قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری و عوامل ایجاد کننده / همه چیز درباره هموفیلی در کودکان…
هموفیلی در کودکان
هموفیلی در کودکان

همه چیز درباره هموفیلی در کودکان…

همه چیز درباره هموفیلی در کودکان…


هموفیلی 

هموفیلی یک اختلال ژنتیکی خونی است. در کودکان مبتلا به هموفیلی خون منعقد نمی شود، به همین دلیل کوچکترین زخم و خونریزی در فرد هموفیلی منجر به خونریزی شدید و ممتد می شود. این بیماری در پسران بروز پیدا میکند و دختران فقط میتوانند ناقل و حامل این ژن باشند ولی بیماری در آنان بارز نمی شود. به طور مثال مادر سالمی که حامل ژن معیوب این بیماری است اگر دختری به دنیا آورد، این دختر، مبتلا به این بیماری نمی شود تنها این ژن از طریق مادر به دختر منتقل می گردد و دختر حامل این ژن می شود. در صورتی که اگر در آینده این مادر و یا دختر صاحب پسری شوند آن پسر هموفیلی خواهد داشت.  هموفیلی در اثر کمبود ماده ای در خون ایجاد می شود که به آن «فاکتور ۸» یا «گلوبولین ضد هموفیلی» میگویند. این ماده برای منعقد شدن خون در هنگام خونریزی ضروری است. افراد مبتلا به هموفیلی حتی در اثر ایجاد یک زخم مختصر نیزخونریزی شدیدی پیدا میکنند و این خونریزی به علت عدم انعقاد خون متوقف نمی شود. گاهی اوقات حتی یک ضربهای خفیف نیز ممکن است منجر به خونریزی در داخل بافت و در نتیجه کوفتگی و کبودی ناحیه شود. در افراد مبتلا به هموفیلی هرگونه ضربه ای منجر به کوفتگی های عمیق، ورم و درد می شود که تا چندین روز به طول می انجامد.

علایم هموفیلی  

خونریزی شدید و طولانی حتی در اثر یک زخم کوچک

کوفتگی شدید ، درد و تورم حتی در نتیجه ضربه ای  خفیف

سفت شدن مفصل و ماهیچه ها در هنگام خونریزی داخلی

درمان هموفیلی 

 

اگر سابقه  این بیماری در خانواده وجود داشته باشد، بهتر است قبل از اقدام به حاملگی، والدین تصمیم خود را با مشاوره ژنتیک درمیان بگذارند. در دوران بارداری نیز این بیماری از طریق تعیین جنسیت و سپس اقدامات آزمایشگاهی قابل تشخیص است و این آزمایشات در صورتی انجام می پذیرد که مادر حامل ژن منتقل کننده  این بیماری باشد.

 درمان اصلی این بیماری، تزریق عامل ضد هموفیلی (AHG) یا همان فاکتور ۸ به محض ایجاد هرگونه زخم یاکوفتگی و قبل از اعمال جراحی و دندانپزشکی میباشد. در صورتی که خونریزی در کودک ایجاد شود ضرورت دارد تا توقف کامل آن، تزریق فاکتور ۸ ادامه یابد. بعضی از کودکان در سن بالاتر قادر هستند خودشان این تزریق را انجام دهند.

لازم است که شما با فن کمکهای اولیه آشنا باشید تا در صورت بروز خطر بتوانید به فرزندتان کمک کنید. تا تزریق فاکتور ۸ برای جلوگیری از فوران خون و کاهش خونریزی می توانید عضو آسیب دیده، به طور مثال دست را بالا بیاورید و زخم را فشار دهید. سعی کنید تا تزریق دارو، کودک را آرام نگهدارید. لازم است کودک مبتلا به هموفیلی همواره کارت یا دستبندی به همراه داشته باشد که بر روی آن بیماری او و گروه خونی اش ذکر شده باشد تا در هنگام بروز خطر و موارد اضطراری اطرافیان از بیماری او آگاه شوند.

معمولاً پزشک و پرستار نکاتی را برای حفاظت این گونه کودکان به شما توصیه می کنند. به طور مثال به شما پیشنهاد میکنند که فرزندتان را تا حد امکان از شرایط خطرزا دور کنید؛ برای جلوگیری از بروز ضربه او را بر روی تخت کوتاه بخوابانید، در سطوح لغزنده و شیبدار مراقب او باشید و برای پیشگیری از صدمات جسمی، برای او اسباب بازیهای مخاطره آمیز نخرید.

مطلب پیشنهادی

انحراف لگن خاصره 

 انحراف لگن خاصره  / قسمت اول

انحراف لگن خاصره  شاید نزدیک به ۲۰ درصد افراد جامعه دچار چنین مشکلی هستند ولی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *