قالب وردپرس درنا توس
خانه / همه چیز درباره بیماری لک و پیس (پیسی)
بیماری لک و پیس
بیماری لک و پیس

همه چیز درباره بیماری لک و پیس (پیسی)

همه چیز درباره بیماری لک و پیس (پیسی)

 بیماری لک و پیس (پیسی) چیست؟

بیماری لک و پیسی یا (VitiligO) یک اختلال اکتسابی ناشی ازکاهش عملکرد و در نهایت تخریب ملانوسیتها(سلولهای رنگدانه دار پوست) به صورت موضعی یا منتشر است. شیوع سنی ۲۰ تا ۳۰ سالگی بوده، نسبت ابتلاء زن و مرد تقریباً یکسان است. در یک سوم مواردسابقه مثبت خانوادگی مشاهده میشود. احتمال خود ایمن بودن بیماری وجود داشته و می تواند با برخی بیماریهای غددی نظیر دیابت شیرین و اختلالات غده تیروئید همراه باشد. ضایعات به صورت تکه های سفید شیری رنگ با حدود کاملاً واضح و گاه پررنگتر از پوست طبیعی بروز کرده، بیشتر پوست اطراف منافذ بدن (لبها، پلک، ناف، مقعد) و دست و پاراگرفتار میکنند.

ممکن است در اثر ضربه ضایعات ایجاد یا فعال شوند. سیر بیماری کند بوده، معمولاً چند ماه تا چند سال طول میکشد و در تعدادی از بیماران خود به خود بهبود مییابد و بیماری مسری نیست. درمان طبی باید فقط در مواردی که بیمار شدید از نظر روحی تحت فشار قرار دارد. صورت بگیرد و در سایر موارد استفاده از مواد بهداشتی و آرایشی کافی است. نوع درمان براساس سن بیمار و درصد گرفتاری سطح بدن انجام میپذیرد. از آنجایی که پاسخ به درمان چند ماه تا چند سال زمان میبرد، قوای روحی بیمار و ادامه درمان توسط وی حائز اهمیت است. ضمناً به علت حساس بودن مناطق پیسی به نور خورشید، تمامی بیماران باید در هوای آفتابی از کرمهای ضد آفتاب با قدرت بالا(حداقل ۱۵ SPF) استفاده کنند.

علائمبیماری لک و پیس

بعضی از بیماری ها خاموشند و هیچ گونه علائمی از خود نشان نمی دهند اما به طور پنهانی بدن را درگیر می کنند و بعضی دیگر نیز با ظهور علائمی اعلام موجودیت می کنند. بیماری لک و پیس از دسته دوم است: “علامت بارز آن به وجود آمدن لکه هایی سفید, گاهی کوچک و گاهی بزرگ است و پزشک در معاینه بالینی که از فرد به عمل می آورد, متوجه وجود این بیماری در فرد می شود. حتی خود شخص نیز با دیدن این لک ها می تواند متوجه وجود بیماری در پوستش شود.”

عکس چرا لک و پیس به وجود می آید و راه درمان آن چیست

آمار مبتلایان به بیماری لک و پیس

همان طور که گفتیم بیماری لک و پیس در میان سیاهپوستان به دلیل تراکم ملانوسیت در پوستشان, خودش را بیشتر نشان می دهد. با این حال آمارها می گویند بین نیم تا دو درصد مردم جهان درگیر این بیماری هستند: “بروز ویتیلیگو در میان رنان و مردان نسبت مساوی دارد و در افراد مستعد بین ۱۰ تا ۱۳ ساله, این بیماری خود را نشان می دهد. این لک ها می توانند افزایش پیدا کنند یا اینکه ثابت بمانند و جالب است بدانید چون عامل بیماری مشخص نیست, دلیل افزایش لک ها نیز مشخص نیست.”

درمان بیماری لک و پیس

“برص در تمام دنیا به عنوان بیماری ای که باید درمان شود, شناخته نمی شود. زیرا نه مسری است و نه کشنده, اما به لحاظ اجتماعی و مراودات افراد مبتلا در سطح جامعه و همچنین مشکلاتی که از نظر زیبایی برای این افراد ایجاد می کند, این بیماری بهتر است درمان شود. یکی از درمان های بیماری لک و پیس, سلول درمانی است که در حال حاضر مراحل تحقیقی و آزمایشی خود را می گذراند و هنوز قطعیت پیدا نکرده است. یعنی از پوستی که رنگدانه دارد, رنگدانه ها را برداشته و روی پوست تخریب شده می گذارند. یکی دیگر از درمان ها استفاده از لیزر اگزایمر است که هنوز استفاده و تاثیر مثبت آن قطعیت پیدا نکرده است.” با این وجود مبتلایان به این بیماری خیلی نگران نباشند زیرا به گفته دکتر نیکبخت, درمانی برای لک و پیس وجود دارد که بهترین نوع درمان است و بهترین پاسخ نیز از آن گرفته شده است. این درمان استفاده از اشعه یو.وی.بی (فوتوتراپی) است و در مراکز متعددی انجام می شود. این متخصص پوست و مو به نکته جالبی در خصوص درمان لک و پیس اشاره می کند: “حال اگر گسترش لکه ها بسیار زیاد باشد و بین ۵۰ تا ۸۰ درصد پوست بدن را درگیر کرده باشد, از موادی استفاده می کنیم که رنگ کل پوست بدن را سفید کند.

مطلب پیشنهادی

سلامت دندان ها 

نقش تغذیه در سلامت دندان ها 

نقش تغذیه در سلامت دندان ها    بطور کلی نقش تغذیه در دندانپزشکی را می …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *