قالب وردپرس درنا توس
هپاتیت
هپاتیت

همه چیز درباره هپاتیت…

همه چیز درباره هپاتیت…

هپاتیت

هپاتیت (به انگلیسی: Hepatitis) به معنی التهاب در پارانشیم کبد است و به دلایل مختلفی می‌تواند ایجاد شود که بعضی از آنها قابل سرایت هستند و برخی مسری نیستند. از عواملی که ایجاد هپاتیت می‌کنند می‌توان به افراط در مصرف الکل، اثر برخی داروها، آلودگی به باکتری و هم‌چنین ویروس اشاره نمود. هپاتیت ویروسی منجر به عفونت کبدی می‌گردد.[۱]

عامل بیماری هپاتیت ویرال (ویروسی) یک ویروس است و در ابتدا می‌تواند مثل یک سرماخوردگی بروز نماید؛ ولی بیماری مزمن هپاتیت “C” بر عکس سرماخوردگی معمولی به دلیل از کار افتادن کبد و مشکل بودن درمان می‌تواند حیات بیمار را تهدید کند. بیشتر مبتلایان به هپاتیت از نوع C و B علائمی ندارد. برخی از این بیماران علائم سرشتی عفونت ویروسی را نشان می‌دهند از قبیل خستگی، دل درد، درد عضلانی و تهوع و بی اشتهایی، ولی در موارد پیشرفته علائم نارسایی کبدی بروز می‌کند که شامل تورم شکم، اندامها، یرقان و خونریزی‌های گوارشی و … است.

در ایران بالغ بر ۳٪ افراد آلوده به این ویروس می‌باشند.[۲]حدود ۷۵ الی ۸۰ درصد از افرادی که تازه به این ویروس مبتلا شده‌اند، دچار پیشرفت و مزمن شدن این بیماری شده و از بین آنها نیز ۶- الی ۷۰ درصد به بیماری‌های مزمن کبدی دچار می‌شوند. از بین افراد حدود ۵ الی ۲۰ درصد به سیروز کبدی مبتلا شده و ۱ الی ۵ درصد آنان بر اثر بیماری سیروز کبدی و یا سرطان کبد می‌میرند.

علایم هپاتیت

گرچه علایم و مشکلات هپاتیت اغلب به سختی از علایم سایر بیماری ها تشخیصی داده می شوند، اما بعضی از علایم آن را می توان مخصوصی بیماری هپاتیت دانست. در بین این علایم، زردی ( یرقان) که عبارت است از زرد شدن پوست بدن و یا زرد شدن سفیدی چشمها، از مهمترین علایم میباشند. زردی هنگامی روی میدهد که کبد قادر به از بین بردن مواد زایدی از خون که اصطلاحاً بیلی روین گفته میشوند، نمیباشد. بیلی روین از گلبولهای قرمز پیرو کهنه ایجاد می شود و افزایشی بیلی روبین در خون باعث زرد شدن پوست و همچنین زرد شدن رنگ سفیدی چشم ها میگردد، و نیز باعث می شود که ادرار این افراد پررنگ شده و مدفوع آن هاگاهی اوقات در بیماری هپاتیت دیده می شوند عبارتند از: خارش پوست، از دست دادن اشتها و درد در ناحیه  کبد (قسمت راست قفسه  سینه). وقتی همه  این علایم به همراه زردی در فردی ایجاد شوند، نشان دهنده  آسیب کبد و بیماری هپاتیت می باشد، اما وقتی که علایم به تنهایی ایجاد می گردند، اغلب با علایم سایر بیماری ها اشتباه می شوند.

پیشگیری از هپاتیت

گرچه مبتلا شدن به ویروس هپاتیت می تواند عواقب خطرناکی داشته باشد، اما راه های زیادی وجود دارد که می توان از ابتلاء به این بیماری پیشگیری کرد. شاید مهمترین راهپیشگیری از ابتلاء به هپاتیت، انجام واکسیناسیون واکسن هایی وجود دارد که می توان با استفاده از آن ها از مبتلا شدن به هپاتیت A و B جلوگیری کرد. با این حالی هنوز واکسنی برای پیشگیری از هپاتیت C ساخته نشده است و انجام واکسیناسیون برای پیشگیری از هپاتیت A به مدت ۲۰ سالی مؤثر می باشد. از آنجایی که هپاتیت A همیشه به صورت حاد ایجاد می شود، خیلی به ندرت می تواند کشنده باشد. به طور معمولی برای همه  افراد از واکسیناسیونهپاتیت Aاستفاده نمی شود . برای پیشگیری از هپاتیت Aزدن   دو واکسن به فواصل یک A هپاتیت انجام می شود، همچنین از این واکسنها در مواردی که اپیدمی (همه گیری) هپاتیت A ایجاد می شود استفاده هپاتیت B استفاده کنند. این واکسن که از پروتئینی مشابه ویروس هپاتیت B ساخته شده است، بدن را در مقابل ویروس هپاتیت B و هپاتیت D که اغلب همراه هپاتیت B دیده می شود ایمن می کند. واکسیناسیون معمولاً از هنگام نوزادی شروع می شود و به صورت سه تزریقی در یک فاصله واکسن ۱۱ سال می باشد، کودکان در سن ۱۲ سالگی دوباره باید این واکسن را تزریق کنند.

مشکلات بدنی :خستگی مزمن که ویژگی آن احساسی ضعف طولانی مدت فاقد انرژی بودن است، غالباً یکی از شکایات بیماران مبتلا به هپاتیت می باشد، متخصصین هنوز مطمئن نیستند که چرا بیماران مبتلا به هپاتیت به خستگی مزمن دچار می شوند و بعضی از آنها عقیده دارند که کبد آسیب دیدهای این افراد به جای این که خون را تصفیه

مطلب پیشنهادی

برفک دهان

برفک دهان نشانه خوبی نیست!!

برفک دهان نشانه خوبی نیست!! برفک دهان برفک دهان در واقع نوعی بیماری قارچی است …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *