همه چیز درباره ناباروری در مردان/قسمت اول


همه چیز درباره ناباروری در مردان/قسمت اول

همه چیز درباره ناباروری در مردان

 ناباروری در مردان، مسئول ایجاد ناباروری در ۳۰- ۴۰٪ است. تعریف ناباروری: عدم ایجاد حاملگی پس از یک سال از مقاربت جنسی بدون وسایل پیشگیری از نظر هزینه - فایده چنانچه در زوج های نابارور شریک جنسی مذکر به طور اولیه تحت بررسی قرار گیرد، مفیدتر خواهد بود، بررسی» شامل ۴ نوع اطلاعات است که در شکل ۱- ۳۰ نشان داده شده است

تاریخچه

تاریخچه، سنگ بنای ارزیابی ناباروری در مرد است. نکات مهم عبارتند از: طول زمان ناباروری، وجود یا عدم وجود حاملگی قبلی با شریک های جنسی فعلی یا قبلی و اینکه آیا قبلاً مشکلی در باروری داشته یا نه. بیشتر مردان، زمان دقیق مقاربت جهت حاملگی را نمیدانند.

فرکانس صحیح مقاربت هر ۲ روز یکبار برای بیشتر مردان میباشد. مواد لغزنده (lubricants) ممکن است باعث کاهش motility اسپرم شده و لذا باید از آنها دوری شود یا اینکه از روغن های گیاهی و روغن بادام استفاده شود.وجود هرگونه تب یا عفونت حاد، باعث کاهش عملکرد بیضه و کیفیت اسپرم می شود که ممکن است ۲-۳ ماه بعد خود را نشان دهد، چرا که اسپرماتوژنز در حدود ۷۵ روز زمان میگیرد.

(در حقیقت در هنگام انزال، اسپرمها مربوط به ۳ ماه قبل میباشند.) سابقه جراحی بر روی مثانه، رتروپریتوان یا لگن نیز اهمیت دارد و می تواند منجر به عدم انزال یا انزال معکوس بشود، یک نمونه کلاسیک آن کانسر بیضه همره با RPLND است که به علت تخریب شبکه سمپاتیک در سطح نورون های پس گانگلیونی (postganlionic) شبکه ساکرال یا هایپوگاستریک تحتانی، باعث عدم انزال یا انزال معکوس می شود. عمل جراحی فتق نیز باعث انسداد وازدفران در ۱٪ موارد می شود و بروز انسداد در آن به علت استفاده از مش جراحی در حال افزایش است.

بیماری های دوران کودکی نیز باروری را تحت تأثیر قرار می دهند و در این میان اریون بسیار مهم است. پس از ۱۱ سالگی ارکیت یک طرفه در ۳۰٪ وارکیت دوطرفه در ۱۰٪ موارد، در اوریون اتفاق میافتد. ارکیت اوریونی باعث نکروز فشاری بیضه، به علت ادم ناشی  از عفونت ویروس شده و ممکن است باعث آتروفی واضح بیضه در مراحل بعد بشود. تاریخچه مصرف دارو یا قرارگرفتن در معرض سموم نیزمهم است.

آفت کش ها، اشعه های یونیزان و داروهایی همانند سولفاسالازین، سایمتیدین و ترکیبات بلوک کننده کانالکلسیمی و ترکیباتی نظیر توتون، کوکائین و ماریجوانا اثر گنادوتوکسیک داشته و میتوانند باعث کاهش تولید اسپرم بشوند. اثر این مواد معمولاً قبل برگشت می باشد. استروئیدهای آندروژنیک نیز که توسط بدنسازان مصرف می شود، میتواند به عنوان عامل ناباروری عمل کند چراکه تستوسترون اضافی، محور هیپوفیز - گنادی را مهار نموده و تولید اسپرم را کاهش دهد. استفاده بیش از حد حمام ها و سوناهای داغ نیز مهم است.

سابقه فامیلی نیز پراهمیت است. سابقه فامیلی فیبروز کیستیک (CF)، فقدان مادرزادی وازدفران (CAVD)، شروع تأخیری بلوغ (که مطرح کننده سندرم کالمن یا کلاین فلتر است) و سابقه عفونتهای مکرر دستگاه تنفسی (که مطرح کننده سندرم مژه بدون تحرک immotile cilia (Syndrome است) کلید مهمی در تشخیص بیماری، میباشد.

معاینه فیزیکی

در معاینه فیزیکی، علایم: کاهش موهای بدن، ژنیکوماستی و بیشتر بودن فاصله arm Span از قد، مطرح کننده کمبود آندروژنی میباشد. طول بیضه و قوام آن باید معاینه و تعیین شود. وجود سفتی، کیست یا تندرنس در اپیدیدیم، بزرگی شبکه pampiniform (که مطرح کننده واریکوسل است) و یا عدم تناسب بین اندازه بیضه در ۲ طرف (که احتمال واریکوسل را مطرح میکند)، در معاینه دارای اهمیت میباشد. بزرگی کیسه های منوی که احتمالاً ناشی از انسداد مجرای انزالی است ممکن است در DRE قابل لمس باشد.

بررسی های هورمونی در ناباروری مردان 

ارزیابی محور هیپوفیزی - گنادی، اطلاعات با ارزشی در مورد علت احتمالی ناباروری به دست می دهد. این ارزیابی میتواند علل هیپوفیزی ناباروری (هایپرپرولاکتینمی، کمبود گنادوتروپین ها) و یا هایپرپلازی مادرزادی آدرنال (CAH) را مشخص کند. تستوسترون فرآورده نهایی محور هیپوفیزی - گنادی میباشد و هایپوگنادوتروپیک دارند، سایر هورمون ها TSH و G H باید اندازه گیری شود. در بیمارانی که کمبود آندروژنیک یا ژنیکوماستی دارند، استرادیول پلاسما بایدتعیین شود. به طور کلی اندیکاسیون های ارزیابی هورمونی در بیمار مذکر نابارور عبارتست از:

۱ - چنانچه تعداد اسپرم کمتر از ml"۱۰×۱ در آنالیز منی باشد.

۲ - شواهدی از عملکرد جنسی مختل وجود داشته باشد. (مثل کاهش میل جنسی و impotence)

۳- یافته هایی که به نفع اندوکرینوپاتی خاص می باشند، (مثل تیروئید)

توصیه شده که جمع آوری منفی، ۴۸-۷۲ ساعت پس از پرهیز جنسی (Sexual abstinance) صورت گیرد، نمونه باید حداکثر تا یک ساعت پس از انزال آنالیز شود و تا این زمان، در حرارت بدن نگهداری شود.مایع منی ابتدا لخته شده و سپس دوباره پس از ۵-۳۰ دقیقه از زمان انزال به صورت مایع در می آید. فاکتورهای

انعقادی از کیسه منی و فاکتورهای پرتئولیتیک (نظیر ویسکوزیته مایع منی اندازه گیری می شود. چنانچه حجم مایع کمتر از ۱/۵ml باشد (ناشی از انزال به عقب، انسداد مجرای انزالی، تجمع ناکامل یا کمبود آندروژنی)، نمی تواند به طرز مؤثری اسیدیته واژن را خنثی کند.

مرفولوژی اسپرم (شامل خصوصیات شکمی سر اسپرم، قسمت میانی و دم) به عنوان معیار حساسی جهت سلامت بیضه پذیرفته شده است، چرا که خصوصیات مرفولوژیک اسپرم در حین اسپرماتوژنز معین می شود. فقدان فروکتوز مطرح کننده فقدان یا انسداد کیسه های منوی می باشد. وجود اسپرم در آنالیز ادرار بلافاصله پس از انزال، مطرح کننده انزال به عقب می باشد. این آنالیز در بیماران دیابتی با حجم کم مایع منی، بیماران با سابقه جراحی لگن یا رتروپریتوان و بیمارانی که جهت BPH درمان گرفته اند، اندیکاسیون دارد

همه چیز درباره ناباروری در مردان/قسمت دوم

همه چیز درباره ناباروری در مردان/قسمت سوم


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد