همه چیز درباره عفونت های قارچی سیستمیک/ قسمت اول


همه چیز درباره عفونت های قارچی سیستمیک/ قسمت اول

عفونت های قارچی سیستمیک

  این نوع عفونتها اکثراً در اثر قارچ های فرصت طلب هستند ایمنی زایی ندارند و آنچه اهمیت دارد، وضعیت ایمنی میزبان، دوز اسپور و دفعات تماسی است. در این بیماریها وضعیت ایمنی بدن میزبان اغلب ناقص است. کاندیدیاز Candidiasis از شایعترین عفونت های قارچی فرصت طلب می باشد، قارچهای مخمری هستند که به طور معمولی جزو فلور نرمال پوست، واژن و مخاط دستگاه گوارشی میباشند پس منشأ آندوژن (داخلی) دارند. اما منشا اگزوژن هم ممکن است داشته باشد مثل برفک دهان نوزادان که از مادر مبتلا به واژینیت کاندیدیایی متولد شده اند. این قارچ ها هم سلولهای جوانه دار ایجاد میکنند هم میسلیوم کاذب. بیشترین عامل کاندیدی از کاندید یا آلیکانس است که این عامل بیشتر در فلور نرمال مخاط است و کمتر از پوست جدا می شود زمینه های مساعد ابتلا: ۱- سن: آلودگی در فرد جوان نگران کننده است. ۲- حاملگی: احتمال آلودگی بالاست. ۳- شغلی: در افرادی که تماسی زیاد با آب، تروما و له شدگی پوست دارند. دیده میشود (مثل نانواها و خانم های خانه دار) احتمال ابتلا بالاست. ۴- دیابت ۵- چاقی به دلیل چین های پوستی مرطوب و قند خون بالا ۶- افراد تحت درمان سرطان ۷- بدخیمی ها ۸- استفاده از آنتی بیوتیک ها ۹- اعتیاد به مواد مخدر تزریقی ۱۰- ایدز۱۱- جراحی ها، پیوندها۱۲-استفاده از کاتترهای وریدی و سوندهاضایعات و بیماری های ناشی از کاندیداالف) ضایعات جلدیب) ضایعات مخاطیج) ضایعات سیستمیکالف) ضایعات جلدی
  1. a) ضایعات در نواحی چیندار پوست به صورت intertrigO که بیشتر در بچه های کوچک و افراد چاق به صورت پلاک های خشک پوستی در زیر بغلی، کشاله ران و ناف دیده میشود.
Diaper Rash (b: در بچه های دارای پوشک دیده میشود.
  1. C) ضایعات پری آنال: در اثر مصرف طولائی مدت آنتی بیوتیک اثر مهاری باکتریهای فلور نرمال روده روی قارچهای فلور نرمال برداشته شده و بارشد بیش از حد آنها ضایعات ایجاد میشود.
  2. d) او نیکومایکوزیس (گرفتاری ناخن): ابتدا تورم و قرمزی اطراف ناخن مشاهده میشود و بعد گرفتاری کلی صفحه ناخن و علت اصلی رطوبت به همراه ترومایی است که وارد میشود.
ضایعات کاندیدی از جلدی مخاطی مزمن (CMC) در اثر اختلال درTCCهای اختصاصی کاندیدیاها و اختلالات هورمونی و زمینه ژنتیکی مساعد دیده میشود، chronic muCOCOtaneous) candidiasis)ب) ضایعات مخاطیTrush (a یا برفک دهان یا mugetشایعترین میباشد که به صورت پلاکهای سفید در دهان که سطح زیرین آنها ملتهب و قرمز و دردناک است، که در اثر C, Alblican S ایجاد میشود که pH پایین دهان تکثیر کاندیدیا را تسریع میکند در فرد جوان که بیماری خاصی نداشته باشد و آنتیبیوتیک هم مصرف نکرده باشد برفک دهان خبر از بیماری خطرناکی چون ایدز میدهد اما در نوزادان و پسرها مساله مهمی نیست غشاء کاذب ایجاد شده در کاندیدیازیس دهان مانند غشاء کاذب دیفتری میباشد اما به اندازه غشاء کاذب دیفتری محکم و گسترده نیست.b) ازوفاژیت کاندیدیایی یا Oral Candidiasis: پلاکهای مخاطی در مری دیده میشود که در افراد مبتلا به ایدز یک علامت مهم تشخیصی است. درد در هنگام بلع وجود دارد. بهترین راه تشخیص آن آندوسکوپی استC) گرفتاری معده: در افرادی که زخم معده و اثنی عشر دارند از H2 بلاکرها مثل رانی تیدین استفاده میکنند. این زخم مورد تهاجم واقع شده و به کاندیدی از مبتلا میشود گاهی اوقات آنتی ژن های قارچ در معده سبب التهاب میشود.همه چیز درباره عفونت های قارچی سیستمیک/ قسمت دوم

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد