قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای مخصوص زنان / همه چیز درباره استرس
استرس
استرس

همه چیز درباره استرس

همه چیز درباره استرس

مادامی که بتوانید استرسی را کنترل کنید، برد با شماست. اما وقتی به جایی برسید که احساس کنید در حال انفجار هستید، این استرس می تواند آثار منفی در سلامت روح و جسم شما به جا بگذارد. واکنش در مقابل استرس از ابتدای خلقت وجود داشته است و غارنشینان هم در مقابل استرس به خوبی عکس العمل نشان میدادند.

از دوران ماقبل تاریخ که نیازی مبرم به واکنشهای سریع بدن در مقابل خطر احساس می شد تا امروز، استرس به عنوان وسیله ای برای محافظت از انسان قلمداد شده است. وقتی خطری ما را تهدید میکند، هورمون های مربوط به استرس در خون ترشح می شود. بدین ترتیب فرد برای عکس العمل در مقابله با خطر آماده می شود. این هورمون ها از جمله (آدرنالین) در تمام بدن ما منتشر می شود و در نتیجه:

-سرعت تنفس زیاد می شود.

-ضربان قلب و فشار خون افزایش مییابد.

-خون سریع تر لخته می شود.

-ماهیچه ها منقبض می شوند (در نتیجه می توانید بدوید و از خطر بگریزید).

-عمل گوارش کاهش مییابد تا خون بیشتری در ماهیچه ها و مغز جریان یابد.

-انرژی بیشتری به مغز میرسد. (بدین ترتیب بهتر می توانید فکر کنید و برای رهایی از مشکل برنامهریزی کنید.) مقدار چربی و قند خون افزایش مییابد. (تا بدن انرژی بیشتری برای دفاع از خود داشته باشد).

چگونه استرس روی شما تأثیر میگذارد

تغییرات روحی و جسمی که در بدن شما در مواجهه با خطر صورت میگیرد، میتواند کمک بزرگی به شمار آید. امروزه نیز، ما همان واکنش های غیرارادی را در مقابل استرسی های روزمره و معمولی از خود نشان می دهیم، و هنوز نتوانسته ایم راهی برای نجات از تمامی این استرسی ها پیدا کنیم.

بسیاری از خانمها بدون آن که خودشان بدانند، استرسهای زیادی را متحمل می شوند اما هر کدام از این استرس ها به تنهایی می تواند صدماتی را به بدن، وارد کند. تحت تأثیر بعضی موارد استرس زا بدن قادر نیست انرژی تولید شده اضافی را تخلیه کند. تحت تأثیر این استرسی ها:

-اشتها کم میشود.

-در خواب اختلال ایجاد می شود.

– اراده درهم میشکند.

– سیستم ایمنی فلج می شود.

-در ترمیم بافتهای بدن اختلال ایجاد می شود.

وقتی استرس از بین میرود مقدار هورمون ها نیز باید در خون پایین بیاید و به حد طبیعی برسد. اما گاهی اوقات با این که استرس از بین رفته است مقدار این هورمون در حد بالایی باقی میماند و از حد بحرانی آن پایین تر نمی آید. چنین حالتی اگر ادامهداشته باشد، میتواند منجر به آسیبهای روحی و جسمی شود، از جمله این صدمات می توان به این موارد اشاره کرد:

-اضطراب

-افسردگی

-تپش قلب

-دردهای عضلانی

معمولا استرس به طور مستقیم باعث بیماری نمی شود. اما به طور حتم می تواند در به وجود آمدن بعضی بیماری ها نقش داشته باشد و مشکلات قبلی شما را تشدید کند. استرس به طور مستقیم می تواند با این موارد مرتبط باشد:

– آسم – میگرن – سندرم تحریک پذیری روده -اگزما (حساسیت ها) – فشار خون بالا بیماری های قلبی – پسوریازیس – کهیر – هرپس نوع I (تب خال) و نوع II

مطلب پیشنهادی

سرد مزاجی زنان

سرد مزاجی در زنان قسمت چهارم

نقش تغذیه در رابطه جنسی : تغذیه ناکافی از عواملی است که در تحلیل بردن …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *