افزایش سن است. الکل و سیگار و نور خورشید نفش ناچیزی در بروز بیماری دارند. بیماری هایی چون دیابت و عفونت های چشمی مانند سرخک، ترکیبات شیمیایی بدن و جراحات جسمی آمادگی بدن رادر ابتلاء افزایش می دهدگروه سنی : دیر یا زود همه به آن دچار می شوندجنسیت : در ابتلاء به بیماری تفاوت چندانی بین زنان و مردان وجود ندارد.مراجعه : در صورت ابتلاء به چشم پزشک مراجعه گردد.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد