قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای مخصوص زنان / همه چیز درباره ناباروری و علل و عواقب آن
ناباروری
ناباروری

همه چیز درباره ناباروری و علل و عواقب آن

همه چیز درباره ناباروری و علل و عواقب آن

ناباروری اینگونه تعریف میشود: عدم توانایی ایجاد جنین پس از دو سال تلاش (در صورتی که زوجین مسن تر باشند یک سال). اگر فقط چند ماه است که سعی دارید باردار شوید، بهتر است به تلاش خود ادامه دهید. شما میدانید که مقاربت تا حد امکان باید به زمان تخمک گذاری نزدیک باشد تا حاملگی به وقوع بپیوندد، اما چگونه می توان این زمان را پیش بینی کرد؟

روش ساده و ارزان برای یافتن زمان تخمک گذاری، اندازه گیری صبحگاهی درجه حرارت بدن و ثبت آن در یک جدول است. شما می توانید حرارت سنج (ترمومتر) را از داروخانهٔ محلتان تهیه کنید.

تمام جدول ها را نگهداری کنید تا بتوانید بعدآ آن را به پزشک خود نشان دهید (جدول های ۳ تا ۴ ماه کافی است.) اگر اندازهگیری روزانه درجه حرارت بدن برایتان سخت است روشهای دیگری نیز برای تخمین زمان تخمکگذاری وجود دارد:

– خریداری تست ادرار پیشبینی کنندهٔ تخمک گذاری از داروخانه.

– احساس تیر کشیدن در پایین شکم (تخمدانها در راست و چپ و در پایین شکم قرار دارند) به هنگام تخمک گذاری ترشحات شفاف و غلیظ در دورهٔ بارداری.

– از پزشک بخواهید با درخواست سونوگرافی یا تستهای خونی، زمان تخمک گذاری را شناسایی کند.

راه حل ارزان تر و حتی مناسبت تر این است که از روز دهم تا بیستم چرخهٔ قاعدگی، حداقل فاصله بین مقاربتها ۴۸ ساعت باشد (فواصل کمتر تعداد اسپرمها را کم میکند.) پس از زمان تخمک گذاری، لازم نیست این فاصله از ۲۴ ساعت کمتر شود.

ناباروری مردان

مشکلات تولید اسپرم می تواند مادرزادی باشد و یا این که در اثر بیماریهای شدید مثل اوریون، برخی بیماریهای مقاربتی، در نتیجهٔ آسیب شدید به بیضه، تومورهای بیضه و مواردی مشابه ایجاد شود. عدم توانایی در انزال طبیعی نیز ممکن است باعثناباروری گردد. این مسأله در اثر عوامل مختلفی از جمله دیابت، جراحی پروستات، داروهای ضد فشار خون و یا ناتوانی جنسی ایجاد می شود.

ناباروری زنان

نیمی دیگر از مشکلات ناباروری، مربوط به زنان است و بیشتر از همه شامل اختلالات تخمکگذاری میباشد. اگر تخمکگذاری انجام نشود، تخمکی برای لقاح وجود نخواهد داشت. در صورتی که قاعدگی های نامنظم داشته باشید و یا اصلاً قاعده نشوید، باید به فکر مشکلات تخمکگذاری باشید.

عوامل ساده ای به سبک زندگی مربوط می شوند: مثل فشارهای روحی، رژیم غذایی و ورزشی های حرفهای که می توانند تعادل هورمونی یک زن را بر هم بزنند. عدم تعادل هورمونی با شیوع کمتر ممکن است ناشی از مشکلات جدی طبی مثل تومور غدهٔ هیپوفیز باشد.

همچنین اگر لوله های رحمی در یک سر یا هر دو انتها مسدود باشند و تخمک نتواند خود را به رحم برساند، باروری مختل خواهد شد. عفونتهای لگن، جراحی حاملگی خارجی رحمی یا آندومتریوز (حضور نا به جای بافت پوشانندهٔ رحم در سایر اعضای لگن) میتواند باعث انسداد لوله های رحمی بشود.

مطلب پیشنهادی

سرد مزاجی زنان

سرد مزاجی در زنان قسمت چهارم

نقش تغذیه در رابطه جنسی : تغذیه ناکافی از عواملی است که در تحلیل بردن …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *