قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای استخوان مفاصل و ماهیچه ها / همه چیز درباره ستون مهره ها!!!
ستون مهره ها
ستون مهره ها

همه چیز درباره ستون مهره ها!!!

همه چیز درباره ستون مهره ها!!!

ستون مهره ها

بخش بسیار مهم و منحصر به فرد ساختار اسکلتی انسان است.این ستون تقربیاً ارتفاع کل بدن را تشکیل می دهد، به طوری که در یک مرد بالغ متوسط حدود ۷۰ سانتی متر و در یک زن بالغ متوسط حدود ۶۰ سانتیمتر طول دارد.

ستون مهرهها شامل ۷ مهرهای گردنی، ۱۲ مهره سینه ای، ۵ مهره  کمری، ۵ مهره  خاجی، استخوان و ساکروم 4مھرہ کی دنبالچه ای است.  از اتصال 5 مهره ی خاجی  و استخوان خاجی  و   اتصال 4 مهره ی  دنبالچه ای ۱ یا ۲ استخوان دنبالچه به وجود آمده است.

ستون فقرات را می توان به صورت میله  قابل انعطاف و قوی توصیف کرد که به جلو و عقب حرکت داشته  قابلیت چرخش دارد. ستون مهرهها حاوی طناب نخاعی بوده که از آن میں حافظت می کند، سر را در جای خود نگه  می دارد و محوری  است که دنده هاو عضلات پشت به آن اتصال مییابند. بین هر دو مهره، سوراخ های بین مهره ای وجود دارند که رشته اعصابی از مختلف بدن ارتباط می دهند. با شروع از نخستین مهره  گردنی به طرف استخوان خاجی، بین هر دو مهره  مجاور، دیسک های بین مهرهای از جنس فیبروکاییلاز (یک ساختمان داخلی نرم و خمیر مانند لاستیک) تشکیل شده است.

این دیسک ها نوع مفاصل قوی به شمار آمده و حرکات مختلف ستون مهرهها را ممکن می سازند و از طرفی ضربات آنی را به خود جذب می کنند. این  دیسک ها در زیر فشار زیاد، صاف و پهن شده و فضای بین مهرهای بیرون می زنند. می آیند که عبارتند از: ۸ جفت اعصاب گردنی، ۱۲ جفت اعصاب سینه ای، ۵ جفت اعصاب کمری، ۵ جفت اعصاب خاجی و ۱ جفت عصب دنبالچه ای، اعصاب منفرد بیرون آمده طناب نخاعی در بعضی نواحی به هم اتصال یافته، شبکه ای تشکیل می دهند. یکی از وجود مشکل در بخش خاصی از بدن باید بر روی آن قسمت از رفلکس نخاعی کار کرد که به اعصاب خاصی ناحیه  محلی درگیر مربوط است. یکی از مشکلات در میان مردم، ناهنجاری های ستون مهره ها است که می تواند مادرزادی، متعاقب ضربه یا ناشی از بالا رفتنسن باشد .

انحراف ستون مهرهها می تواند به جلو یا عقب یا طرفین باشد. اگر ستون مهرهها به طرف جلو خم شود،باعث ایجاد یک برآمدگی در پشت می شود کهاصطلاحاً به آن قوز می گویند. اگر انحراف ستون مهره ها به طرفین باشد، اصطلاحأ در علوم پزشکی به آن اسکولیوز میگویند که می تواند افراد را در سنین مختلف مبتلاسازد. چند نوع اسکولیوز شناخته شده است:

۱- اسکولیوز شیرخواران

۲- اسکولیوز ساختمانی اولیه

۳- اسکولیوز ساختمانی ثانویه

۴- اسکولیوز جبرانی

۵- اسکولیوز سیاتیکی

مطلب پیشنهادی

راشیتیسم

 چه عواملی باعث بیماری راشیتیسم می شوند….؟؟

 چه عواملی باعث بیماری راشیتیسم می شوند….؟؟   راشیتیسم عبارت است از نقص و خلل …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *