همه چیز درباره ترک گوشه لب یا شقاق لب..!


همه چیز درباره ترک گوشه لب یا شقاق لب..!

همه چیز درباره ترک گوشه لب یا شقاق لب..!

شقاق لب 

شقاق لب شکاف و پوسته پوسته شدن خشک پوست حاشیه بخش قرمز لبها و گوشه دهان است و نشانگر کمبود ریبوفلاوین (ویتامین B۲) میباشد. این عارضه با زخم داخل دهان و اطراف چشمها نیز همراه است. علت آن کمبود پروتئین هایی است که در انواع لوبیا، شیر، تخم مرغ، ماهی و گوشت یافت میشود. شقاق لب ممکن است با تبخال اشتباه شود ولی عارضه اول دیرتر بهبود مییابد (بیش از دو هفته). برای درمان و توصیه های غذایی باید با پزشک مشورت کنید.ضایعات قطعه ای در مصرف کنندگان سیگار این ضایعات سخت، قهوه ای رنگ و اغلب به شکل قطعه های پوسته پوسته هستند که در حاشیه بخش قرمز رنگ لب پایین ایجاد می شوند. این ضایعات در کسانی که سیگار یا پیپ را در محلی در دهان خود قرار می دهند شایعتر است. برای ردیابی سرطان پوست باید از این ضایعات نمونه برداری کرد. ضایعات قطعه ای بعد از ترک سیگار به مرور زمان ناپدید می شوند ولی این عارضه باید تا بهبودی کامل توسط پزشک با دقت تحت نظر گرفته شود.

سرطان لب

سرطان لب تقریباً همیشه با سابقه مصرف دخانیات همراه است.

دهان

دهان با لایه مخاطی لطیف و ظریفی پوشیده شده است که توسط بزاق نرم می شود. سه جفت غده بزاقی اصلی وجود دارد که عبارتند از: غدد زیر زبانی که زیر زبان قرار دارند، غدد تحت فکی که زیر کف دهان قرار دارند (که می توان آنها را مانند ساختمان های بادام شکل و نرم زیر استخوان فک لمس کرد)، و غدد بناگوشی که بالای زاویه فک قرار گرفته اند.

لب ها

اگرچه لب ها از شاخصه ای اصلی چهره و از عوامل مهم تولید صوت هستند ولی در واقع از اشکال اختصاصی پوست محسوب می شوند. لبها در محل اتصال بین پوست صورت و لایه مخاطی پوشش دهان قرار دارند. اکثر اختلالات پوست لب ها را نیز گرفتار می کنند

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد