قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای چشم وگوش / همه چیز درباره عفونت (التهاب) گوش میانی
همه چیز درباره عفونت (التهاب) گوش میانی
همه چیز درباره عفونت (التهاب) گوش میانی

همه چیز درباره عفونت (التهاب) گوش میانی

همه چیز درباره عفونت (التهاب) گوش میانی 

عفونت گوش برای اکثر والدین بی خوابی شب، گریه کودکان و مراجعات پرهزینه به پزشک را تداعی می کند. بعد از سرماخوردگی عفونت گوش شایعترین عفونت دوران کودکی است. حدود یک سوم کلیه کودکان در طول سه سال اول زندگی بیش از سه بار دچار عفونت گوش می شوند. ۹۰ درصد کودکان تا سن ۶ سالگی حداقل یک بار مبتلا به عفونت گوش شده اند.

علل التهاب گوش میانی

گوش میانی سالم با هوایی که فشار آن مساوی فشار جو بیرون گوش است پر شده است. هوا از طریق شیپور استاش به گوش میانی وارد می شود. هنگام بلع یا خمیازه کشیدن مقدار کمی هوا وارد گوش میانی می شود و شما صدای کوتاهی می شنوید. این عمل صدها بار در روز تکرار می شود زیرا لایه پوشاننده گوش میانی به طور مداوم هوا را جذب می کند. باکتری هایی که از حلق وارد گوش میانی می شوند معمولا از طریق شیپور استاش به خارج تخلیه میشوند.

اگر شیپور استاش مثلاً در اثر عفونت حلق یا حمله بیماری تب یونجه مسدود شود، باکتریها نمی توانند بخوبی تخلیه شوند و عفونتی که التهاب گوش میانی خوانده می شود بروز خواهد کرد. چون هوا به گوش میانی وارد نمی شود، هوایی که قبلاً به دام افتاده توسط غشای پوشاننده گوش میانی جذب شده و حالت مکش ایجاد می شود. این پدیده باعث تجمع مایع در گوش میانی میگردد و با بروز عفونت فشار مایع افزایش مییابد و درد شدید و وزوز گوش ایجاد می شود. در برخی از موارد پرده صماخ پاره می شود و چرک به گوش خارجی تخلیه میگردد. در کودکان این بیچارگی تمام عیار است. اطفال خردسالی که قادر به بیان منشا ناراحتی خود نیستند اغلب گوش های خود را می کشند و در خوابیدن مشکل دارند زیرا فشار داخل گوش در حالت درازکش بیشتر می شود.

کودکان زیر ۷ سال بویژه مستعدالتهاب گوش میانی هستند زیرا شیپور استاش آنها کوتاه تر و استحکام آن کمتر است و بنابراین تمایل به جمع شدن، انسداد و جلوگیری از تخلیه طبیعی دارد. آنها همچنین بیشتر دچار سرماخوردگی و گلودرد که آنها را مستعد عفونت گوش می کند، می شوند. بعد از سن ۷ یا ۸ سالگی تغییراتی بروز می کند که از شیوع التهاب گوش میانی میکاهد. درمان: رساندن هرچه سریعتر کودک به پزشک برای شروع درمان آنتی بیوتیکی تنها اقدامی است که باید انجام شود. یک داروی آنتی هیستامین یا ضداحتقان برای تسهیل تخلیه گوش اغلب همراه با یک ضد درد مثل ایبوپروفن یا استامینوفن تجویز میگردد.

آسپیرین به علت عارضه نادر ولی خطرناک نشانگان ری (Reye) به کودکان داده نمی شود. در برخی موارد به پرده صماخ نیشتر زده می شود (سوراخ کردن پرده صماخ) تا ترمیم بهتر شود. این اقدام به میزان قابل توجهی درد را تسکین میدهد. در برخی شرایط مخصوصاً در کودکان که دچار التهاب گوش میانی مکرر می شوند، پزشک ممکن است تعبیه یک لوله کوچک را برای تسهیل تخلیه عفونت (ایجاد دهانه در پرده صماخ) توصیه کند. این لوله ها معمولاً حدود شش ماه در محل می مانند و سپس خودبخود می افتند و پرده صماخ ترمیم می شود. برداشتن لوزه های کامی و لوزه سوم نیز در صورتی که به عنوان کانون عفونت تلقی گردند، ممکن است توصیه شود.

آنچه والدین میتوانند انجام دهند

وقتی داروی خاصی تجویز می شود، این نکته ضروری است که کودک این آنتی بیوتیک را به طور کامل در مدت توصیه شده که معمولا ۱۰ تا ۱۴ روز است مصرف کند. این مسئله از آن نظر اهمیت دارد که علائم عفونت احتمالا قبل از برطرف شدن کامل عفونت ناپدید می شوند. عفونتهای مجدد معمولا شدیدتر هستند و خطر آسیب شنوایی دائمی را افزایش میدهند. والدین باید همچنین مراقب سرماخوردگی و عفونت حلق که قبل از بروز عفونت گوش ایجاد می شوند، باشند. کودک برای شروع فوری اقدامات درمانی باید نزد پزشک برده شود.

اگرچه برای کودکان مبتلا به سرماخوردگی داروهای خوراکی ضد احتقان تجویز میشود ولی این داروها از عفونت های گوش پیشگیری نمی کنند. این داروها ممکن است کودک را نا آرام یا بی حال کنند. کودکانی که دارای سابقه حساسیت هستند ممکن است از داروهای آنتی هیستامین سودببرند. این داروها باید توسط پزشک تجویز گردد. کودکان همچنین باید از محیط بدون دود برخوردار باشند. بررسی های اخیر نشان داده است که همزیستی با افراد سیگاری در محیط خانه میتواند خطر عفونت مزمن گوش را سه برابر کند. به خاطر داشته باشید که در حالت خوابیده به کودک شیشه شیر ندهید زیرا شیر می تواند هنگام تغذیه به گوش وارد شود و باعث عفونت گوش میانی گردد.

مطلب پیشنهادی

اور یون

طب سنتی در درمان ورم غد بناگوش (اور یون)

طب سنتی در درمان ورم غد بناگوش (اور یون)   انجیر: مقداری انجیر را در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *