قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری و عوامل ایجاد کننده / همه چیز درباره درمان شوره سر در کودکان
شوره سر در کودکان
شوره سر در کودکان

همه چیز درباره درمان شوره سر در کودکان

همه چیز درباره درمان شوره سر در کودکان

شوره سر

شوره سر سلول های مرده همیشه از سطح پوست خارج می شوند، ولی سلول های مرده  روی سر، به علت وجود موگاهی به صورت پوسته های کوچک سفید رنگ در لابلای موها باقیمیماند. تجمع و تراکم این سلولهای مرده بر سطح پوست سر، شورهای سر نامیده می شود. شورهای سر بیماری محسوب نمی شود، چون نه عفونی است و نه واگیردار این مشکل فقط تغییری در وضعیت طبیعی به شمار می آید. چون میزان شورهی سر در افراد، براساس مقدار چربی پوست و سرعت پوسته ریزی متفاوت است. اگر پوست حساس باشد، خارش، اصطکاک. شدید و یا استفاده از شامپوهای دارویی موجب کنده شدن بیشتر سلولی های مرده از سطح پوست می شود. در بعضی از کودکان پوسته هایی شبیه به شوره بر روی مژهه ا ایجاد می شود، این حالت ممکن است به علت اگزمای سبورئیک ایجاد شده باشد که به آن بلفاریتمیگویند.

عوارض شوره 

شوره سر هیچ گاه خطری ندارد. اگر چه ممکن است موجب آشفتگی مخصوصاً در کودکان بزرگتر شود. اگر چه شورهای سر در کودکانی که موهای چرب و مستعد شوره دارند، غیر قابل اجتناب است ولی میتوان آن را کنترل کرد.

علایم شوره سر

پوسته هایی با رنگ سفید بر سطح پوست سر که به اسانی به وسیله انگشت بر داشته می شوند و پس از شانه کردن موها بر روی شانه ها می ریزد

 درمان شوره سر

۱) اگر متوجه پوسته هایی بر سطح پوست سر کودکتان شده اید، برای امتحان آنها را با انگشتانتان کنار بزنید، اگر به راحتی برداشته می شود، همان شورهای سر است. در غیر این صورت دیگر سعی نکنید آنها را از روی سر بردارید زیرا ممکن است شپش باشد.

۲) یک روز در میان موهای کودک را با شامپو بشویید.

۳) سر کودک را محکم نخارانید، این تصور که باخاراندن و کنار زدن شورهها از شر آن خلاص می شوید، اشتباه است؛ این کار موجب تحریک پوست و بدتر شدن وضعیت میگردد.

اگر درمان های خانگی و استفاده از شامپوهای مخصوص، موثر واقع نشد، به پزشکمراجعه کنید.

پزشک به شمااطمینان میدهد که شوره سر هیچ خطری ندارد، سپس درصورت لزوم شامپو یا لوسیون مخصوصی را تجویز می کند.

شامپوهای ضد شوره را فقط هر دو هفته یک بار (و نه بیشتر) استفاده کنید، از شامپوهای حاوی سلنیوم استفاده نکنید و به طور معمولی برای شستن موهای فرزندتان از شامپو بچه استفاده کنید.

 

مطلب پیشنهادی

انحراف لگن خاصره 

 انحراف لگن خاصره  / قسمت اول

انحراف لگن خاصره  شاید نزدیک به ۲۰ درصد افراد جامعه دچار چنین مشکلی هستند ولی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *